28. listopadu 2019 15:00

Narcos: Pravý Stephen Murphy si hlídal manželku o něco lépe než ten seriálový

Lovec Pabla Escobara byl především cizinec v cizí zemi.

Dramatická kriminálka Narcos bude v neděli pokračovat dalšími dvěma díly. Cesta agentů DEA za dopadením drogového bosse Pabla Escobara se tak opět (trochu) posune k nevyhnutelnému konci. A jedním z klíčových agentů samozřejmě bude Stephen Murphy, který stejně jako Escobar opravdu existoval a možná neznáte jeho životní příběh.

Cesta tam...

Kdo by od Murphyho života čekal nějaké dramatické pozadí, odešel by smutný. Reálný Murphy byl totiž obyčejným dítětem narozeným v Západní Virginii v roce 1957. Dětství prožil v 60. letech, jako teenager pravděpodobně trsal na disko, až vylezl v roce 1981 s bakalářským titulem trestního práva ze státní koleje Bluefield. Rovněž v Západní Virginii. Ty skutečně zajímavé věci se začaly dít poté, co se pár let nato stal agentem protidrogové státní agentury DEA a byl přeložen do Miami.

Tady se Murphy poprvé seznámil s importem kokainu z Kolumbie. Zpočátku tvořila většinu zabavených drog marihuana, jak ale Pablo stále zvyšoval svůj export, rok za rokem přibývalo kokainu. Když byl Murphy agentem v Miami čtvrtým rokem, přišlo nařízení vyslat jej do Kolumbie jako agenta, který se bude podílet na honu na Escobara. Co následovalo, popisuje většina Narcos.

Spolu se skutečným Javierem Peñou si Murphy v Kolumbii odkroutili několik dlouhých a napínavých let. Jak už to chodí, reální agenti jsou na hony vzdálení Jamesi Bondovi. Spíše je lze přirovnat k manažerům říznutým vojenskými oficíry – skutečný agent dýchá svými kontakty uvnitř kriminálnických organizací a jen díky nim může získat informace vedoucí k úspěšné akci.

Je nasnadě, že má tohle prostředí velmi blízko ke korupci a nedůvěře. Jak víte, že vás váš kontakt jen netahá za nos? Jak víte, že vás nezneužívá ke konkurenčnímu boji? Reálně to nikdy nevíte – a mnohdy je třeba přimhouřit oči nad ilegálními aktivitami kontaktů. Právě proto je však podobná práce vodou na mlýn dramatu a té pravé špiónské nedůvěře.

... a zase zpátky (se spoilery)

Narcos je samozřejmě dramatizací Murphyho kolumbijského působení. Poměr reálných skutečností vůči těm vymyšleným (pro lepší divácký zážitek) je poměrně přívětivý – autoři seriálu jej popisují poměrem 50:50. Zejména časová osa je akurátní a zásadní obraty celého děje nejsou vycucané prstu.

Jednou z věcí, již snad můžeme prozradit, je třeba skutečnost, že i reálný Murphy měl po svém boku v Kolumbii manželku Connie. Seriál si přimyslel její (dočasný) odlet do USA, skutečná Connie v Kolumbii zůstala po celou dobu Murphyho služby. Nepřimyslel si ale zase fakt, že Stephen s Connie adoptovali v Kolumbii dítě, autoři naopak museli tuhle část zkrouhnout, jelikož reální Murphyovi adoptovali děti dvě.

A také skutečný Murphy nakonec doopravdy byl u toho, když byl Escobar v roce 1993 po letech průtahů a nahánění na útěku zastřelen poblíž Medellínu. Nedlouho po přestřelce se Murphy vyfotil s Escobarovým tělem stejně tak, jako to dělali i kolumbijští policisté.

Murphyovi se nakonec vrátili do USA, kde Stephen pracoval do roku 2013, než odešel do důchodu. Dnes vlastní právnickou firmu v Tennessee a Narcos dílem vychází i z knihy, kterou sepsal přímo s Peñou.

Již Darth Vader věděl, že kruh se uzavírá – finální třešničkou je tak spoluúčast skutečného Murphyho a skutečného Peñi na produkci Narcos. Sloužili u seriálu nejen jako konzultanti, ale v posledním díle 2. řady můžete skutečného Murphyho na okamžik i doopravdy spatřit. Tenhle seroš prostě ví, jak odvyprávět reálnou zápletku!

Premiérové díly Narcos běží na Prima COOL každou neděli večer.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný