12. června 2019 19:27

6 nejlepších pirátů z filmů a seriálů: Jack Sparrow vs. Kapitán Flint

Jak by dopadl pirátský duel kapitána Sparrowa s kapitánem Flintem?

Seriálový hit Pod černou vlajkou má na COOLu premiéru v neděli 7. července. Kapitán Flint se už třese, až vás zasvětí do dobrodružství, politikaření i pletich Karibiku na počátku 18. století. Abyste však věděli, na co vše se těšit, postavili jsme Flinta po bok jiných slavných pirátských vejlupků. Jak si stojí po boku kapitána Jacka a dalších?

06) Ragnar (Vikingové)

Cože, Ragnar jako pirát? Inu, ano - slovo "Vikingové" ostatně není označením nějakého etnika, ale prostě archaickým výrazem pro piráty. Právě těmi totiž skuteční vikingové reálně byli. Dnes si samozřejmě piráty vykreslujeme jako specifickou kulturu, typicky působí v éře kolonizace v Karibiku. Faktem ale je, že se pirátství se v průběhu historie objevovalo i v jiných částech světa - raně středověkou Evropu rovněž počítaje. Ragnar přepadával spíše pevninu než jiná plavidla, ale to jen díky tomu, že měli Seveřané v jeho éře k dispozici nejlepší lodě široko daleko. Na moři tak moc nebylo koho jiného přepadávat. Budiž to první a nikoliv poslední ilustrace našeho seznamu, která naznačuje, proč jsme z realističtějšího vykreslení pirátů ze seriálu Pod černou vlajkou tak nadšeni.

05) Černovous (Pirát Černovous)

Naproti tomu Edward Teach alias Černovous je již klasickým (a samozřejmě skutečným) pirátem z 18. století. Díky svému legendárnímu vzezření i činům se navždy zapsal do dějin a ovlivnil podobu řady dalších pirátských filmů. Najít ho tak můžeme třeba už v klasice žánru Pirát Černovous z roku 1952, která je samozřejmě notně odlišná od dvě stě let starých historických skutečností. Romantický náhled na hodné i zlé piráty tu nicméně nechybí - a netřeba asi potřeba dodávat, že se podobný náhled (nejvíce ovlivněný Ostrovem pokladů) zakořenil v popkultuře víc, než mnohem autentičtější náhled na pirátskou éru.

04) Kapitán Hook (Hook)

Právě kapitán Hook je nejlepší ilustrací, jak jediný reálný pirát (tedy Černovous) ovlivnil podobu pirátů ve fikci. Hook působí jako Černovousův mladší bratr a rovněž se šteluje do role dokonalého antagonisty. Tentokrát máme tu čest se zlým pirátem, který by klidně mohl vyměnit svůj hák za RPG a vystupovat v libovolném moderním filmu o teroristech. Přesto, či možná naopak právě proto, je ale Hook dokonalým archetypem pirátského padoucha, jenž samozřejmě vystupuje především v pohádkách.

03) Wesley (Princezna nevěsta)

A z pohádky přišel i další slavný pirát, milovník Wesley z Princezny nevěsty. Tenhle nešťastník sice původně skončil v rukou obávaného piráta Robertse - ale právě proto, že se nacházíme v pohádce a nikoliv v dramatu od Nolana, obměkčil mladý Wesley pirátovo srdce příběhem o své lásce. Časem se naučil jeho řemeslo a později dokonce převzal Robertsovu identitu. Výsledkem tak není drakonická story o tom, jaké to je být skutečný pirát, ale především záminka k dojemně naivní pohádce plné šermovaček a inteligentního humoru.

02) Jack Sparrow (Piráti z Karibiku)

Pokud však nesjíždíte o víkendech filmy z éry vašich rodičů, anebo se neplavíte na vlnách knižních klasik, nejspíše znáte z moderních filmů jen jednoho veleslavného piráta - ano, má tvář Johnnyho Deppa a jmenuje se Jack! Hlavní hrdina série Piráti z Karibiku (ruku na srdce - všichni ostatní jsou tu jen Deppovým křovím) je chodícím klišé toho, jak si piráty představovali filmaři v éře filmového Černovouse, ale okořeněný o chování moderních rockových hvězd. Výsledek díky Deppově extravagantnímu herectví i kostýmu oslovil miliony diváků na celém světě, na zlatou příčku v našem seznamu to však nestačilo!

01) Kapitán Flint (Pod černou vlajkou)

Ten pravý kapitán totiž může být jen jeden, a tady musíme nejvýrazněji ocenit právě Flinta, jenž se, ehm, doslova plaví Pod černou vlajkou. Důvod je nasnadě - prakticky všichni výtečníci výše mají se skutečnými piráty společného jen pramálo. Flint, pravda, také pochází z románu Ostrov pokladů, nikoliv z reality. Odráží se na něm však patřičně upravený pohled na pirátství jako takové. Reální karibští piráti byli častokrát vyděděnci své rigidní doby - a ačkoliv mnoho z nich nebyli žádní míliusové, jejich éra je vykreslila mnohem temněji, než jaká byla skutečnost.

Flint je tragická postava, která v jiné realitě klidně mohla být novým Horatiem Hornblowerem - ale osud tomu chtěl jinak. Nejde o chodící karikaturu pirátů, jako je kapitán Jack, ani o novověkého teroristu, jako je většina starších filmových pirátů. Flint se prostě vzdor svému fiktivnímu původu mnohem více blíží tomu, jak skuteční piráti vypadali, fungovali s žili. Chcete důkazy? Stačí koukat na naši drsnou seriálovou novinku!

Pod černou vlajkou se Prima COOL začne (premiérově!) plavit v neděli 7. července ve 22.35. Každý večer vám přitom rovnou naservírujeme dva díly!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný