19. července 2017 17:27

Od Iron Mana k Oldboyovi: 4 nejšílenější filmy a seriály o pomstě

Krvavý obchod - upoutávka

Když se na mstu nejde nejchytřeji.

Čtvrteční cooltovní movie se pustí do obchodu s orgány – od 22.20 můžete na Prima COOL sledovat JCVD, kterak ve filmu Krvavý obchod doslova bojuje za svou ledvinu. Výsledkem je trochu zvláštnější biják o pomstě, než je jinak zvykem! Pomsta totiž filmové postavy nutí dělat nejrůznější a často velmi iracionální podivnosti – podobně jako ve čtyřech dalších zběsilých případech.

04) Iron Man 3

Asi každý z nás má v záloze pár historek o tom, kterak se společensky ztrapnil a cítil se „úplně nejvíc nejhůř na světě“ – jenom Killian ze třetího Iron Mana se však kvůli opilecké zapomnětlivosti Tonyho Starka (navíc na Silvestra!) rozhodne postavit technologické impérium a bokem si kvůli zakrytí svých nepovedených experimentů ROVNĚŽ vybudovat teroristickou organizaci, to celé jenom k tomu, aby svého soka (který ani neví, že sám kdysi něco provedl) s pomocí obou znemožnil a zabil!

Celá trilogie o Iron Manovi je, samozřejmě, pokaždé motivována tím, že Tony v minulosti něco zeslonil a teď za to platí. Nejvíce si s pomstou pohrávala dvojka – ale v ní alespoň měl jeden panáček skutečně racionální důvody pro pomstu a druhý chtěl jenom vyřadit konkurenci. Killian, vzdor své genialitě i charismatu, si však své ublížení vzal trochu moc ke svému dětinskému srdci.

03) Farscape

Jistě, seriál Farscape je jakožto správná australská sci-fi zběsilý od základu – prakticky všechny postavy tu působí, jako kdyby byly permanentně sjeté, před místním expresivním herectvím by se zastyděl i ansámbl Národního divadla a masky tu vypadají jako obživlé karikatury. Záměrně. Ale právě proto máme Farscape prostě rádi. Šel totiž na sci-fi jinak než kdokoliv jiný.

Jedním z dokladů je i skutečnost, že konflikt celé 1. řady je vlastně jenom tragický omyl. Poté, co astronaut Crichton (Ben Browder z 9. a 10. řady Hvězdné brány) proletí omylem červí dírou na druhou stranu galaxie, se zcela omylem srazí s ufounskou stíhačkou. Co čert nechtěl, stroj, v němž sedí bratr kapitána Craise z blízkého ufounského křižníku, samozřejmě vybuchne. Namísto konstatování „život je potvora“ však Crais v reakci na to po dalších 20 epizod pronásleduje „vraha svého bratra“, nakonec čelíc i vojenskému soudu, přicházejíc o velení nad lodí a sám končíc na útěku. Psycholog by byl levnější!

02) Battlestar Galactica

Přijít o manželku je fakticky hrůza. Ale poté, co zemře 20 miliard lidí vlivem mimozemské války a apokalypsy, je to vlastně už jenom o kapku v moři více. Tím spíše, že máte právě šanci skrze mentální propojení se svými kolegy (kdybychom to měli popisovat celé, bylo by to složité) šanci konečně a definitivně uzavřít skutečný mír!

To byste však v rámci onoho spojení nesměl přijít i do kontaktu s vražedkyní své ženy – po čemž šéf Tyrol v do-tohoto-okamžiku optimisticky působícího zakončení Battlestar Galacticy začne běsnit, ve spravedlivé pomstě vražedkyni zabije, ale de facto tím i zničí jakékoliv naděje na mír! A to ani nemluvíme o tom, že se v následném videofilmu odhalí, že i celý genocidní útok od Cylonů je vlastně pomstou jednoho z robotů za to, že se vůbec narodil. Normální lidi si chodí nihilismus vylejt do baru, Caville!

01) Oldboy

Nikdo však neumí dělat filmovou pomstu tak bizarní, šílenou a překvapivou, jako právě Korejci! Možná, že vám Tarantinova pomsta v Kill Bill připadala maniakální, avšak Oldboy je teprve ten pravý zamotávač hlav - po většinu filmu totiž ani netušíte, že sledujete příběh o pomstě!

Druhý díl nesouvislé trilogie o pomstě od režiséra Park Chan-wooka začíná tím, že je průměrný muž lapen a po patnáct let vězněn (!), aniž by znal důvod svého uzavření, a pak stejně záhadně propuštěn. Brutální finále přitom odhalí, že celý film vznikl díky relativně mladické pošetilosti, která však vlivem zostuzení na veřejnosti skončila sebevraždou, mnohačetnou vraždou, incestem a vyrvaným jazykem. Ne nutně v tomto pořadí!

Krvavý obchod otevírá ve čtvrtek ve 22.20 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný