7. května 2020 21:30

4 důvody, proč byste měli vidět Narcos: Mexiko

Narkoválka znovu a jinak! Narcos: Mexiko kráčí ve šlepějích slavného seriálu s Pablem Escobarem.

V neděli večer se na COOLu premiérově rozjede Narcos: Mexiko. Příběh války s drogami v Kolumbii jsme si proběhli v původním Narcos, nyní přišel čas na zcela odlišnou řežbu, která je pro změnu zasazená do Mexika. Země, která je ohniskem drogového konfliktu dodnes, se dočkala stejně věrného popisu eskalujících dějin násilí jako Kolumbie. Pokud by vám však k důvěře v nový seriál nestačila samotná značka Narcos, přinášíme hned čtyři důvody, které vás možná donutí si ho zapnout.

01) Nové dějiště

Ačkoliv by pohled ze střední Evropy na zásadní rozdíly mezi Kolumbií a Mexikem mohl vést k pokrčení ramen, místní by takový přístup urazil stejně, jako když vám cizinec řekne, že „Češi jsou něco jako Rusové“.

V Mexiku se především konflikt kvůli drogám rozhořel později – a pokračuje dodnes. To znamená, že si místní kartely mnohem déle užívaly éry dominance (předmětem zájmu byla Kolumbie) a místní protidrogoví agenti tak měli podstatně svázanější ruce. Výsledkem je notně odlišný příběh, který sice s původním Narcos sdílí stejnou komoditu, ale vede ke zcela odlišné zápletce.

02) Jiný „záporák“

Liší se samozřejmě i hlavní tvář zdejšího guadalajarského kartelu, mafiánský boss Félix Gallardo. Félix v první řadě začínal jako policista – a těžko vymyslet lepší metaforu pro zkorumpované prostředí Mexika, než jsou jeho kořeny.

Liší se ale i uhlazenost Félixe vůči Escobarovi, stejně jako jeho podstatně lepší rétorické schopnosti. Posuďte sami: Félix dal svůj kartel dohromady skrze přesvědčení mnoha různých lumpů, aby se spojili pod jediným praporem. K tomu jsou potřeba výjimečné vlastnosti, které z Félixe dělají zcela jiný druh padoucha.

03) Riskantnější hrdina

Na Félixe si v seriálu vyšlápne především agent DEA Kiki Camarena. Také ten je odlišný od Murphyho z Narcos – Kiki se totiž moc nespoléhá na podporu DEA a dalších organizací a snaží se Félixovu organizaci zmapovat i zevnitř. A hlavně na vlastní pěst!

To je samozřejmě mnohem riskantnější, zároveň to však brzy ponese jisté ovoce. Za zmínku pak stojí i to, že Félix bude muset čelit nejen záporákům mezi mafiány, ale i mezi svými vlastními kolegy z USA...

04) Dějepis pro každého

Narcos: Mexiko každopádně s Narcos sdílí jednu zásadní kvalitu – dovede vysvětlit složité a našincům notně vzdálené téma jazykem moderního seriálu, díky němuž se stane odborníkem na mexické kulisy víceméně každý.

Jasně, leccos si tvůrci museli upravit tak, aby to lépe sedělo do celé zápletky. Historici by mohli u každého dílu vypíchnout řadu chyb či zjednodušení, právě to však byla nutná oběť na oltář zábavnější složce seriálu. Tenhle dějepis zkrátka dovede pobavit i poučit najednou, což je ta nejlepší možná kombinace.

Narcos: Mexiko má na Prima COOL premiéru v neděli ve 22.55.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný