10. července 2017 16:50

Od Hvězdné brány ke Star Wars: 6 nejlepších akčních comebacků

Zemřít je snadné - upoutávka

Důchodci mezi akčními hrdiny.

Dolph Lundgren se ve čtvrtečním cooltovím movie Zemřít je snadné (od 22.20 na Prima COOL) bude muset vrátit z výslužby! Jakožto člen kapely (a veterán mariňáků) se totiž ocitne při koncertování v Moskvě pod palbou – jeho heroický bubeník říznutý vysloužilcem se tak hrdě zařadí po bok MNOHA akčních hrdinů, pro které byla cesta do důchodu jenom kratičkou pauzou v akčním životě. Které z nich máme nejradši?

06) Plukovník Jack O'Neill

Takže vy jste si, ač máte tvář Richarda Deana Andersona, myslel, že skončíte po smrti svého syna na zaslouženém odpočinku? Ale to by přece byla strašná škoda! Kdo jiný než někdo s hodností plukovníka by pro své zkušenosti měl vést tým vědců a dobrodruhů přes teleportační portál na druhou stranu galaxie? Bez Jacka a jeho mírně-stařecké jízlivosti by zkrátka Hvězdná brána nebyla Hvězdnou bránou...

05) John Matrix

Je vidět, že nápad s "návratem do aktivní služby" nejí jenom tak kdovíjaká náhoda. Arnoldův John Matrix (!) z Komanda ilustruje, proč po identickém klišé filmaři tak často sahají - především kvůli minulosti postav. Právě ta dodává story na důvěryhodnosti, protože kdo jiný by měl mít pořádné nepřátele, než voják, co žil tak dlouho, že odešel do důchodu. Navíc zápletce dodává i logickou věc, o níž bojovat - v případě Komanda je to samozřejmě malá Alyssa Milano.

04) Walt Kowalski

Možná si ho nepamatujete po jménu, stačí však říct "Clint Eastwood" a "Gran Torino" a nejspíše vám hnedle vysvitne! Eastwoodův Drsný Harry byl vedle Jamese Bonda jeden z prototypů moderního akčního hrdiny – a Gran Torino lze vnímat i jako symbolické finále jeho příběhu. Jasně, čistou „akci“ film neobsahuje, na to je Eastwoodův Walt už trochu moc starý. Okamžiky, kdy se tu střílí nebo jen mává pistolí, jsou ale o to napínavější a rozhodně vám z nich klesne čelist!

03) Yoda

Zatímco jiní veteráni se deklují z důchodu třeba už v padesáti letech, Yoda se vrátil do relativně aktivního působení až někdy v osmém století své existence! Byť se, lenoch, v rámci návratu přímo nevydal na definitivní souboj s Darthem Vaderem (nejspíše kvůli tomu, že byl v Návratu Jediho ještě animatronickou loutkou, s níž se šermuje dost blbě), panuje pramálo pochyb o tom, že by dovedl i na konci života nakopat pořádný počet zadků. Konec konců, i v pátém filmu jen tak ze srandy zvedl z močálu stíhačku, takže energii třeba jen na porážku čety Stormtrooperů rozhodně měl.

02) John Rambo

Utimativním příkladem vracejících se důchodců samozřejmě není nikdo menší než Rambo, který platil za veterána už na počátku svého prvního filmu. Díl co díl, ač se Johny snažil vždy užívat odpočinku plného depresí ze spatřených jatek, se však vždy musel vrátit. Nejprve do Vietnamu, pak do Afghánistánu, nakonec do Burmy. Rambo je holt nepoučitelný - a proto ho vlastně tolik máme rádi!

01) Tom Stall

Jak vidno, spousta bijáků má vysloužilce ráda - ale jenom Dějiny násilí nám skrze Toma Stalla (Viggo Mortensen) ukázaly pravou povahu klišé o akčním hrdinovi v důchodu. Tentokrát mu rodinu nikdo neunese - Tom, bývalý mafián, toho času v nové identitě, jenom zachrání návštěvníky své jídelny před partou lupičů. Jenže to udělá tak profesionálně, že jako hrdina opoutá pozornost médií. A tak bohužel i svých někdejších chlebodárců, před nimiž utekl.

Akčňák Zemřít je snadné se vám předvede ve čtvrtek ve 22.20 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný