29. dubna 2018 08:30

5 nejlepších seriálů, které mají 10 a víc sérií: Od Simpsonových k Teorii velkého třesku

Elita mezi dlóóóuhými seriály.

Je tady počátek konce. Teorie velkého třesku, jejíž premiérové díly máme na COOLu vždy v pondělí ve 20.50, po finišuje svou jedenáctou řadu - a s tím se neomylně blíží i (zatím...) definitivní řada dvanáctá. Utržit již desátou řadu je na televizním poli ohromný výkon – na nášup má však již skutečná historická elita. Která to je? Vzpomněli jsme na nejlepší seroše s deseti a více řadami.

05) Akta X

Fox Mulder a Dana Scullyová mají recept na seriálovou dlouhověkost jasný – přesila uzavřených epizodních dílů jdoucí ruku v ruce s občasnými „mytologickými“ díly naznačujícími přítomnost dlouhodobější zápletky. Skutečnost, že před kamerou vystupuje sexy agent spolu se sexy agentkou rozhodně neuškodí – nic se však nemá přehánět. Akta X byla schopná v jisté fázi klidně Muldera (dočasně) odstřihnout či přímo nahradit ústřední duo jinou dvojicí. Právě možnost nevázaného odvázání jde rozhodně na ruku tomu, aby mohl seriál vydržet na obrazovkách déle než dekádu – a klidně se pak po dalším desetiletí vrátil!

04) Lovci duchů

Není náhoda, že Lovci duchů hned ve svém prvním díle citují Akta X. Také jejich přístup k seriálovému vyprávění je skoro stejný - vyvážený poměr „hlavních“ dějových dílů a uzavřených epizodických zápletek. To celé se sice v zásadě beze vážně, ale čas od času si to klidně může dovolit speciální díl jako z muzikálu. A hlavně: sympatičtí protagonisté! S touhle formulkou uhánějí Lovci duchů světem už 13 řad!

03) Teorie velkého třesku

Vlastně se tak dá říct, že je Teorie velkého třesku v seriálovém kontextu tak trochu unikátní. Nemůže se jen tak vzít a nabídnout diametrálně odlišné zápletky, ani proměnit ústřední partu. Jasně, jistým způsobem lze v receptu okolních serošů vidět důvod proměny Teorie velkého třesku na pomezi 4. až 5. řady, kdy její řady obohatily ženské postavy a vztahy. Právě to je však svým způsobem memento kvality Teorie velkého třesku: skutečnost, že zvládla tak dlouho existovat bez možnosti zrestartovat sebe sama.

02) Hvězdná brána

Pravidla střídmého nakládání s kontinuální story potvrzuje i Hvězdná brána, která prošla de facto restartem na počátku 9. řady. Ačkoliv seriál samotný měl jenom 10 řad, vrátil se pak ještě dvakrát skrze DVD filmy a občasný výskyt hlavních hrdinů ve Stargate Atlantis a Stargate Universe. Technicky vzato navíc nic nebrání jeho pokračování – Teal’cův představitel nyní například sbírá ovace jako dabér Krata v God of War a nová iniciativa bojuje za nový Stargate seriál. Jasně, Richard Dean Anderson si v něm nejspíš už nezahraje… Ale o to by bylo zajímavější sledovat, jak se s výzvami zápletky poperou producenti!

01) Simpsonovi

Nikdo nikdy se už nejspíš nedočká víc dílů než Simpsonovi. Napřesrok tu s námi žlutá rodinka bude po celá tři desetiletí – když připočteme, že vlastní kraťasy dostali Simpsonovi už v roce 1987, tak se přes třicítku vlastně už přehoupli. Za tu dobu se seriál několikrát výrazně proměnil – od počátečního poměrně přízemního dramatu šel přes éru bujarého experimentování až k pološílené parodii. Každá z oněch verzí však disponovala pořádnou porcí humoru a narážek. Jak se tedy na narozeninách říká: aspoň ještě jednou tolik!

Premiérová 11. série Teorie velkého třesku na COOLu běží každé pondělí ve 20.50. A Simpsonovi a Hvězdnou bránu do vás samozřejmě taky pereme horem spodem!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný