19. února 2016 14:33

Od Pána prstenů ke Hře o trůny: 7 nejlepších filmových smrtí Seana Beana

Akcie hrobníků stoupají.

Je to možná k nevíře, leč Sean Bean nejenže v našem pátečním seroši Legenda od 20.15 neumře, ale dokonce je schopen přežívat většinu z epizod! Na herce, který má pověst chodícího spoileru, to není špatné. Beanovy postavy zemřely ve skoro 30 filmech, a to už je suma, která dovoluje udělat výběrovou bestoffku nejlepších exitů!

7) Pohřben zaživa, Neříkej ani slovo

Za normálních okolností byl by příběh o Seanu Beanovi jako zloději klenotů, kterého jeho kumpáni okradli a zradili, drsnou jízdou o spravedlivé pomstě. Žel bohu pro Seana, Neříkej ani slovo je psychologický thriller, v jehož hlavní roli je Michael Douglas. Beanův záporák je tak na konci po zásluze potrestán a zaživa zasypán ve výkopu…

6) Detonace rychlého člunu, Vysoká hra patriotů

Totéž platí i pro clancyovku Vysoká hra patriotů. Beanův severoirský terorista by jinak mohl být příjemným antihrdinou rozsévajícím protiimperiální teror. Jenže když se postaví proti Harrisonu Fordovi, který navíc ztvárňuje supermana Jacka Ryana, nemůže to skončit jinak než Beanovou detonací poté, co jeho člun najede Ryanovým přičiněním na břeh.

5) Roztrhnutí koněm, Černá smrt

Když Sean Bean ve středověké Anglii vede skupinu mnichů a žoldáků do bájné vesnice nenakažené morovou epidemií, vypadá to zprvu na solidní fantasy zážitek. A opravdu! Sledovat totiž, jak je Beanova postava o hodinu později vesničany roztržena vejpůl, je hotová fantazie!

4) Šípy nabodané z hecu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Tady snad není třeba nic dodávat. Všichni si jistě pamatujeme, jak moc nás tahle scéna před dávnými časy zničila. Netřeba víc sypat sůl do rány…

3) Přiklepnut radioteleskopem, Zlaté oko

Bondovští záporáci často končí velmi nehezky, Beanův Alec Trevelyan ze Zlatého oka to měl však obzvláště nepěkné. Zaprvé, jeho strana vůbec nechtěla zničit svět – šlo jí vlastně jen o trochu brutálnější loupež. Zadruhé, Alec byl malinko v právu. Malinko, ale přesto! A konečně za třetí, za to vše se dočkal nikoliv jedné, ale hned dvou smrtelných scén: nejprve pádu z vrcholu radioteleskopu, a poté samozřejmě nevyhnutelného pádu celé antény a detonace, která by pohřbila i Terminátora.

2) Setnutí, Hra o trůny

Eddardova smrt nebyla – alespoň co do okolních konkurentů – natolik brutální. Pokud jste však nečetli knižní předlohu, byla notně šokantní! Panečku, jak to nás tehdy dostalo. Dalo by se ostatně argumentovat, že již druhá Beanova smrt v populární fantasy mu nakonec vysloužila jeho nevalnou pověst věčného umíráčka.

1) Shozen kravým stádem, Pastvina

Příběh ze staré irské farmy Pastvina by byl smutný i bez úmrtí Beanovy postavy, jediného schopného mladíka široko daleko. Poté, co je však omylem nahnán rozlíceným kravým stádem z útesu, následován ve smrtelném pádu mnoha kravičkami, se celá zápletka promění v tragikomedii, u které není jasné, máte-li plakat či se smát!

A jak dopadne v Legendě? Sledujte ji opět ve 20.15 na COOLu!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný