15. září 2016 13:53

Od Hvězdné brány ke Hře o trůny: 7 nejvíc šokujících konců ze sci-fi a fantasy seriálů

Grimm V (22) - upoutávka

Seznamte se s nej cliffhangery.

V pondělí ve 20.15 na COOLu finišuje již 5. řada seriálu Grimm! Bude to napínavé, nepříjemné... a, jak je už zvykem, také lehce otevřené. Šokující nedokončené řady jsou však standardem mnoha podobných seriálů. Vzpomněli jsme na sedmero zakončení, u nichž jsme dlouze sbírali čelist z podlahy.

Ztraceni, konec 2. řady

Před deseti lety sledoval Ztracené každý, a kdo říká, že ne, ten si je doma reprízuje dodnes. Nejpozději po 3. řadě tato mánie vyšuměla, předtím si však seriál střihl jeden z nejujetějších a nepřekvapivějších finále všech dob. 2. řada totiž končí maniakálním odhalením toho, že bunkr je OPRAVDU mašinou na zabránění konce světa – po nezadání kódu se zdejší kulisy začnou bortit jedna do druhé, nebe zfialoví a je jasné, že na ostrově jde o víc, než jen o habaďuru (a k tomu je zajata velká trojice hlavních hrdinů). Prostě premisa, z níž seriál se ctí už nikdy nevybruslil…

Battlestar Galactica, konec 3. řady

Že šokující konec občas znamená také "konec dobrého příběhu" ukazuje i finále 3. řady Battlestar Galacticy. Hned čtyři hlavní lidské postavy se tu totiž dozvědí, že vidiny, které v posledních dnech měli, ukazují, že oni sami jsou robotickými Cylony. Což na hlavu staví vše, co jsme si do té doby jako diváci mysleli. Fanouškům to kompletně zamotalo hlavy, stejně tak ale i scénáristům, kteří rozdíl nebyli v řadě 4. s to pořádně vysvětlit. To jsme však na konci 3. řady ještě blaženě nevěděli. K tomu poslední minuty končily návratem jiné „zemřelé“ postavy, počátkem obří bitvy a brutálním odhalením Země, k níž celá kosmická flotila celý seriál směřuje. Lahoda, při níž na kocovinu nemyslíte.

Hluboký vesmír 9, konec 5. řady

Svého druhu pekelnou změnou status quo bylo i finále 5. řady Star Trek: Hluboký vesmír 9. Po pěti sezonách čekání tu totiž začínají plnohodnotné hvězdné války mezi Federací a Dominionem – první a dodnes poslední opravdu děsivý startrekovský konflikt. Nikdy dříve (zvláště v předešlých dvou seriálech) ani nikdy později už v tomhle univerzu nenastalo nic takového, jako byla zdejší opulentní bitva o titulní stanici, její opuštění hlavními hrdiny a poslední záběr dílu, v němž Hvězdná flotila dala dohromady stovky plavidel. Šokující nebylo ani tak nějaké odhalení, že je nějaká postava něčí strejc, ale prosté naplnění diváckých tužeb do poslední tečky!

Hra o trůny, konec 6. řady

Historie se opakuje, a vlastně něco velmi podobného nastalo i ve finále zatím poslední řady Hry o trůny. Víc jak šest let čekáme, až na Železný trůn usedne fakticky faktické monstrum. Čekáme, až Jon Show přestane kňučet a bude odhalen jeho původ. Až Arya začne vraždit lidi ze svého seznamu. A až Daenerys vyrazí k pláži Omaha. Čekali jsme tak dlouho, že jsme vlastně ani, eh, nečekali, že se nám tyto tužby vyplní! Jenže pak bum prásk, na pouhé hodině Hra o trůny splní víc, než v co jsme kdy dřív doufali. A čekali! Kdo na to celé nekoukal s otevřenou pusou, ten má u nás černou kaňku!

Hranice nemožného, konec 2. řady

Klasickým otevřeným zakončením je pak také příběhový ekvivalent Houdiniho kousků – hrdina se dostane do šlamastiky, z níž by se v reálu dostal jenom jeden člověk z milionu a jenom jednou za tisíc let – ale on to v dalším díle přesto zvládne! Tak, jako třeba Olivia na konci 2. řady Hranice nemožného (Fringe), jež se ocitla pod zámkem Walternata, zatímco její zlé dvojče infiltrovalo "naši" Zemi. Brr!

Hvězdná brána, konec 9. řady

Tým SG-1 má na podobné houdiniovské finiše rovněž talent, málokdy však řada Hvězdné brány končila tak výživně, jako po posledních pěti minutách 9. řady. Spojená flotila ras naší galaxie je tu rozstřílená na maděru, Země přišla o jednu ze svých lodí – navrch není jasné o kterou – a Ori mají volnou cestu do naší galaxie. Většinou dovede SG-1 situaci otočit ve svůj prospěch, tentokrát však tým udělal skutečně vypečený ústopád!

Twin Peaks, konec 2. řady

Dost možná nejvýznamnějším cliffhangerem posledních pár dekád však bylo úplné finále (až doposud) seriálu Twin Peaks. Jasně, na nějaké střílení do Džeyárů jsme byli tou dobou už zvyklí, ale aby seriál skončil totálně wtf stylem, pravděpodobně navíc špatně, to se tehdy zrovna nenosilo. Ve Twin Peaks na to došlo poté, co byl agent Cooper (asi) posednut (zřejmě) duší zabijáka, a pak to vše zlomyslně na pár dekád uzavřely titulky. Dnes už je situace trochu odlišná a wtf konce jsou naopak žádané. Twin Peaks byl ale i v tomto průkopníkem!

Grimm (ne)končí již v pondělí ve 20.15 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný