23. února 2020 22:59

Narcos: Jak ve skutečnosti zemřel Pablo Escobar? Existují tři verze jeho smrti

Kolem smrti Pabla Escobara se dodnes vznáší několik otazníků. Kdo vlastně vystřelil finální ránu?

V neděli na COOLu skončila 2. série Narcos a spolu s ní se s vámi rozloučil i Pablo Escobar. Drogový arcipadouch, jakému nebylo rovno, v seriálu zemřel velmi podobně jako ve skutečnosti. V čem se scéna lišila od reálných událostí? Akorát v jednom docela důležitém detailu – tedy pokud chcete věřit oficiální verzi, s níž ne všichni souhlasí.

Známá předehra...

Nejprve se počastujme tím dobrým. Narcos vykreslují situaci vedoucí k zabití Escobara skrze vystopování jeho telefonátu. Díky tomu mohly bezpečnostní složky vypátrat Pablovu pozici a dostat jej do kleští. A přesně takto se to i stalo! Jen s tím rozdílem, že namísto DEA odhalili pozici Escobara kolumbijští odborníci – ač samozřejmě s pomocí informací od Američanů. Do čtvrti Los Olivos v Medellínu se promptně na to vydaly speciální policejní jednotky ze Search Blocu. Murphy ani Peña v reálu při zátahu nebyli přítomni, byť dorazili nedlouho po něm. Celá práce tak plně byla v rukách místních.

Jakmile se policisté přiblížili, na místě zásahu skutečně byli pouze Escobar a Limón. Oba se dali na útěk a využili k tomu střechy blízkých budov. Reálně hrozilo, že by se oba v nepřehledné oblasti mohli opět dostat ze spárů zákona. Jenže policisté neměli v úmyslu nechat je utéct lacino.

Mezi oběma skupinami se začalo střílet s tím, že začala jako první střílet Escobarova strana. Jenže policie měla jasnou převahu a palba z její strany zasáhla Escobara hned třikrát. První rána do nohy mu nejspíš zhoršila útěk, ale nebyla by fatální. Stejně tak by Escobara rychle nezabila ani rána druhá, byť jej poranila v trupu a mohla tak zkomplikovat jeho případný další útěk, pokud by se ze střechy Los Olivos dostal.

Konečně třetí rána však Escobara zasáhla do hlavy a promptně tak ukončila jeho existenci. Policie i DEA se jaly oslavovat, ale dodnes stran přestřelky existují nejasnosti. O okamžiku, kdy padla příslovečná poslední klapka života skutečného Escobara, se toho vlastní ví zcela jistě docela málo.

... neznámé finále

V podstatě se totiž ví jen to, že Escobar zemřel na třetí střelnou ránu, která vstoupila do lebky skrze jeho ucho. Oficiálně byl zastřelen na útěku. Přesto panuje řada pochyb od tom, jak se celá situace mohla doopravdy odehrát.

V seriálu Narcos je Escobarovo fiktivní já popraveno – což je tedy v rozporu s oficiální verzí. Po mnoha letech, kdy policie Escobara pronásledovala, se však řada lidí domnívá, že právě poprava je daleko pravděpodobnější verze. Faktem nicméně je, že policie měla Escobara zjevně dobře na mušce – první dvě střelná zranění to dokazují velmi přesvědčivě. Nejde tak rozhodně vyloučit, že i třetí rána padla z dálky prostě ve snaze zastavit Escobarův útěk.

Pak je tu ale ještě druhá populární teorie, která je přesně opačného rázu. Mnozí se totiž domnívají, že se Escobar sám popravil, než aby padl do zajetí. I tady se však nabízí protiargument. Escobar rozhodně velmi těsně unikl zákonu již několikrát předtím. Kdyby se měl popravovat pokaždé, když mu hrozilo zajetí, byl by už dávno mrtvý.

Hypotéza sebevraždy by nicméně odpovídala střelné ráně vedené skrze ucho. A o tom, že se jejich bratr popravil, nepochybují hlavně Robert Escobar a Fernando Sánchez Arellano, členové Escobarovy rodiny. Prý jim o tom, že v takové situaci raději ukončí svůj život, osobně říkal.

Jisté je tak vlastně jediné – skutečnou pravdu o Escobarově konci se nikdy nedozvíme. Jak Escobar, tak i zasahující policisté měli své potenciální důvody k tomu, aby konali v rozporu s oficiální verzí. Na druhou stranu realita má málokdy příchuť osudovosti. A co je koneckonců příhodnější, než že jeden z nejobávanějších zločinců 20. století potkal svou smrt poněkud antiklimaticky na jednom z mnoha útěků?

Premiéra 2. série Narcos je za námi, seriál jí ale samozřejmě neskočil. Už tuhle neděli ve 22.50 začíná na Prima COOL stejně parádní 3. série, v níž půjde agent Peña po krku slavnému kartelu Cali.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný