1. listopadu 2019 13:30

Na Prima COOL se blíží drogová pecka Narcos. Kdy přesně začne?

Narcos míří do Česka! A naštěstí tím myslíme jen seriál.

Říká se, že nejlepší příběhy píše sám život – a už v neděli 17. listopadu ve 22.15 vám to na COOLu dokáže seriál Narcos. Dramatická krimi o honu na Pabla Escobara, neslavnějšího krále obchodu s drogami, totiž ze skutečného Pablova příběhu čerpá spoustu neuvěřitelných věcí.

Píše se rok 1981 a z Jižní do Severní Ameriky začíná putovat znepokojivé množství drog, zejména kokainu. Za vším stojí nový velký boss kolumbijské drogové scény, který našel způsob, jak kreativně dostat přes hranice řádově větší množství veselého prášku než jeho předchůdci. Jmenuje se Pablo Escobar a již brzy půjde o krále drogové scény i amerického nepřítele číslo 1.

Escobar sice vypadá tak trochu jako prodavač v samoobsluze na rohu, rozhodně ale klame tělem. Nejenže díky svým nápadům a manažerským schopnostem v průběhu let přijde na to, jak zaplavit Spojené státy kokešem, ale zároveň mu ani nechybí jakés takés morální zábrany jeho předchůdců. Aby mohl fungovat, není třeba jen dostat kokain za hranice a ukočírovat konkurenty uvnitř i vně jeho organizace. Je třeba také zhusta podplácet místní kolumbijské ouřady a policisty. A když podplácení přestane fungovat... tak se v Narcos mnohdy zabíjí s extrémní jednoduchostí a ani výbušniny nejsou nic cizího.

Zvyšující se import kokainu samozřejmě neujde pozornosti ouřadů amerických. Do Kolumbie tak brzy míří agenti protidrogového úřadu DEA, především hlavní vypravěč Narcos, Steve Murphy. Ten má spolupracovat s místními policisty na dopadení Escobara, jenže jak asi tušíte, ne každý chce Escobara opravdu vydat.

Murphyho tak spolu s kolegou Javierem Peñou (Pedro Pascal aka Oberyn ze Hry o trůny) čeká sáhodlouhé hledání těch správných zdrojů, nekonečné třenice s dalšími kolegy i mnohé horké chvilky při řešení, komu doopravdy věřit. Tedy stejné drama jako v reálu! A aby to nebylo tak jednostranné, Narcos paralelně s jejich pátráním (popřípadě s dalšími postavami z jejich strany barikády) ukazuje i Escobarův vzestup nahoru z jeho úhlu pohledu.

Výsledkem je delikátní hra na kočku a na myš, jen mnohdy není jasné, kdo je tu doopravdy lovec a kdo kořist. Masivní inspirace v realitě pak samozřejmě kráčí daleko za to, že i ve skutečné Kolumbii existoval jakýsi Pablo Escobar, který opravdu vyvážel ven drogy. Stejně tak existovala většina postav seriálu – Murphy, Peña, ale i mnozí vedlejší hrdinové. Pokud už se Narcos odchyluje od reality, je to jen ve snaze dodržet nezbytný přehled v seriálovém ději, popřípadě mu dodat na trochu větší atraktivitě.

Seriál tak například představil drsného kolumbijského důstojníka Carrilla, který v reálu neexistoval, existoval sice jiný drsňák jménem Hugo Martinez, který plnil stejnou roli šéfa elitní jednotky hledající Escobara, scenáristé však potřebovali skrze Carrilla do děje dostat elementy, které Martinezova reálná story nenabízela.

Inspirace v pravé historii totiž občas vede ke skutečně kuriózním situacím, které vyžadují pro potřeby přehlednosti leccos dovysvětlit či ilustrovat. Budeme teď malinko spoilerovat, ale jenom ve snaze vás navnadit na seriál jako celek, navíc – tuhle story si proboha můžete načíst i na Wikipedii v sekci dějepisu! Každopádně, reálný život píše možná zápletky nejlepší, ale také dost nelogické. Escobar se totiž například stane legitimním kolumbijským politikem, což je zhruba totéž, jako kdyby byl ve světě X-Menů zvolen americkým prezidentem Magneto.

Ve fiktivním příběhu by si člověk klepal na čelo a říkal si, že je to děsně nepravděpodobný zvrat. Kdo by kristepane volil někoho, o kom všichni vědí, že páchá teroristické útoky nalevo, napravo? Ale přesně tohle se v reálu skutečně stalo! Nemělo to dlouhého trvání, Escobar se totiž zanedlouho musel stáhnout do ilegality, ale naznačuje to asi nejlépe, že je Murphyho a Peñova práce podstatně složitější než jen vymlátit informace z toho správného podezřelého. Děj Narcos se zkrátka vyvíjí nečekanými směry. Protože jej primárně nepsali scenáristé, ale skutečnost.

Jiným příkladem je fakt, že můžete zapomenout i na klasické seriálové dogma "1 řada = 1 rok". Narcos už ve svém prvním díle projde 12 let a v první řadě se obecně vůbec divoce skáče z jednoho roku na druhý, což může působit chaoticky, ale ve skutečnosti to slouží k tomu, že se tu jde čistě za stopováním vzestupu a pádu Escobara. Na hluchá místa tu není prostor, každá scéna se počítá, nic jako vatové díly tu nenajdete!

Vydejte se tedy s námi po stopách jednoho z nejšílenějších a nejbrutálnějších případů války podsvětí z 20. století. Narcos má na Prima COOL premiéru 17. listopadu ve 22.15 a každou neděli budeme dávat dva díly za sebou.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný