24. března 2016 16:03

Od Farga k Temnému případu: 5 nejlepších krimiseriálů všech dob

Poručík Backstrom (11) - upoutávka

Pronásledování vraha, ta nejlepší zábava!

Už v pátek večer se na COOL znovu dovalí Poručík Backstrom, aby krom nadávání a sériového vraždění junkfoodu lapil dalšího vrahouna! Netradiční kriminálka kráčí ve šlépějích žánru, který pomohlo vyšlapat patero dalších matadorů. Tipnete si, které kriminálky jsou v tom nejúspěšnější?

Fargo

Jen málokdo čekal od seriálu navazujícího na stejnojmenný film, že nepůjde o totální propadák. Podobné nápady totiž uspějí v průměru tak jednou za deset let. Jenže Fargo nejenže poslalo kritiky k ledu, ale dokonce se promptně katapultovalo mezi nejlepší kriminální seriály vůbec! Na rozdíl od konkurentů zde totiž nekmitají drsní alkoholici, ale naopak zločiny řeší maloměští ňoumové, kteří by jinak mohli hrát spíše v sitcomu. Právě spojení nespojitelného, ruku v ruce s parádně vygradovaným scénářem, udělalo z Fargo právem jeden z nejlepší serošů posledních let!

Temný případ

Temnější než povodí Gangy v období koupelí, napínavější než nové tepláky – to byla první řada Temného případu! Jasně, řada druhá už kulhala na obě nohy. V roce 2014 však debut vytřel zrak posledním zbytkům elitářů, pro které televize nebyla dostatečně zajímavým formátem. Spolu s tím navíc Temný případ katapultoval do popředí soudobého miláčka Matthewa McConaugheyho, a kdyby za nic jiného, tohle je nutno ocenit minimálně démanty.

Profesionálové

Stará láska nerezaví. Trojka z CI5 řešila nejrůznější londýnský neřád pěkně postaru – namísto zoomování do šroubovnic jejich DNA si prostě k výslechu vzali šroubovák, namísto napíchnutí e-mailu podezřelého si vzali do parády jeho živé kontakty. A fungovalo to! Snad žádný jiný seriál nás tak úspěšně nepřesvědčil o tom, že nejlepším receptem na vyřešení zločinnosti je pár ran olovem přímo doprostřed čela!

Sherlock

Ačkoliv má Sherlock na triku asi jen devět a půl epizody, těžko hledat větší kriminalistický hit. De facto série celovečerních filmů, vydávající se za seriál, stojí na ramenou staleté historie Sherlocka Holmese. Jeho staré případy, které mnozí znají z filmů či knih, však vydatně oprášila do nového milénia a nezapomněla přidat dva protagonisty tak mňamózní, že bychom hypotetickému kanibalovi pochutnávajícímu si na duu snad i záviděli.

The Wire: Špína Baltimoru

Kriminálky se obvykle zaměřují jen na partu poldů, komplexní lahůdka The Wire z dílny HBO však na tom byla docela jinak! Namísto jednoho hrdiny nebo partičky jednoho týmu totiž zasáhla celou paletu postav od policie přes politiky až po zločince. The Wire se tak podařilo nabídnout podívanou, jakou se žádný jiný pořad nemohl do té doby pyšnit – a jakou si nikdo raději od té doby znovu nezkusil!

Jak se v téhle konkurenci bude dařit Backstromovi? Mrkněte se už v pátek ve 20.15 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný