9. listopadu 2019 15:10

4 důvody, proč byste na Prima COOL měli sledovat Narcos

Už 17. listopadu si pro vás přijde Pablo Escobar! Proč byste mu měli podlehnout?

V neděli 17. listopadu vám na COOLu představíme drogovou hitovku Narcos. Uvidíte v ní střetnutí zřejmě největšího narkomafiána všech dob, Pabla Escobara, se zástupci protidrogových sil, justice a vůbec leckoho dalšího v Kolumbii 80. let. Zapomeňte na fiktivní mafiány – Pablo vás chytí za srdce a nepustí. Naštěstí jen metaforicky. On sám ale není jediným důvodem, proč byste fenoménu jménem Narcos (mluvíme teď o seriálu!) měli věnovat svůj čas.

04) Dějepis jinak

Máte rádi historii? Kdo by neměl! Jenže jako u všeho, i u výkladu dějin dělá forma setsakra hodně. O narkoválce z 80. letech si samozřejmě můžete pustit řadu dokumentů nebo přečíst řadu knih. Ale kdo na to v dnešní hektické éře má čas? I když si půjdete přečíst heslo tohoto konfliktu na Wikipedii, budete muset prolouskat víc jak 100 tisíc znaků. Někteří větší fanoušci historie tak možná učiní, i je by však mohla zajímat atraktivnější alternativa.

Seriál Narcos dovedl velmi umně vzít skutečný příběh a jen s minimálními úpravami z něj udělat strhující mnohavrstevnou kriminálku, která je zajímavá už jen kvůli tomu, že je prostě zajímavý i zdrojový materiál. Možná, že byste si tu Wikinu dovedli pročíst rychleji – příběh Pabla Escobara přece jen zabírá 20 seriálových epizod. Rozhodně byste z toho ale vyždímali mnohem méně adrenalinu a napětí, než vás čeká v Narcos.

03) Cestopis jinak!

Pozoruhodná je i skutečnost, že se celý seriál točil přímo v Kolumbii. Zapomeňte na díla, která se sice podle jmenovky na obrazovce odehrávají v cizím státě, ale ve skutečnosti byla natáčená ve studiu v Los Angeles nebo na parkovišti v New Yorku.

Z každého políčka Narcos čiší autentický pohled na Latinskou Ameriku, po němž... ti odvážnější z vás budou mít chuť do Kolumbie zajet a ten zbytek bude alespoň spokojen s tím, že si tvůrci seriálu tentokrát dali s věrohodností extrémní práci. Cestopisný aspekt se zkrátka Narcos podařil na jedničku.

02) Historie (a válka) je složitá

Tohle trochu souvisí s bodem čtyři, ale jinak. Seriál Narcos je pozoruhodný tím, že v něm hlavní detektivové/agenti státní moci mají stejný prostor jako narkobaroni, které se snaží dopadnout. Výsledek tak není jen zajímavou hrou na kočku a na myš, kdy mnohdy není jasné, kdo je doopravdy lovcem a kdo kořistí. Narcos také perfektně ilustrují mnohovrstevný pohled na dějiny a na to, jak doopravdy (byť s příkrasami moderního seriálu) probíhá složité nahánění zloduchů.

Skuteční agenti nejsou jako Jack Bauer, jenž si vymlátí doznání v cele, a skuteční narkobaroni nejsou krvežízniví psychopati, kterým jde jen o zabití maxima neviňátek. Ano, mnohdy se ani jedna strana bez podobného chování neobejde. Ale daleko důležitější je vědět, komu věřit, na koho citlivě zatlačit, koho umět obehrát a kterému byrokratovi poslat pár kapříků. Tohle je to pravé drama, tohle je ta pravá frustrace, jíž Narcos dovedl atraktivně odprezentovat lépe než většina jiných serošů.

01) Pablo je boží

Je to sice poněkud kontroverzní tvrzení, protože šlo o šíleného maniaka, který měl na rukou víc krve než nešikovný řežník, ale Narcos je perfektním příkladem toho, že záporáci dělají příběh. Pablova cesta nahoru, rozklad jeho posledních etických zábran a všeobecné vykreslení postavy je zkrátka hlavní devízou Narcos. Pablo je šílenec, má však jasné motivace, charisma a... budete mu tak trochu fandit.

Málokdy se stává, že je záporák ve filmu nebo seriálu tak dobře udělaný. Málokdy se stává, že jde o nejzajímavější postavu celého díla. Dalo by se dokonce spekulovat, zdali není Pablo Escobar tou doopravdy hlavní postavou. Okuste proto první díl Narcos a dejte nám vědět, jak to vidíte vy!

Premiérová 1. série Narcos začíná na Prima COOL už 17. listopadu ve 22.15. Každou neděli budeme dávat dva díly za sebou!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný