30. září 2016 07:00

Od Vašuta k Rodenovi: 6 českých herců, kteří zaváleli v amerických filmech a seriálech

Legenda II (3) - upoutávka

Kdo nám udělal nejlepší jméno?

V páteční epizodě Legendy bude vskutku legendární osazenstvo – hlavní hrdiny totiž na obrazovky doprovodí česká Klára Issová. Asi nepřekvapí, že si tu střihne čečenskou (!) uprchlici (!!), takový je však už osud mnoha našinců v amerických seriálech. Vzpomněli jsme na šest, které nám dělají radost, zároveň však málokdy hrají českou postavu.

Marek Vašut

Filmy: Solomon Kane, Van Helsing, Blade II

Jako první je samozřejmě nemožné zmínit mistra nejvedlejších z vedlejších rolí a zároveň českého Bruce Willise, Marka Vašuta. „Detektiv Martin Tomsa“ se v minulosti objevil v několika kultovních štěcích, obvykle v roli záporákova nohsleda, který stihne s českým přízvukem procedit vulgární hlášku a poté brutálně umře. Pamatujeme si ho tak pro „It is góód!“ scénu ze Solomona Kanea i kreativní anglický překlad jeho sprostonárodní exklamace z počátku Bladea II. Možná nejde o role, co budou trhat žebříčky kritiků, v našich srdcích však své místo bezesporu mají!

Karel Roden

Filmy: Blade II, 15 minut, Hellboy

O něco lépe, ale vlastně velmi podobně, je na tom i drakoun domácích dramat Karel Roden. Herec, který si vysloužil poklony za vynikající tuzemské snímky vysoké kvality je totiž za hranicemi obvykle odsouzen do role maniakálního padoucha, jehož nejvýraznější kvalitou je východoevropský dialekt. Stalo se tak v úvodních 15 minutách, které u nás byly propagovány skoro jako film, v němž Roden z plátna nesleze a De Niro mu dělá přicmrndávače, ačkoliv realita je zcela opačná. V Bladeovi II si pak Roden pro změnu střihu upířího otroka, který se objeví cca dvakrát (z toho jednou umře) a v Hellboyovi měl svou doposud zřejmě nejvýraznější roli… jako ruský maniak Rasputin.

Werich & Voskovec

Filmy: Dvanáct rozhněvaných mužů, skoro Žiješ jenom dvakrát

Čechoslováci mají v zahraničním filmu samozřejmě delší než moderní tradici. Zmínit bychom mohli Hedy Lamarr, krásnou herečku klasického Hollywoodu, která za druhé světové války postavila naváděcí mašinu, jež se de facto používá dodnes… a která se jako rodačka z Vídně poprvé proslavila tím, že se typicky svlékla před československou kamerou. Ale snad významnější je duo Werich & Voskovec. První si SKORO udělal zářez jako bondovský padouch, nakonec však byl odmítnut režisérem pro malou výšku, načež ho nahradil ještě menší herec. Ale nevadí, máme totiž i druhého pána na holení! Přitom Voskovec se po svém odchodu do USA proslavil zejména tím, že ho ve filmové klasice Dvanáct rozhněvaných mužů (1957) vůbec nikdo nepoznal!

Jan Tříska

Film: Lid versus Larry Flynt, Highlander, Quantum Leap

Raději zpátky do současnosti, na řadě je totiž další emigrant Jan Tříska, jenž si získával slávu zejména v několika Formanových filmech, například pornoklasice Lid versus Larry Flynt… kde hraje pro změnu šíleného magora snažícího se zabít hlavní postavu. Tříska se ovšem rozhodně nespokojil jen s tímto tříscénovým objevem a získával v zámoří ostruhy i jinde – třebas v otřesné seriálové verzi Highlandera anebo úchylárně Quantum Leap, která se proslavila hlavně tím, že se její hlavní hrdina Scott Bakula rád převlékal do ženských šatů.

David Nykl

Seriál: Stargate Atlantis

Ve stínu nejpopulárnějších domácích se významně krčí i David Nykl, v Kanadě žijící Čech a tvář doktora Zelenky ze Stargate Atlantis (Hvězdná brána: Atlantida). Jenom málokdo totiž propašoval na televizní obrazovky takové množství české kultury jako právě on. Nyklův vědec Zelenka často pronášel v češtině celá souvětí, patřil mezi nejprominentnější postavy a mnohokrát zachránil hlavním americkým gerojům kůži. Něco podobného se dost možná už nikdy nebude opakovat!

Klára Issová

Filmy & seriály: Děti planety Duna, Pohřešovaný, Kurýr, Legenda

A nakonec je tu Klára Issová, která je co do počtu rolí a zájmu diváků možná úspěšnější než sám Roden. Zlí jazykové by řekli, že je to skutečností, že Klára (po otci navíc napůl Syřanka) hraje jenom v béčkách. Roden, jenž má na triku i takovou bejkárnu jako Neprůstřelný mnich, ale kolem kvality své kariéry mlčí nejvíce. Klára se významně objevila třeba v Dětech planety Duna, jedné z několika průměrných adaptací stejnojmenné knihy, ale také v druhé filmové Narnii. A navrch se může chlubit řadou seriálových rolí od Kurýra až po Legendu!

Legenda si své jména zaslouží již v pátek od 20.15 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný