21. prosince 2019 12:54

Velké shrnutí: Co se stalo v 1. sérii Narcos?

Nastudujte si celý kariérní rozjezd Pabla Escobara.

V neděli ve 22.00 začne na Prima COOL premiérová 2. série Narcos. Dramatický příběh války proti legendárnímu narkobaronovi Pablu Escobarovi v ní vygraduje do finále, které můžete znát i z učebnic dějepisu (či spíše stránek Wikipedie). Ale jakým způsobem se tak stane - to je to, oč tu běží! Pro všechny, kteří by se rozhodli do vlaku jménem Narcos (94% na ČSFD!) naskočit až ve 2. sérii, jsme připravil shrnutí hlavních událostí z předešlé řady.

Nezastavitelná síla...

Narcos se odehrává v Kolumbii během 70. a 80. let. Stopuje cestu Pabla Escobara na vrchol pyramidy narkomafie a způsob, jakým se z chudého kluka díky jeho bezskrupulóznímu chování stal jeden z nejbohatších mužů světa. Pablův přístup je legendárně znám jako "zlato nebo olovo" - buď si úředníky a policisty, kteří s ním měli bojovat, koupil za peníze, anebo s nimi provedl krátký proces.

Escobar se velkou část 1. série obejde bez opozice. Prostě sledujeme, jak buduje své impérium, bohatne a časem získává i politické ambice. Rád by se jednou stal kolumbijským prezidentem a legalizoval tak svou moc i naplnil mesiášský komplex. Avšak pravda vyjde ven a Pablo musí do ilegality.

Začne se mstít. Smrt ministra spravedlnosti je jen začátek - Escobar rozjíždí spirálu násilí, která se podepisuje nejen na těch, kteří se proti němu postavili, ale i na náhodných kolemjdoucích během nesčetných přestřelek a pumových útoků. Vrcholem je pumový atentát na letadlo, kterým měl letět prezidentský kandidát César Gaviria ostře kritizující Escobara. Zahynou všichni krom onoho kandidáta - ten totiž z bezpečnostních obav nakonec neletěl.

Navzdory domácí válce přitom Escobar stále bohatne na pašování drog do Ameriky. Jenže Amerika 80. let se nehodlala přísunu drog poddat, ale bojovat s ním. Pablovy praktiky navíc znechucovaly část kolumbijské elity, ačkoliv Escobar sám byl populární u velké části chudiny. Na Kolumbii byl vyvíjet stále větší nátlak, aby s Escobarem něco udělala. V Narcos má onen nátlak zejména tvář agentů DEA Murphyho a Peñi.

...proti nehybnému předmětu

Američtí agenti musejí v cizí zemi krutě navigovat kolumbijské vody, aby ve snaze dostat se Escobarovi na kobylku zjistili, komu můžou věřit a komu ne. Právě díky nim se však úspěšnému narkobaronovi pomalu přestává dařit.

Prezidentský kandidát Gaviria například skutečně vyhraje volby může prosadit kontroverzní vydávání narkomafiánů do USA. Zatímco v kolumbijském vězení si totiž odsouzení kvůli všudypřítomné korupci žili jako v bavlnce, v tom americkém je čekala skutečná drsná tvář spravedlnosti. Pokud bude chycen Pablo, dostihne stejný osud i jeho samotného.

Escobarova vlna teroru se tak ještě více zostří. Pablo už nechce politickou moc či legalitu - chce jen to, aby vláda přistoupila na jeho vlastní podmínky spravedlnosti. Navrhuje, že půjde do vězení pykat za svou trestnou činnost - ale musí jít do vězení jeho vlastní konstrukce a hlídané jeho vlastními muži! Vlivem stále víc eskalujících útoků nakonec prezident Gaviria nabídku příjme. Pablo nastupuje do luxusního vězení, z něhož může samozřejmě dále řídit svůj byznys.

Před Murphym, Peñou a jejich kolegy se na konci 1. série rozprostírá možnost, že Escobar svou válku vyhraje. Sledování jeho vězení La Catedral ale nakonec ukáže, že jej dva z jeho mužů sice navštívili, ale již brány vězení neopustili. Pokud Escobar spáchal uvnitř La Catedral dvojnásobnou vraždu, bylo by to z jeho strany porušení původní úmluvy s vládou. Gaviria tak nakonec nařizuje La Catedral prohledat, ale to Pablo nedovolí. Spouští se přestřelka, která příměří ukončuje. Vládní jednotky vězení obsadí, ale Escobar utíká únikovým tunelem. Tuhle bitvu možná vyhrál, ale ocitá se na útěku a příliš mnoho možností, jak vyhrát i celou válku, mu nezbývá.

Premiérová 2. řada Narcos, v níž se dozvíte, co se dělo dál, začíná na Prima COOL v neděli ve 22.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný