13. července 2020 00:10

7 nejděsivějších fiktivních kultů: Znáte ty ze Simpsonových a Star Wars?

V filmech a seriálech se to vymyšlenými kulty jen hemží...

Premiérová 7. série American Horror Story má podtitul Cult a její premiérové díly můžete na COOLu sledovat každou neděli večer (nebo hned po odvysílání v našem archivu). Tentokrát se podíváme netradičně do amerického městečka těsně po vítězství Donalda Trumpa ve volbách – tahle řada je totiž nabitá satirou, politikou a vším, co dnes hýbe světem! V popředí přitom samozřejmě stojí titulní kult. A abyste se na něj mohli náležitě připravit, sesumírovali jsme pro vás děsivé kulty z filmů, seriálů i her.

07) Moventariáni (Simpsonovi)

Začneme zlehka – Moventariáni ze Simpsonových totiž samozřejmě platí za parodii skutečných sekt, takže i celý příběh končí dobře a nejde jej brát moc vážně. Přesto řada zdejších scén (a gifů z nich) zas a znovu zaznívá v okamžiku, kdy se v reálném světě řeší skutečné kulty. Jak už to bývá, Simpsonovi jsou zkrátka právě pro svou lehkost dokonalou referencí celé naší generace.

06) Řád Coagula (Uteč)

Oproti tomu sekta z Uteč je už o něco blíže vážnějšímu spektru. Jasně, partu bělochů, kteří se transplantací mozků od černochů snaží získat nesmrtelnost, nejde brát o moc vážněji než Moventariány. Zejména při pohledu na dnešní Ameriku je ale ústřední téma přece jen blíž tomu, co zdejší společnost pálí.

05) Kult vrahů (Stoupenci zla)

Také vrahounský kult ze seriálu Stoupenci zla je trochu za hranou. Skupina psychopatů, kteří se zhlédli v činech vrahouna Joea Carrolla (James Purefoy) a snaží se jej napodobovat, je už povážlivě blíže tomu, jak se mnohé kulty chovají. Jenže ani Stoupenci zla nenabízí skutečnou sektu – reálné sekty totiž lákají své členy typicky na to, že v nich najdou utopii, ne na to, že v nich najdou kreativní vyžití se svou pilkou na kosti.

04) The Cause (Mistr)

S touhle sektou už se filmaři pouštějí na velmi temný led – není totiž žádným tajemstvím, že byli předlohou Mistra... no však víte kdo. Tahle církev má možná bizarní doktrínu (jak nás učí Městečko South Park), zároveň však disponuje o poznání větší mocí než parta sériových vrahů nebo transplantační mágové. Občas si tak jde vystačit i bez krve a nadpřirozena!

03) Sithové (Star Wars)

Jak široké může být uplatnění sekt ve fikci, ukazují i Sithové ze Star Wars (kteří jsou také de facto náboženskou sektou). Leckdo může oponovat, že Sithové v různých fázích dějin předaleké galaxie byli skutečnou „církví“ nebo „politickou mocí“, ale to je zhruba 98 % diváků filmů jedno. Sithové jsou perfektní zlouni a musíme říct, že kdyby nějaké reálné sekty začaly nabízet světelné meče, začneme možná zvažovat vstup do jejich řad…

02) Unitologisté (Dead Space)

Ještě populárnější než ve filmu jsou kulty ve světě her – což pochopitelně dává smysl. Okultisté jsou totiž podobným typem nepřátel jako zombíci, které můžete kosit ve velkém a je vám to úplně jedno. Unitologisté jsou perfektním příkladem a trilogie Dead Space je extrémně děsivá nejen kvůli zdejším nekromorfům, ale také kvůli tomu, co Unitologisté jsou a jak se chovají…

01) Kukuřičné děti (Kukuřičné děti)

Na pomyslném trůnu z lidských kostí však sedí jedině parta Kukuřičných dětí! Prototyp děsivého kultu, který se chová abnormálně, ale přesto s jistou logikou, má sice ve světě filmu horší pověst (ani jedna z adaptací původní povídky se příliš nevyvedla). V knižním vesmíru jsou ale Kukuřičné děti opravdu děsivým zážitkem, jehož síla je i v tom, že se story v půlce děje přepne z přízemního hororu o vražedných dětech do paranormálního světa, jehož implikace nás budí ze spaní ještě dnes. A přesně tak mají děsivé fiktivní kulty fungovat, no ne?

Premiérové díly American Horror Story: Cult můžete na Prima COOL sledovat každou neděli večer. Po odvysílání jsou vždy k nalezení v našem webovém archivu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný