17. října 2016 12:48

Od Hvězdné brány k Indiana Jonesovi: 6 nejlepších seriálů podle filmů

Minority Report (1) - upoutávka

Celovečeráky v roli pilotní epizody seriálu.

Ve středu večer vás na Primě COOL čeká počátek nového přátelství se seriálem Minority Report, jenž navazuje na stejnojmennou sci-fi s Tomem Cruisem. Ještě než ve 20.15 otevře své brány a vykreslí svět futuristické policie dopadající padouchy ještě před tím, než spáchají trestný čin, jsme vzpomněli na všemožné okamžiky, kdy formát „nejprve film, pak seriál“ parádně fungoval.

Hvězdná brána

První jméno se přímo nabízí – Hvězdná brána patří mezi nejúspěšnější matadory subžánru filmů přerozených v seriál. S celkem 17 řadami (počítáme-li i spin-offy) disponovala při svém zrušení skoro 15 lety historie a dala vzniknout celé jedné generaci fanoušků!

Buffy: Přemožitelka upírů

Jiné seriály vás možná svými filmovými kořeny překvapí. Taktéž Buffy totiž původně začínala ve filmové verzi – stalo se tak ve verzi z roku 1992, kde ústřední likvidátorku upírů ztvárnila Kristy Swanson. Film je obecně považován ze otřesné dílo, jež nesahá kvalitám postupně vyprávěného seriálu ani po podrážky.

Batesův motel

Ačkoliv dnes letí spíše jiná jména seriálů podle filmů, hororový Batesův motel z roku 2013 rozhodně má co nabídnout i po boku Farga či Westworldu! Batesův motel je samozřejmě moderním prequelem k Hitchcockově Psychu, zároveň však v zásadě kopíruje i formulku starého dobrého Dextera. Formulka má zjevně velký úspěch, protože seriál s gustem získal po celém světě haldy fanoušků a aktuálně dokončil svou třetí řadu.

Fargo

Již jsme to nakousli, jeden z úplně nejlepších příkladů úspěšné konverze filmu do seriálu je jenom dva roky starý – jmenuje se Fargo a na paškál si vzal stejnojmenný film bratří Coenů. Namísto čistého navázání na filmovou story (což by bylo těžké, poněvadž v ní umře většina postav) je seriálové Fargo vlastně jakýsi “duchovním remakem” snímku – trochu se jím inspiruje, trochu jde proti jeho idejím, a rozhodně jde o dílo, které zaujme i nekritické fanoušky předlohy.

Mladý Indiana Jones

Před posledním místem si připomeneme, že podobné nápady nejsou zase tak nové – seriál o Mladém Indiana Jonesovi, který odstartoval v roce 1992, je sice vlastně spíše takovou minisérií. Původní filmovou sérii však rozvíjí způsobem, který tehdy nebyl úplně zvykem.

Westworld

Nejnovějším přírůstkem do žánru, jemuž se kdysi seriáloví producenti vysmívali jako degradaci, je hitovka HBO známá jako Westworld. Venku je zatím jenom několik dílů, již nyní se však tuší velká budoucnost – Westworld v sobě totiž kombinuje westernové prostředí s futuristickým zasazením do zábavního parku, v němž jsou všichni kovbojové ve skutečnosti sofistikovanými roboty!

Seriálové pokračování Minority Report začíná už ve středu ve 20.15 na Primě COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný