14. března 2016 11:01

Od Halo k Hvězdné bráně: 5 sci-fi, ve kterých lidstvo nakopalo zadky mimozemšťanům

Homo sapiens nejsou vždy za otloukánky.

Je-li jeden povznášející důvod, proč platí Hvězdná brána za evergreen, pak je to její odlišnost oproti davům dalších sci-fi a post-apokalyptických seriálů, filmů či her. Zatímco jinde se zjeví ufouni, dají lidem na budku a pozemšťanům zbydou leda tak oči pro pláč, tým SG-1 vždy dokázal ze situace vybruslit. Není mnoho podobných děl, které umí diváka či hráče naplnit podobným vlasteneckým zápalem pro celé lidstvo! Nevěříte? Čtěte seznam několika výjimek.

Hvězdná brána

Počítej se s námi: od 1. do 10. řady se SGC z vojenské základny, která tím kulatým nesmyslem posílala ven sotva pár komand, promění ve vojensko-průmyslový komplex, který porazí hned několik galaktických impérií, postaví flotilu mezihvězdných křižníků, odrazí řadu invazí na Zemi a to celé – prosím pěkně – v kompletním utajení před zbytkem planety! Pravda, celý seriál několikrát implikuje, že ve skutečnosti vidíme tu nejlepší možnou verzi ze všech alternativních realit (což je poněkud smutné), i tak ovšem Hvězdná brána působí jako ultimativní náplast na všemožné post-apokalyptické scénáře.

Star Trek (bradkoidní alternativní realita)

V hipísáckých kulisách Star Treku sice není o válku nouze, namísto rasových půtek je však lidstvo součástí Federace a Hvězdné flotily, šmejdům z vesmíru tak čelí po boku kamarádů z vesmíru. I v Treku se však najde jedna výjimka – alternativní realita, v níž si lidstvo podmanilo galaxii samo! Terranské impérium tu dobývalo planetu za planetou, ironií osudu však nakonec bylo poraženo poté, co se začalo (po přímluvě alternativního Spocka) chovat trochu víc humanitně. Než na to však došlo, zvládli pozemšťani uzurpovat celý svůj sektor, i když začali s pouhopouhou jedinou ukradenou vulkánskou lodí!

Hvězdná pěchota

Je sice pravda, že na tom pozemšťani nejsou ve slavné Hvězdné pěchotě nikterak dobře. Spíše než o nakopávání ufounských zadků lze mluvit o sáhodlouhém zápasu, při němž oběma soupeřům z těla trčí spousta zabodaných nožů, nějakým zázrakem ale ještě ani jeden ze soků nepadl na zem. Jak kniha, tak i film však (zcela jinými cestičkami) popisují nejrůznějších chytré či hloupé-ale-tvrdohlavé způsoby, jakými letectvo i mobilní pěchota dávají broukům na budku. Knižní předloha i notně odlišný snímek sice končí stále během války, oba však dávají najevo, že z téhle šlamastyky Zeměkoule vyjde vítězná a tak silná, až divákovi z celého proválečného nadšení skoro vyskakuje pravice.

Série UFO/XCOM

Ze světa filmu si v závěru budeme muset odskočit mezi videohry – filmoví scenáristé a režiséři se totiž zjevně raději opájejí v apokalypsách, zato u her je z jejich principu (hráč si vše musí získat sám...) k vidění mnohem více mocných závěrů. Snad nejlepším příkladem budiž série UFO/XCOM se svými třemi alternativními sériemi – jedna z 90. let, druhá česká z první dekády 21. století a konečně třetí z posledních let, vrcholící zatím nedávným vydáním XCOM 2. Všechny hry sdílejí stejný prvek – ačkoliv v nich člověčina čelí invazi neznámých a technologicky pokročilejších emzáků, XCOM či přeživší (v české mutaci dokonce po zabití většiny lidstva!) vždy dokážou ulovit tolik artefaktů a postavit z nich vlastní, lepší zbraně, že nakonec mimozemské plány pošlou rovnou do černé díry!

Halo

I poslední příklad patří hrám, byť zrovna série Halo disponuje rovněž notně filmově vypadající zápletkou (snad se několikrát zrušeného filmu někdy dočkáme). Na každý pád v jejím zasazení lidstvo čelí “nezastavitelnému” postupu ufounské fanatické aliance ras jménem Covenant. Zatímco v pozemní válce jsou lidé pro Covenant výzvou, ve vesmíru platí plavidla emzáků za mnohem, mnohem lepší. I když tak pozemšťani vyhrají bitvu o planetu, Covenant jednoduše spálí povrch a letí vstříc další kolonii. Přesto dokáže Země doslova v hodině dvanácté celý konflikt za šílených ztrát otočit, způsobit v Covenantu občanskou válku, převzít sama ufounské technologie a jenom několik let po konci konfliktu působit, jako by se skoro nic nestalo!

Hvězdná brána je na Prima COOL k mání každý všední den v 10.50 a odpoledne v 16.25!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný