9. května 2016 14:38

Od Buffy k Bladeovi: 5 nejlepších lovců nadpřirozených oblud

Grimm V (6) - upoutávka

Lovecká sezona začíná.

Nick Burkhardt si to v pondělí večer ve 20.15 opět rozdá s nadpřirozenou cháskou v seriálu Grimm. Již pátá, premiérová řada téhle svérázné městské fantasy má za sebou nemalou komunitu fanoušků, přišel proto čas ji srovnat s jinými úspěšnými lovci nadpřirozených oblud. Vzpomněli jsme na pět nejlepších.

Bratři Winchesterovi

Nablejskaná Impala, Sam a Dean uvnitř, a na obzoru další americké městečko sužované obludami – to je osvědčený recept na parádní hodinu zábavy! Na Lovcích duchů je přitom parádní, jak do amerického prostředí přesazují celou řádku starších mýtů – a nezapomínají je při tom pořádně "poamerikanizovat".

Podobně jako ruští superhrdinové je tak i mix country, westernu a nadpřirozena v americkém pojetí vzrušující podívanou, tolik odlišnou od evropských lovců upírů a dalších archaických oblud.

Van Helsing

Právě jejich typickým zástupcem je Van Helsing z prastarého filmu s Hughem Jackmanem. Ačkoliv film sám platí za spíše průměrnější látku, vliv Van Helsinga například na videohry těžko maskovat.

Celá řada “bondovských” udělátek včetně automatické kuše (!) a nezbytný steampunkový feeling dělají z viktoriánského drsňáka někoho, kdo je dobře rozeznatelný – díky charismatu svého představitele má Van Helsing i přes svůj průměrný biják pořád energii na rozdávání.

Krotitelé duchů

Je to trochu zvláštní zjištění, avšak skoro všichni filmoví a seriáloví lovci nadpřirozena se oblékají do kůže, nosí s sebou brokovnice a vůbec jsou drsnější než smirkový papír. Naprostou výjimkou z pravidla jsou ovšem jedni z nejstarších lovců oblud, Krotitelé duchů!

Nejenže jim na zádech dřepí atomová mašina nejvyšší technické jakosti, ale zároveň mají na sobě i teplákomontérky a jezdí autem, pro nějž se sice nabízí mnoho slov, “cool” mezi nimi však rozhodně není. A přesto výsledek klape krásně jako stepové boty a platí za základní kámen žánru.

Buffy

Jeden z nejznámějších lovců se však vymyká nejen oděvem, ale i pohlavím! Buffy Summers si většinou vystačí s dřevěným kůlem a oháknutím průměrné náctileté holky, když se však zjeví upíři či jiné bestie, upírobijka se je nebojí zkopat do kuličky.

Buffy byla zajímavým serošem nejen pro netradiční hrdinku, ale i pro své všeobecné využívání a následné podrývání nejrůznějších klišé. Ačkoliv nesedla úplně každému, není náhoda, že inspirovala celou řadu následovníků a mezi scenáristy dodnes platí za zlatý standard zacházení s postavami a příběhy.

Blade

Asi jen obtížně bychom hledali někoho s větším charisma, dopadem a drsností, než je dobrák Blade. Jasně, jeho třetí film stál za starou bačkoru a celá značka Blade dýchá tak trochu zaprášenou atmosférou – oproti Buffy nebo Van Helsingovi je však Blade geroj, kterého sledovali mladí, staří, kluci, holky, úplně všichni.

I díky natáčení druhého filmu v Praze má navíc Blade své místečko v našich srdcích navždy jisté. Právě on nám totiž jako nikdo jiný dal poprvé okusit, jaké to je vidět Marka Vašuta nebo Karla Rodena v upířích rolích!

Grimm vyráží do akce již v pondělí ve 20.15 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný