26. dubna 2021 00:03

Operace Kondor na Prima COOL: Nový špionážní seriál má premiéru ve středu 28. dubna

Mladý a idealistický analytik CIA odhaluje spiknutí, které může připravit o život miliony lidí. Stává se terčem a musí bojovat s nejnebezpečnějšími částmi vojensko-industriálního komplexu. Napínavý akční seriál Operace Kondor vznikl na motivy slavného špionážního románu Šest dní Kondora a zároveň klasického thrilleru Tři dny kondora.

Podle slavného napínavého románu Šest dní Kondora spisovatele Jamese Gradyho a klasického thrilleru Tři dny Kondora vznikl nový, vzrušující akční špionážní seriál Operace Kondor. Jeho hlavní hrdina, mladý analytik CIA Joe Turner (Max Irons), náhodou odhalí zákeřné spiknutí, které ohrožuje životy milionů lidí.

Zjištění otřese jeho ideály, protože Joe se ve skutečnosti přidal k CIA, aby získal šanci změnit americkou špionážní službu zevnitř. Jenže pak se na prahu jeho kanceláře objeví profesionální zabijáci a zmasakrují všechny jeho kolegy. Geniální analytik proto musí opustit bezpečí think tanku v pomyslné slonovinové věži a bojovat s nejnebezpečnějšími částmi vojensko-industriálního komplexu.

Jestli chce Joe získat aspoň malou šanci na přežití, bude nucen udělat věci, o kterých si nikdy ani nepomyslel, že je dokáže – a zjistit, že nikdo nezná svůj skutečný charakter, dokud se neocitá pod ostrou palbou.

Zajímavosti:

 • Americký seriál měl premiéru v roce 2018. Zatím vznikly dvě řady a celkem 20 epizod.
 • Seriál Operace Kondor vznikl podle slavného špionážního románu Šest dní Kondora spisovatele Jamese Gradyho a zároveň se inspiroval scénářem klasického thrilleru Tři dny Kondora, který napsali Lorenzo Semple Jr. (Motýlek, King Kong, Flash Gondor, bondovka Nikdy neříkej nikdy) a David Rayfiel (Vzpomínky na Afriku, Firma, Jeremiah Johnson).
 • Natáčení probíhalo v kanadském Torontu.
 • Todd Katzberg, který je jedním ze dvou hlavních producentů Operace Kondor a připravoval adaptaci pro televizní obrazovku, říká, že nová verze mohla vzniknout díky rozvoji moderních technologií. Od roku 1975, kdy se odehrává děj klasického filmu Tři dny Kondora, se toho mnoho změnilo. Jen za poslední dekádu poskočily moderní technologie výrazně dopředu. Katzberg si proto myslí, že mnoho dřívějších příběhů je zralých na nové, moderní zpracování.
 • Producent Todd Katzberg přirovnává atmosféru nedůvěry a paranoie v druhé polovině 70. let 20. století, kdy se odehrává film Tři dny Kondora, k dnešní době.
 • Todd Katzberg říká, že formát televizního seriálu poskytl tvůrcům možnost vykreslit větší obraz událostí zachycených v knižní předloze. Do seriálu se toho jednoduše vejde více než do filmu.
 • V seriálu se objevují úplně nové důležité postavy, které byste ve filmu ani knižní předloze nenašli – jako agentka CIA Marty Frostová (Mira Sorvino) nebo agentka FBI Sharla Shepardová (Christina Marie Mosesová).
 • Jason Smilovic, který je druhým ze dvou hlavních producentů Operace Kondor a připravoval adaptaci pro televizní obrazovku, popisuje hlavního hrdinu jako někoho, kdo žije a pracuje ve slonovinové věži think tanku. Zároveň propadá krizi a rozhoduje se, jestli má opustit CIA. Kdyby to udělal, úplně by se vyhnul všem problémům, které ho vzápětí potkávají. Teď naopak musí odhalit nejen konspirační spiknutí, ale také co v něm opravdu vězí.
 • Producent Jason Smilovic tvrdí, že biologická hrozba, která se objevuje v seriálu, se stoprocentně zakládá na skutečnosti. Říká, že producenti čerpali tento nápad a další podobné nápady ze skutečných zpráv uveřejněných tajnými službami. Ty se hodně zabývají otázkami typu: Co když určitý člověk spáchá určitou věc? Co když určitý stát spáchá určitou věc? Jaká by měla být naše reakce? Jak bychom se proti tomu dokázali bránit? Jaký by měl být náš protiútok? Co bychom mohli provést jinému státu, který pro nás představuje hrozbu?
 • Max Irons, který hraje hlavní postavu, prozrazuje, že být akčním hrdinou je obrovská zábava. Jako malý strávil spoustu času na zahradě, kde si s plastovými pistolkami hrál na vojáky a zabijáky. Pamatuje si, že tehdy matce řekl: Tímhle se budu živit.
 • Max Irons říká, že poprvé viděl film Tři dny Kondora, když byl ještě příliš mladý na to, aby mu rozuměl. Ale když získal roli v seriálu a přečetl si scénář, pustil si film znovu několikrát po sobě.
 • Max Irons připomíná, že když měl v roce 1975 premiéru film Tři dny Kondora, prakticky ve stejné době se odehrávala aféra Watergate – důvěra Američanů ve vlastní vládu se vytrácela a obyčejní občané si začali uvědomovat, že se v zákulisí odehrává něco nekalého. Dnes je podle něj zápletka filmu i nového seriálu ještě relevantnější. Říká, že v každé době je nutné zamýšlet se nad tím, co nám vláda a politici, kteří jednají v našem zastoupení, zamlčují.

Postavy:

Joseph „Joe” Turner (Max Irons)

Mladý geniální analytik CIA a velký idealista vytvoří algoritmus, díky kterému se podaří zabránit teroristům infikovat 80 tisíc Američanů smrtícím virem. Ale jen o pár dní později je všech jeho jedenáct kolegů z tajné agenturní kanceláře povražděno nájemnými zabijáky. Joe jako jediný unikne – a je křivě obviněn z několikanásobné vraždy.

Max Irons

Anglicko-irský herec a model se narodil 17. října 1985 v Londýně. Zahrál si v seriálech Operace Kondor, Tutanchamon a Bílá královna. Jeho otcem je herec Jeremy Irons, matkou herečka Sinéad Cusacková. Jeho prarodiče byli herci Cyril Cusack a Maureen Cusacková. Jeho tetami jsou herečky Niamh Cusacková a Sorcha Cusacková. Vystudoval herectví na Hudební a dramatické škole v Guildhallu. Protože má dyslexii, měl během studií potíže, a jeho otec ho dokonce od herecké kariéry zrazoval. Jeho manželkou je Sophie Pera, módní ředitelka britského magazínu Tatler.

Robert „Bob” Partridge (William Hurt)

Zkušený agent CIA naverboval do agentury nejen Joa Turnera, ale i jeho zavražděné kolegy. Jejich smrt na něj těžce dolehla a je ochoten udělat cokoliv, aby zachránil aspoň Joa.

William Hurt

Americký herec se narodil 20. března 1950 ve Washingtonu D.C. Zahrál si v seriálech Operace Kondor, Goliath, Patty Hewes – nebezpečná advokátka, Humans, v mini sérii Duna anebo ve filmech Žár těla, Vysíláme zprávy a Park Gorkého. Byl čtyřikrát nominován na Oscara a také na mnoho dalších cen jako Zlatý glóbus, BAFTA nebo Tony. Hraje generála Thaddeuse „Thunderbolta” Rosse ve filmech a seriálech studia Marvel. Protože jeho otec pracoval na ministerstvu zahraničí, v dětství nějakou dobu žil v pakistánském městě Láhauru, somálském Mogadišu nebo súdánském Chatúmu. Původně studoval teologii, ale pak se zaměřil na herectví, které studoval na prestižní newyorské konzervatoři Juilliard. Jeho spolužáky byli Christopher Reeve a Robin Williams. Má pilotní průkaz a vlastní malé osobní letadlo. Mluví plynule francouzsky. Je dvakrát rozvedený. Z předchozích manželství a vztahů má čtyři děti.

Gabrielle Joubertová (Leem Lubany)

Profesionální vražedkyně se snaží dostat Joa dříve, než se mu podaří prokázat svou nevinu.

Leem Lubany

Arabsko-izraelská herečka palestinského původu se narodila 31. srpna 1997 v Nazaretu. Považuje se za Palestinku. Zahrála si v seriálech Operace Kondor a Baghdad Central.

Deacon Mailer (Angel Bonanni)

Bývalý člen speciální vojenské jednotky přežil zajetí i mučení teroristy. Od té doby nenávidí radikální islám, a díky tomu je ideálním agentem zákony neregulovaného programu CIA na zabíjení „nežádoucích osob”.

Angel Bonanni

Izraelský herec a model se narodil 7. února 1972 v uruguayském městě Montevideo. Zahrál si v seriálech Operace Kondor, Nezvěstná, Barva moci nebo ve filmu Operace Entebbe. Vyrůstal v Austrálii. Pochází z židovské rodiny. Když mu bylo jedenáct let, emigrovali do Izraele. V minulých letech se věnoval také hudbě jako polovina dua Project Passport. Je ženatý a má dvě děti.

Sharla Shepardová (Christina Mosesová)

Agentka FBI je znepokojena tím, že zrovna ona dostala na starost vyšetřování několikanásobné vraždy Joeových kolegů. Jde totiž o zločin, na který má utajené osobní vazby.

Christina Mosesová

Americká herečka se narodila 24. ledna 1978 v kalifornském Los Angeles. Zahrála si v seriálech Operace Kondor, Originals nebo A Million Little Things. Vystudovala Vysokou školu svobodných umění Eugene Lang.

Mae Barberová (Kristen Hagerová)

Doktorka na lékařské pohotovosti a matka dvou dětí je manželkou jistého agenta CIA, o kterém si brzy uvědomí, že není mužem, o němž si myslela, že ho dobře zná.

Kristen Hagerová

Kanadská herečka se narodila 2. ledna 1984 v městě Red Lake v provincii Ontario. Zahrála si v seriálech Operace Kondor, CO / KDYBY, Kennedyové po Camelotu nebo Cena za lidskost.

Martin Annie „Marty” Frostová (Mira Sorvino)

Agentka CIA se vrátila do práce, aby nahradila Boba Partridge v čele speciální protiteroristické jednotky, která vyšetřuje útok na agenturní analytiky. S Partridgem si vůbec nerozumí, protože v minulosti mezi nimi došlo ke křivdě. Věří, že je Joe vinen.

Mira Sorvino

Americká herečka se narodila 28. září 1967 na Manhattanu v New Yorku. Zahrála si ve filmech Mocná Afrodité, Vztek, Romy a Michelle, Mimic, Vítejte v Hollywoodu, Střelci na útěku, Lulu na mostě, Norma Jean a Marilyn anebo v seriálech Operace Kondor, Taková moderní rodinka a Falling Skies. Byla nominována na cenu Emmy a na Zlatý glóbus. Jejím otcem je herec a režisér Paul Sorvino. Po otci je částečně italského původu. Vystudovala univerzitu Harvard. V rámci výměnného studijního pobytu strávila rok v čínském Pekingu a naučila se plynně mluvit mandarínskou čínštinou. V roce 2017 veřejně promluvila o tom, že ji sexuálně obtěžoval hollywoodský producent Harvey Weinstein a že když na jeho nabídky nepřistoupila, znemožnil jí získat potenciální roli ve filmové trilogii Pán prstenů. V roce 2019 prozradila, že se v minulosti stala obětí znásilnění. Jejím bývalým přítelem je režisér Quentin Tarantino. Jejím manželem je herec Christopher Backus, se kterým má dvě dcery a dva syny.

Reuel Abbott (Bob Balaban)

Brilantní a přísný člen nejvyššího vedení CIA je nábožensky hluboce zaměřený. Spoléhá na víru nejen v osobním, ale i v profesionálním životě.

Bob Balaban

Americký herec, spisovatel, producent a režisér se narodil 16. srpna 1945 v Chicagu ve státě Illinois. Zahrál si ve filmech Gosford Park, Blízká setkání třetího druhu, Půlnoční kovboj, Změna stavu, Až vyjde měsíc, Grandhotel Budapešť nebo v seriálech Operace Kondor, Politik, Vysněná meta a Show Jerryho Seinfelda. Režíroval několik filmů i seriálů a napsal několik knih pro děti. Pochází z židovské rodiny s kořeny ve východní Evropě. Jeho otec byl majitelem několika kin a průkopníkem kabelové televize, jeho matka byla herečkou. Jeho příbuzní měli vlivné pozice na divadelní i filmové scéně. Vystudoval herectví v newyorském HB Studiu pod vedením Uty Hagenové. Je ženatý a má dvě dcery.

Kathy Haleová (Katherine Cunninghamová)

Korporátní právnička se cítí osamělá a je nespokojená se svým upjatým životem. Po jediné noci strávené s Joem se zaplétá do dramatických a nebezpečných událostí jeho života na útěku.

Katherine Cunninghamová

Americká herečka se narodila v roce 1986 v Elk Grove Village ve státě Illinois. Zahrála si v seriálech Operace Kondor, Yellowstone nebo Chicago Fire. Už v dětství si po boku rodičů a sourozenců vyzkoušela hrát na divadle. Vystudovala herectví a biologii na Illinoiské státní univerzitě. Ve volném čase se věnuje lukostřelbě, pečení, jízdě na koni a hraní her. Je zasnoubená a má dceru.

Nathan Fowler (Brendan Fraser)

Labilní veterán je klíčovou spojkou hříšné aliance mezi soukromou vojenskou firmou a agenturou CIA. Ve všem, co dělá, ho motivuje neutuchající nenávist vůči islámu.

Brendan Fraser

Kanadsko-americký herec se narodil 3. listopadu 1968 v Indianapolis v americkém státě Indiana. Zahrál si ve filmech Mumie, Mumie se vrací, Dožeň, co se dá, Crash, To, co dýchám, Inkoustové srdce nebo v seriálech Operace Kondor, Doom Patrol, Aféra a Hrdinové od Alama. Má tři starší bratry. Je částečně českého původu. Má dvojí občanství – kanadské a americké. Jeho otec pracoval pro vládní agenturu zaměřenou na podporu turismu, takže jeho rodina hodně cestovala. Vyrůstal v amerických městech Eureka a Seattle, v kanadské Ottawě, ale také ve Švýcarsku nebo Nizozemí. Vystudoval soukromou uměleckou školu Cornish College of the Arts v Seattlu. Plánoval ve studiích pokračovat, ale během návštěvy Hollywoodu se místo toho rovnou rozhodl živit jako herec. Mluví francouzsky. Je nadšeným amatérským fotografem. Kvůli zraněním, která utrpěl při výkonu kaskadérských kousků během natáčení, musel postupně podstoupit několik operací, včetně operace kolene, páteře a hlasivek. V roce 2018 obvinil Phillipa Berka, prezidenta organizace Hollywood Foreign Press Association, která uděluje Zlaté glóby, ze sexuálního napadení. Věří, že následné deprese způsobené problémy v jeho osobním životě, zdravotní potíže a negativní reakce na obvinění zavinily úpadek jeho herecké kariéry. Je rozvedený a má tři děti.

Sam Barber (Kristoffer Polaha)

Člen speciální vojenské jednotky a agent CIA zasvětil život své kariéře. Je Joeovým nejbližším přítelem.

Kristoffer Polaha

Americký herec se narodil 18. února 1977 v nevadském městě Reno. Zahrál si v seriálech Operace Kondor, Chyťte ho!, Castle na zabití, Poručík Backstrom, Nebezpečná identita, Změna je život nebo ve filmu Wonder Woman 1984. Má tři starší bratry. Vystudoval užitá a mediální umění na soukromé škole Tisch School of the Arts v New Yorku. Společně se spisovatelkou Annou Gomezovou plánuje sérii romantických románů, které pak chce jako producent adaptovat do filmů. Jeho manželkou je herečka Julianne Morrisová, se kterou má tři syny.

Špionážní seriál Operace Kondor začíná na Prima COOL ve středu 28. dubna ve 22:30.

redakce Prima Cool

redakce Prima Cool

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný