11. července 2016 10:28

Nástupci Hvězdné brány: 6 nejlepších nových sci-fi seriálů

Killjoys: Vesmírní lovci (7) - upoutávka

Pořady přebírající žezlo klasiků.

Jména jako Star Trek nebo Hvězdná brána dnes možná v seznamu čerstvých premiér nenajdete, ještě nikdy v historii ale nevznikalo tolik nových serošů zasazených do tajemných sci-fi světů jako nyní - včetně naší novinky Killjoys: Vesmírní lovci. Posvítili jsme si na nejzajímavější jména mezi nováčky.

Killjoys: Vesmírní lovci

Pěkně dlouho to vypadalo, že to seriály z vesmíru mají spočítané. Po konci Battlestar Galactica a Stargate Universe se nikomu nechtělo do nich pumpovat peníze. Pak naštěstí přišla reorganizace kanálu Syfy, díky níž se televize více přeorganizovala směrem ke scifárnám. Killjoys: Vesmírní lovci, vytváření v koprodukci s kanadskou stanicí Space, byli jedním z želízek návratu. Jejich příběh o lovcích odměn znáte i z COOLu přináší solidní scénáře, sympatické hrdiny a všeobecně dobré béčko, které se nebojí pořádných akčních petard!

The 100

Naopak spíše ve stylu Ztracených pokračuje dva roky starý seriál The 100. I když začíná příběhem o Zemi zpustošené jadernou válkou a kolonizačními snahami přeživší posádky - která dolů na planetu vyšle stovku delikventů - velmi rychle se zvrtne v sérii mystérií a zvratů z pohledu veskrze atypických postav. Jasně, ne vždy dávají odhalení úplně největší smysl pod sluncem. Jenže to je tak trochu v tomhle žánru podmínkou - mnohem více než o logickou koherenci tu totiž jde o atmosféru.

Orphan Black

Relativně při zemi se drží i tři roky starý Orphan Black, přesto jde však o sci-fi jako řemen. Příběh velmi rychle odhalí, že je ústřední hrdinka jedním klonem z mnoha, přičemž zápletku pohání snaha odhalit, kdo za utajeným programem lidských klonů stojí a jaký má smysl. Spíše než pro hlavní, smysl dávající zápletku, si však fanoušci seriál zamilovali pro ústřední multiroli Tatiany Maslany. Ta totiž zvládá přesvědčivě zahrát radikálně odlišné postavy, na než je doslova radost pohledět.

Mr. Robot

Jakýmsi protipólem Orphan Black je pak necelý rok stará hackeřina Mr. Robot. Vlastně je otázkou, jde-li skutečně o sci-fi. Zdejší hlavní hrdina, hacker jak se patří, totiž provádí relativně uvěřitelné činy a na technologie vycucané z prstu tu taky (zatím) nenarazíme. Mr. Robot, jehož hlavní story popisuje vzpouru proti mocné superkorporaci, však rozhodně popisuje technologií narvanou spekulativní story a de facto moderní kyberpunk, i fanoušci tradičních sci-fi žánrů tu tedy rozhodně mají co obdivovat.

Dark Matter

Posledními dvěma seriály se vrátíme zpátky do vesmíru. Dark Matter byla dalším pokusem Syfy o návrat ke sci-fi, tentokrát oproti Killjoys mnohem více říznuté mystérii. Najdeme tu totiž sice uvěřitelný vesmír plný kosmoletů, v centru dění je však posádka vesmírné lodě, která se probudí z hibernace - nevěda, co jsou za lidi a jaký je smysl jejich mise a ztráty paměti. I když by výsledek občas potřeboval trochu více napumpovat IQ, příjemné postavy a odhalování celého tajemství v pozadí umí spolehlivě udržet u obrazovky.

Expanse

Zřejmě nejzajímavější kosmické dobrodružství má pak název Expanse a premiéru si dobylo teprve letos na jaře. Možná, že jej znáte už z dřívější let - vychází totiž z knižní série, jejíž první díly u nás vyšly pod jmény Leviatan se probouzí a Kalibánova válka. Zdejší svět - kolonizovaná sluneční soustava budoucnosti - je plný politických machinací, válek i tajemných motivů v pozadí. Sledujeme jej navíc z pohledu ústřední posádky přeživších z kosmické katastrofy, kteří se časem změní v idealistické žoldáky a revolucionáře. Expanse si díky zevrubnému popisu světa vysloužila přezdívku “Hra o trůny ve vesmíru”, a rozhodně jde o nejvýstižnější popis jeho kvalit.

Další díl Killjoys: Vesmírní lovci se vám na Prima COOL představí už v pondělí ve 22.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný