9. prosince 2019 08:39

Narcos: Pravý César Gaviria se stal prezidentem kvůli atentátu Pabla Escobara na jeho mentora

Je prezident César Gaviria nejkladnější postavou Narcos?

V sobotu ve 22.20 se na COOLu (dvoudílně) uzavře 1. série Narcos. Paradoxem seroše o honu na Pabla Escobara je tak trochu i skutečnost, že patří mezi důležité postavy kolumbijský politik a prezident César Gaviria. Ten by byl za jiných okolností podobný jiným běžným politikům, a nejspíš by se na něj nevzpomínalo tak, jak se na něj dnes vzpomíná - nebýt toho, že byl během jeho vlády mezi lety 1990 až 1994 na svém vrcholu i hon Escobara, kvůli němuž se Gaviria vlastně dostal k moci.

Prezidentem (tak trochu) omylem

César Gaviria býval ekonomem, jehož rodina patřila už od poloviny 20. století mezi kolumbijskou elitu. Gaviria sám oběžně upozorňoval na to, že byznys s drogami nestojí Kolumbii jen životy, ale i peníze na další rozvoj. Na konci 80. let ho tato kritika zejména Pabla Escobara, která jiné stála život, vynesla do spoluvedení Liberální strany.

Gaviria zde byl poradcem hlavního kandidáta strany, novináře a politika Luise Carlose Galána, který se veřejně vymezoval vůči kartelům. Situace byla o to kurióznější, že se zástupcem nové liberální strany snažil být o pár let dříve zvolen sám Escobar. Ten ale nakonec musel z politiky utéct do ilegality, odkud se svým bývalým sokům začal brutálně mstít.

Během prezidentské kampaně v roce 1989 tak Escobar dštil oheň na všech strany. Galán byl zastřelen během své veřejné kampaně útočníky, kteří byli zaplaceni kartely. Bez silného lídra se liberální strana ocitla nad propastí a byl to právě Gaviria, kdo se nakonec rozhodl na truc kartelům převzít prezidentskou výzvu. A i jeho to skoro stálo život.

Nedlouho po zahájen své kampaně měl Gaviria nastoupit na let Avianca 203 do Cali - nakonec však z bezpečnostních obav na jeho cestu nedošlo. Let přesto odstartoval a nedlouho po startu na palubě explodovala výbušnina, která zabila 107 cestujících a členů posádky a 3 lidi na zemi vlivem padajících trosek. Byl to také poslední okamžik, kdy bylo jasné, že se Escobar ve svých útocích nezastaví před ničím.

Tragédie nekončí

Navzdory Escobarově útokům Gaviria svou kampaň přežil a byl zvolen v roce 1990 do úřadu. Navzdory jeho snaze dostat kartely před soudy mu to nešlo vždy optimálně. Právě během jeho vlády dostal Escobar možnost vydat se úřadům pod podmínkou, že jej eskortují do jeho vlastního vězení, střeženého jeho vlastními strážemi. Bylo to však i za Gaviriovy vlády, kdy byl Escobar ze svého vězení La Catedral vytlačen a o něco později zastřelen na útěku.

Escobarova smrt samozřejmě nevyřešila všechny problémy Kolumbie - tím spíš, že byl Escobar (jakožto poněkud brutální variace Jánošíka) paradoxně oblíbený mezi kolumbijskou chudinou. Nakonec tak Gaviria z úřadu odešel v roce 1994 poté, co jej nahradil Daniel Gómez, a jeho další kroky vedly přes Organizaci amerických států až do vedení Liberální strany.

I život vrcholného politika v Kolumbii se však dílem liší od života vrcholného politika jinde. Dozvuky Gaviriovy vlády (anebo náhodná událost daná rizikovým regionem...) se tak podepsaly i na tom, že byla Césarova sestra Liliana v roce 2006 zastřelena neznámým útočníkem.

Dvaasedmdesátiletý Gaviria dnes stále žije, ačkoliv jeho názor na Narcos neznáme. Faktem však je, že je fiktivní Gaviria mezi všemi dalšími šedivými postavami seriálu zřejmě tím nejkladnějším hrdinou. Ale i to, že vrcholný politik, který sám musí dělat kompromisy nalevo i napravo, patří za nejpozitivnější postavu seriálu o policistech a "zlodějích", nakonec říká o Narcos víc než dost.

Premiérové díly Narcos běží na Prima COOL každou neděli večer.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný