7. května 2019 14:03

4 nejděsivější příběhy z období kolonizace Ameriky: Od prvního vraha k černošskému Spartakovi

Kolonizace Ameriky je plná opravdu děsivých příběhů...

Horor se vrací - premiérový druhý díl American Horror Story: Roanoke začíná na Prima COOL již v neděli ve 22.25. Uvítá nás pár Matt a Shelby, kteří utíkají před traumatem z minulosti a přestěhovali se do domu z 18. století. Nebude ale moc překvapivé, že je ta pravá traumata teprve čekají! Tentokrát budou dílem vycházet i ze skutečného příběhu "ztracené kolonie" Roanoke - ostatně, kolonizace Nového světa přinesla spoustu příhod, které byly temné a plné hrůz...

04) Hrůzná vražda dítěte

Psal se rok 1711, když se jistá Patience Boston, žena s indiánskou krví, narodila na ostrově Cape Cod v Massachusetts. Její matka zemřela, když byly Patience jen 3 roky - a její otec ji tak prodal do služebnictví (de facto otroctví) jisté rodině Crowových. Její majitelé to s ní neměli zrovna snadné - Patience se totiž jejich dům pokusila třikrát podpálit!

Problémy pokračovaly i u dalšího pána, kde nebohá Patience přišla o dítě. Její třetí pán s ní pak měl také rozpory, které nakonec vyvrcholily tím, že Patience zabila jeho vnuka. Nebohá žena chlapce shodila do studny (i když s ním prý paradoxně měla z celé rodiny nejvřelejší vztah), načež byla v roce 1735 popravena.

03) První vzpoura otroků

Otrokářství se podepsalo i na počátcích americké historie - a s ním se logicky pojí i vznik rebélií mezi otroky. Tu úplně první vedl v roce 1739 jistý otrok jménem Jemmy, který původně pocházel z dnešního Konga. Jemmy se spolu se zhruba 20 otroky vzbouřil na území Jižní Karolíny a snažil se dostat na španělské území - Španělé totiž otrokům slíbili svobodu.

V průběhu své cesty se jejich družila rozrostla o 60 dalších otroků - než je o 50 kilometrů dále zmerčila americká domobrana a došlo k bitvě. Většina otroků byla zabita nebo popravena - a zemřelo také 25 bělochů. Britské orgány, které tehdy americké území spravovaly, v reakci na to zakázaly vzdělávání otroků. Jenny totiž uměl část a psát, což mnozí vnímali jako první krok k podobně zvráceným myšlenkám, jako je touha po svobodě.

2) První vrah

Je to paradoxní, ale již první legendární výprava kolonistů na palubě lodi Mayflower do Nového světa sebou přivezla i prvního amerického vraha. Byl jím jistý John Billington, který měl na krku několik menších škraloupů včetně neuposlechnutí rozkazu - osudnou se mu však stala vražda Johna Newcomena, s nímž měl Billington řadu rozporů.

Nakonec vše "vyřešil" tak, že si na svého soka počkal v lese a chladnokrevně ukončil jeho život. Osadníci Billingtona odsoudili k smrti oběšením, což se na morálce kolonie příliš pozitivně nepodepsalo. Šlo však o první a rozhodně nikoliv poslední popravu mezi kolonisty na území dnešních Spojených států.

1) Roanoke

O ztracené kolonii Roanoke jsme už jednou psali obšírně - ve stručnosti lze zopakovat toliko, že název "ztracená kolonie" nedostala osada omylem. Když do ní totiž po několika letech dorazily posily, namísto osadníků tu našly... nikoho. Jenom nápis "Croatan" vyřezaný do stromu!

V průběhu let se objevila řada vysvětlení od těch přízemních (osadníkům došlo jídlo a spojili se s Indiány), po ty nejšílenější (ufoni, duchové). Ať už mají pravdu ty či ony teze, rozhodně dodnes platí, že dobývání Ameriky přineslo nej(h)různější příhody, jež si klidně zaslouží filmovou nebo seriálovou adaptaci.

American Horror Story: Roanoke pokračuje na Prima COOL v neděli ve 22.25.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný