11. listopadu 2016 11:57

Od Avengers k Vetřelcům: 6 nejlepších sci-fi bitek všech dob

Riddick - Kronika temna - upoutávka

Ručně, stručně a často ve vesmíru.

Nejdrsnější kosmický hrdlořez je zpět! Ve čtvrtek ve 22.20 začíná na Prima COOL epická sci-fi Riddick: Kronika temna, druhý díl kosmické ságy Vina Diesela. Snímek je nápadně podobný Hvězdným válkám na testosteronu, ostatně hlavní geroj trilogie o Riddickovi nejde pro ránu daleko. Na jeho počest jsme vybrali šestero nejlepších mrňavých sci-fi rvaček a bitek mezi nabušenými hrdiny.

District 9 – finální souboj

Příliš mnoho sci-fi soubojů je dnes náramně snadných vzájemně podobných: hrdina si s někým dává do nosu, občas se zahláškuje, na konci si jen utře pot z čela a jede se dál. Jen si vzpomeňte na nový Star Trek! District 9 však do téhle rovnice přinesl jak osudovost vyplývající z kontextu jeho story, tak i ušpiněnost a brutálnost nikoliv nepodobnou válečnému stylu z filmu Černý jestřáb sestřelen. Souboj mezi kontraktorským komandem a kreveťáckým exosuitem, v němž se proháněl náš mutující hrdina Vikus, je totiž vzdor hi-tech serepetičkám brutální, jako by přišel z časů Conana! Nabízí díky tomu osvěžující a vzdor celému námětu filmu i příjemně autentickou příslovečnou poslední třešničku na dortu, jímž District 9 byl.

Riddick: Kronika temna – souboj s Lordem Marshallem

K nejlepší Riddickovým momentům jistě patří spíš jeho sebejisté porcovačky náhodných kriminálníků, pěstní souboje s kosmickými monstry anebo přepadovky nebožáků bez nočního vidění. Jenže ve většině z nich se Riddick chová, jako kdyby měl zapnutou nesmrtelnost. Málokdy se fakticky zapotí, málokdy mu teče do bot nebo jde o něco víc, než jen stylové naporcování soupeře na kostičky. Přesně tomuto se ovšem vyhnul závěrečný souboj s Lordem Marshallem v Kronice temna. Nejenže nadpřirozený technonekromant Riddicka předčil, ale zároveň po celou dobu vězela ve vzduchu otázka, jak se zachová Jack… nemluvě o politické třenici odehrávající se v pozadí…

Pátý element – operní souboj

Ať už je to baterie přestřelek Bruce Willis, jenž tu v podstatě hraje kosmickou verzi Johna McClanea, anebo stylová bitka Milly Jovovich za doprovodu ječivé kosmoopery, nelze popřít, že ujetý Pátý element věděl, jak zjitřit naši pozornost. Komiksově říznutá francouzská úchylárna se nebere ani za mák vážně a právě díky tomu její absurdní story o neporazitelném zlu, jež může zastavit jenom kombinace pěti elementů, alespoň trochu funguje. Na Pátý element jsme se totiž nedívali kvůli zápletce – ale kvůli barvičkám, satiře, polonahé Mille a hláškujícímu Bruceovi. A nikde jinde film nepředvedl tak dokonalý amalgám toho všeho jako právě při bitce na kosmickém Titanicu!

Captain America: Občanská válka – souboj přátel

Většině marvelovských a jiných komiksových filmů se protentokrát vyhneme, jeden souboj však nemůžeme nezmínit: bitku mezi Kapitánem, Iron Manem a Winter Soldierem. Kvalitních držkovaných jsou marvelovky plné až po okraj, za všechny vzpomeňme na rvačku ve výtahu v druhém Kapitánovi. Jenže tentokrát si do čelistí dávají hlavní postavy celé série, nikoliv hrdinové a padouši, jak je obvyklé. V emočně poměrně nenáročné sérii díky tomu Tonyho snaha pomstít se zbylé dvojce superhrdinů vyzněla nečekaně silně.

Vetřelci – souboj s Královnou

Pokud nejste zrovna Riddick nebo nemáte nadpřirozené schopnosti, jenom málo filmů ukáže váš pěstní souboj s ufounem, jenž má více zubů než vy IQ bodů. Jedna výjimka by se však našla – jmenuje se Ellen Ripley a rozdala si to ve Vetřelcích rovnou s královnou xenomorfů. Pravda, oblékla si k tomu obrovský exoskeleton, bez něhož by nejspíše rychle skončila jako svačinka. Fyzický okamžik, při němž jde toliko o záchranu „adoptivní dcery“ Newt a zbytku přežívající posádky Sulaca, byl však netradičním vrcholem do té doby především střílečkovitého bijáku. I díky takto atypicky sladkému konci boje o přežití však Vetřelci platí dodnes za jeden z vrcholů žánru. Kdyby podobně finišovalo více jeho kolegů, nestěžovali bychom si.

Star Wars: Epizoda V – Luke vs. Vader

Vybrat jeden jediný souboj z Hvězdných válek je doslova nadlidský úkol. V srdcích mnohých z nás je nej šermovačka z konce Epizody I, protože to dost možná byl první hvězdoválečný film, který jsme viděli. Jenže pak tu máme i souboje z klasické trilogie, dvojsouboj z Pomsty Sithů, jenž trvá zhruba asi 36 hodin filmového času, a nakonec samozřejmě i okamžiky z nejnovějšího filmu Síla se probouzí. Vzdor všem choreografickým perličkám bude však navždy závěrečný střet Lukea a Vadera z Impérium vrací úder tím nejvýznamnějším v historii celé ságy. Ne kvůli choreografii, která byla samozřejmě notně lepší než v Nové naději, ale zejména pro závěrečné odhalení identity Lorda Vadera. Můžete z rukávů sypat jiné slavné filmové zvraty, nikdy se však v popularitě nepřiblížíte tomuto – tím spíše, že jej doprovázely zvuky kolidujících světelných mečů!

Riddick vyrazí v Kronice temna do boje už ve čtvrtek ve 22.20 na Primě COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný