11. srpna 2016 17:25

Od Vetřelce ke Star Wars: 6 nejúžasnějších vesmírných světů

Avatar - upoutávka

Objevte nejzvláštnější planety fikce!

V neděli večer vám své taje odhalí filmová Pandora! Ve 20.15 totiž na Prima MAX začíná sci-fi opus Avatar, který před sedmi lety nakopl 3D mánii, pomohl návratu sci-fi filmů do kin a zbořil filmové rekordy! Vedle kapku provařené story je největším tahákem Avatara stejně zdejší podmanivý svět. Mix toho nejlepšího z pozemských džunglí a dobrodružství navzdory digitálnu dýchá přirozenou exotikou, Pandora se tak právem zařadila mezi nejslavnější fiktivní planety. S čím lze dějiště Avatara srovnávat? Připravili jsme pro vás turistickou výpravu po galaxii!

Arrakis

Jediný zdroj mytického Koření – to je Arrakis alias Duna! Hlavní svět stejnojmenného vesmíru na motivy románů Franka Herberta (+ několika filmových adaptací) je nehostinnou kosmickou Saharou, jíž brázdí gigantičtí píseční červí. Uvnitř pouští navíc přežívá utajená armáda Fremenů. Arrakis je více než kosmickým světem - je jakousi sci-fi verzí Arábie. A snad i proto je dodnes tak populární.

Tatooine

Pouštní světy byly ve fikci ostatně vždy populární, snad kvůli tomu, že poušť znamená pro většinového Evropana a Američana exotiku. Tatooine je oproti Arrakis poněkud méně cizokrajný, přesto nezapře podobnost s nejrůznějšími dalekými končinami. Nejvíce se však podobá spíše Divokému západu – svět ovládají gangsteři a mafiáni a vše se točí kolem toho, kdo tasí dříve a rychleji!

Coruscant

Mezi všemi těmi přírodními světy je čas alespoň na jednu betonovou džungli! Naboo je ze Star Wars prequelů asi hezčí, ale Coruscant se více vpije pod kůži. Planetární megaměsto plné poletujících „aut“ čerpá lví podíl inspirace z klasiky jménem Blade Runner. Coruscant však celé jeho podobě přece jenom dodal o fous novot. I díky tomu dodnes zůstává rozhodně nejčastěji užívaným světem z Epizod I až III.

Solaris

Ne každá planeta se ale musí podobat kusu Země. Jenom málokterý sci-fi svět se ve své bizarnosti může rovnat Solaris z dvojice filmů na motivy románu Stanislava Lema. Zdejší svět totiž není nic jiného než inteligentní oceán – kdo by však čekal, že si s ním lidé povykládají, ten bude zmaten stejně jako místní hrdinové. Svět totiž není sto komunikovat na stejné úrovni jako prostí lidé. Nepochopitelnost a smutnost celé lokace Solaris stále zvládá fascinovat diváky dvou filmových zpracování i čtenáře jejich předlohy.

LV-426

Ani hlavní svět prvních dvou dílů Vetřelce možná není zrovna turistická destinace, rozhodně však jde o jednu z nejděsivějších planet fikce. LV-426 vypadá spíše jako vyprahlá verze sopky uprostřed nejtemnější bouřlivé noci – a ruku v ruce s temným tajemstvím na jejím povrchu je její vizuál sto navodit parádí atmosféru hned pro dva filmové díly ságy Vetřelec. Tohle totiž skutečně smrdí nepoznaným, nebezpečným a smrtícím vesmírem.

Pandora

Zmínit ji musíme – jak si můžete povšimnout výše, ve sci-fi filmech (seriály jsou na tom o fous líp) aby podobně vymazlené planety jako je Pandora jeden pohledal lupou! I Pandora je tak trochu kopírkou tropických částí Země, je však svého druhu podobně propracovaná jako právě Arrakis – a zrovna tak má i zdejší hlavní hrdina podobné spasitelské komplexy. Ať už tak Avatara milujete či nikoliv, minimálně parádní zasazení v duchu klasiky žánru se mu rozhodně nedá upřít!

Megalomanský Avatar začíná v neděli ve 20.15 na Prima MAX!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný