18. ledna 2016 17:46

Od Mauglího k Herkulovi: 4 pohádkové postavy, které měly zatraceně děsivé počátky

Kanibalové, vrazi dětí a cesta za pomstou – disneyovka jako vyšitá!

Dojemně pohádková atmosféra je jedním z nejvýraznějších kladů seriálu Bylo, nebylo. Nelze se tomu ostatně divit – vždyť čerpá inspiraci z klasických disneyovských pohádek! Jejich kořeny však byly původně hutně prorostlé v příbězích bratří Grimmů a jim podobných a v někdejším středověkém folkloru. Asi tak nepřekvapí, že praotcové a prabáby Malé mořské víly či Jeníčka a Mařky platily spíše za nekrutější dobové horory! Čtěte temné původní závěry či pozadí čtyř “milých” pohádek.

Malá mořská víla

Kdo by neznal Ariel? V 90. letech byla tahle podmořská kráska denním kamarádem mnoha z nás, po úspěchu solidní disneyovky z roku 1989 totiž následoval navíc seriál jejích trampot. Dobrodružství podmořské krasavice s proklatě úzkým pasem a ploutví namísto nohou pak doprovázely náš každý druhý raníček...

Zatímco disneyovka končí na veskrze pozitivní struně, původní konec, jak jej zaznamenal Hans Christian Andersen, operoval s tím, že se Ariel rozpustí na pěnu. Jako bonus musí po 300 let vykonávat dobré skutky, aby si zasloužila vykoupení. Happy ending leda tak pro nihilisty.

Herkules

Byť Herkules není zrovna grimmovský příběh, jeho filmová verze od Disneyho patří mezi nejlepší moderní animáky vůbec. Romance! Dobrodružství! Humor! Najdeme tu vše, a dokonce navíc i něco neuvěřitelného – muzikálová čísla, která nejsou otravná! Víme, je to přímo k neuvěření! I Herkules byl nedávno obsazen do Bylo, nebylo, čili tu své místo rozhodně má.

Herkulův souboj s podsvětím a šťastný konec s Megarou je samozřejmě dočista mimo – Herkules si sice Meg vzal i v mytologii, ale jejich "spokojené manželství" trvalo jenom do chvíle, než Herkula posedlo šílenství seslané Herou a on zabil jak Meg, tak i všechny své děti. Teprve poté se musel vykoupit skrze svých slavných 12 skutků. Snad tuhle linii mají tvůrci schovanou na bestiální pokračování.

Jeníček a Mařenka

Jak už jste si mohli zvyknout, teď si trochu zapodvádíme – Jeníček a Mařenka, původně zaznamenaní bratry Grimmy, totiž nikdy nebyli předmětem klasické disneyoviny. Vyskytli se toliko v animovaném kraťasu učenému televizi v 80. letech. I oni se ale objeví v Bylo, nebylo, takže jejich místo v seznamu je neoddiskutovatelné.

Tentokrát rovněž není mimo konec pohádky, ale celé její prostředí. Znalci folkloru a historie se shodují na tom, že Jeníček a Mařenka pocházejí z éry rozsáhlých středověkých hladomorů. Rodiče Jendy a Mařky v moderních verzích mohou působit nezodpovědně a macešsky, ale v prapůvodních verzích odváděli své děti do lesa, aby tu ratolesti zemřely (a na dospělé zbylo více úrody). To nakonec vysvětluje jak motiv hladu dětí (Perníková chaloupka), tak zálibu čarodějnice v kanibalismu.

Kniha džunglí

Klasika z 60. let možná nemá natolik populární status jako jiné zvířecí disneyovky, jedná se však rozhodně o dobrodružství, které patří mezi významné filmy – už jen tím, že jde vlastně o variaci Tarzana, ale také kvůli tomu, že jde o poslední animák, na kterém se podílel sám Walt Disney. Kniha džunglí je zkrátka nesmrtelná!

Ve filmové verzi Mauglího jeho vesnice vítá nadšeně, v předloze od Rudyho Kiplinga je naopak vyhnán svými vlastními lidmi, jeho pomocníci jsou mučeni a Mauglí nakonec v rámci pomsty zorganizuje devastaci celé vesnice. Šťastné finále jedině z pohledu fanatických ekologů!

Novodobý destilát dávných děsů jménem Bylo, nebylo můžete na Prima COOL sledovat ve všední dny v 17.25.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný