6. dubna 2016 14:09

Od Hvězdné brány k Battlestar Galactice: 6 nejlepších sci-fi seriálů všech dob

AKTA X - upoutávka

Vzhůru do nekonečna, a ještě dále!

Pravda je někde tam venku – a o víkendu se vám na Prima COOL vyjeví s novými díly Akt X v celé své kráse! Je to tak: teprve v lednu premiérovaná 10. řada Akt X, se zbrusu nově resuscitovanou dvojkou Muldera se Scullyovou, přichází jen po pár měsících na tuzemské obrazovky! A abychom tenhle menší svátek náležitě oslavili (v pátek, v sobotu a v neděli totiž odvysíláme všech 6 dílů!), srovnali jsme si fenomén Akt X s pěticí dalších sci-fi klasik.

Battlestar Galactica

Zatímco většina sci-fi seriálů dává svou vědeckou fantastiku dost na odiv, tvůrci Battlestar Galacticy z roku 2003 se vydali přesně opačným směrem! Namísto příběhů o rozbitých teleportech a šílených hologramech se soustředili na syrový útěk vesmírné letadlové lodě po genocidě lidské rasy rukou rebelujících robotů. Díky tomu byly zdejší zápletky asi tak veselé jako průměrná návštěva onkologického oddělení. Právě drsnou serióznost však Battlestar Galactica využila ku svému prospěchu.

Výsledkem bylo dílo, které se namísto technologií soustředilo na filozofii a namísto efektů na lidskou cenu meziplanetární války. Battlestar se nebála tnout do aktuální kontroverze, a snad i proto není náhoda, že ji dodnes nenahradil žádný podobný televizní ekvivalent.

Hvězdná brána

Ačkoliv se momentálně Hvězdná brána nachází ve stavu klinické smrti, čistě tabulkově jde po Star Treku o nejúspěšnější severoamerické sci-fi. Tři separátní seriály (původní SG-1, pak Atlantis a nakonec Universe), několik televizních filmů a především dýchající univerzum napříč nimi okouzlily na přelomu tisíciletí miliony fanoušků po celém světě.

Apelem Hvězdné brány byl sice především humor a nadsázka, zároveň si však seroš našel pohodlné místečko o něco blíž realitě než právě Star Trek – namísto bandy kosmických průzkumníků v barevných neoprenech tu po planetách běhali dnešní vojáci a vědci. Díky tomu Hvězdná brána skoro, skoro vyvolávala představu, že se něco podobného může klidně právě teď skutečně dít – nikoliv nepodobně jako Akta X.

Doctor Who

Jasně – najdeme tu mnoho dějových děr, postavy se často chovají jako by potřebovaly oblbováka a navíc ten vzhled potvor… Přesto platí britská klasika Doctor Who alias Pán času mezi největší televizní trvalky. Ve vysílání je seriál s přestávkami už víc jak půl století (!), o čemž by si i již zmíněný Star Trek mohl nechat jenom zdát.

Podobně jako Hvězdná brána přitom čerpá Doktor sílu z možnosti nabídnout každý týden diametrálně nové zasazení a zápletku – nikoliv však díky cestování magickým portálem, nýbrž pro cestování časem. Dějové techtle mechtle navíc přinesly šanci naservírovat titulního ufounského hrdinu každých pár let s obličejem jiného herce. Dejte na naše slova – Doctor Who nás přežije všecky!

Firefly

Je to skoro ironické, ale právě Firefly, seriál s pouhými třinácti epizodami, se pravidelně umisťuje na špici žebříčků nejlepších sci-fi seriálů! Tenhle mix klasického amerického westernu a futuristického poletování pašerácké lodi vesmírem rozhodně platí za vybroušený vypravěčský klenot – co díl, to po všech stranách perfektně vystavěná zápletka plná napětí, zvratů i humoru.

Snad kdyby mělo Firefly standardních sedm řad, dost možná by časem zevšednělo a upadlo do degradace vlastní tolika seriálům. Kvůli svému nešťastnému předčasnému zrušení vlivem zákulisních machinací ale může navždy zářit jako předčasně zahynulá rocková hvězda...

Star Trek: Hluboký vesmír devět

Pantáta všech televizních sci-fi v našem seznamu samozřejmě nemůže chybět, namísto po nejstarším Star Treku z 60. let či opěvované Picardově Nové generaci však sáhneme po podvraťáckém Hlubokém vesmíru devět z let 1993 až 1999. Mnohé fanoušky jeho zasazení na kosmickou stanici v exotické oblasti zpočátku odradilo. Právě změna formulky Star Treku je však největším přínosem Hlubokého vesmíru devět.

Když se totiž po čtvrté řadě začala zápletka okatě stále více stáčet ke galaktickému ekvivalentu světové války, na niž došlo od 6. řady, postupné budování stálé lokace a s ní svázaných postav se vyplatilo i s úroky. Nejcyničtější ze všech Star Treků byl však při tom všem stále na míle vzdálen dnešní televizní drsnosti, což z něj činí zvláštně nadčasové dílko.

Akta X

Právě Akta X však platila a doposud zřejmě vydatně platí za televizní sci-fi fenomén, jaký neměl obdoby. Jasně, Star Trek byl první, Ztraceni nedávní a Doctor Who zase platí za největší trvalku. Nikdy v historii se ale sci-fi nestalo tak všeobecným popkulturním artiklem jako v případě dobrodružství Muldera a Scullyové.

V 90. letech byla Akta X zábavním obrem o úrovni Simpsonových, jehož plakáty jste mohli najít i v leckterém českém pokojíku – pokud zdejší zápletky lidem zrovna nenavozovaly noční můry! Akta X vlastně zrodit kult mysteriózních serošů populárních dodnes, jak se ale říká, není nad jediný originál.

Právě jeho letošní pokračování si můžete dát s Primou COOL v pátek, v sobotu a v neděli večer, vždy po dvou epizodách ve 20.15!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný