21. ledna 2017 18:47

Od Forresta Gumpa k Velké rybě: 5 nejúžasnějších filmů všech dob

Chytnou vás za srdíčko.

Přiučte se něco o životě – pondělní Velká ryba, startující ve 20.00 na Primě MAX – má moudrosti na rozdávání. Snímek Tima Burtona patří do kategorie snímků popisujících celý život své pozoruhodné postavy. Připomeňte si v našem přehledu podobných bijáků, proč jsou právě takové filmy divácky nejoblíbenější.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona

Ben Buttonovic by byl zcela normálním bijákem o nadprůměrně zajímavém životě, nebýt netradiční variace tématu - namísto běžného stárnutí se Benjamin narodil stár a zemřel mlád. S odstupem je jasné, že namísto validního smyslu měla tahle sranda na cíl snad jen machrování režiséra ohledně zvláštních efektů - i bez ní však film fungoval jako náramně niterné rozebrání jednoho života plného dobrodružství. Benovým největším problémem i kladem byla skutečnost, že šlo vlastně o něco jako Forresta Gumpa, jen divnějšího a bez humoru.

Velká ryba

Naopak Velká ryba je humoru plná až k prasknutí! Jak by také ne, když tato další variace Forresta Gumpu operuje s nespolehlivým vypravěčem! Ústřední vyprávění o životě frajera s tváří Ewana McGregora je tak plné hyperbol, přehánění a dalších "vylepšovaček" každého dobrého vypravěče - výsledek je díky tomu jak vtipný, tak vlastně i dojemný. Není totiž jasné, kolik z filmu si hlavní borec prostě vycucal z prstu a kolik se mu toho vážně stalo. Díky imaginaci Tima Burtona překonává Velká ryba i mnohé své konkurenty v našem seznamu!

Občan Kane

Hold musíme složit i otci zakladateli, Občanu Kaneovi. Film z roku 1941 samozřejmě nebyl prvním svého druhu - přivedl však formát "fiktivního životopisu" na absolutní vrchol kvality, a snese chválu i dnes, skoro 80 let po svém vzniku. Občan Kane přitom stále zůstává... řekněme, relativně validní. Film o tom, kterak se z dítěte stal zdatný obchodník, jenž si koupil noviny, ohýbal jimi veřejné mínění, a pak se vydal do politiky... působí vzdor původní kritice skutečného magnáta W. R. Hearsta tak trochu zajímavě povědomě!

Kmotr

Vlastně úplně stejnou story, avšak již nepokrytě mafiánského ražení, disponuje i Kmotr. Budeme-li za součást zážitku vnímat celou trilogii, nikoliv jen první film, nabídne se nám fenomenální studie lidského touhy po moci, rozpadu ideálů i velké korupce původně pochopitelných myšlenek italských mafiánů do velkého obchodu s drogami. Jasně, i když jsme neviděli dětství Michaela Corleoneho, flashbackový segment mladého Kmotra ve dvojce (hraného De Nirem) tomu všemu poskytl solidní dramatickou omáčku a ukázku prvopočátku...

Forrest Gump

Již několikrát jsme jej zmínili, na chvostu seznamu totiž nemůže být nikdo jiný. Forrest Gump stojí hrdě jak na čele nejlepších filmů o životě, tím však nekončí. Příběh mentálně jednoduššího, dobrosrdečného Toma Hankse pravidelně vyhrává hlasování o nejlepších filmech historie, a právem! Chvíli sladký, chvíli vtipný, chvíli nostalgický, ale pořád hřejivý - Forrest Gump nastavil laťku pro všechny své následovníky na dekády dopředu!

Velká ryba začíná na Prima MAX v pondělí ve 20.00

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný