14. listopadu 2019 06:00

O čem je 1. série drogového hitu Narcos?

Amerika vs. Escobar!

Už v neděli ve 22.15 se na COOL přiřítí premiérová 1. série Narcos. Král překupnictví drog Pablo Escobar se v ní střetne s agenty DEA a jejich nohsledy přesně podle toho, jak tahle událost proběhla i v historii. Realita je totiž občas ten nejlepší scenárista. Co přesně to ale znamená? Rozebrali jsme pro vás (jen mírně spoileroidně) všechno, na co se v 1. sérii můžete těšit.

Pablo Emilio Escobar Gaviria. Čtyři slova, která v 80. letech vyvolávala v USA podobný efekt jako jméno "Usáma bin Ládin" o generaci později. Escobar razantně změnil podobu exportu drog z Latinské Ameriky do Severní Ameriky. A právě kolem části jeho příběhu se motá i 1. série Narcos.

Snaha agentů DEA Steva Murphyho a Javiera Peñy o dopadení Escobara bude dlouhá a plná hrůz – a Escobar sám rozhodně nebude čekat na jejich první tah. Hned první díl seriálu divoce skáče mezi léty, aby ukázal Escobarův vzestup stejně jako snahu orgánů s tím něco udělat. Jde však jen o divoký trailer na zbytek sezony. Skutečný příběh o dopadení Escobara totiž začíná až ve druhém díle.

Murphy a Peña se poprvé seznámí skrze hledání přímých důkazů povahy Escobarova byznysu. Ve fiktivních příbězích ze světa překupníků drog je vždy jasné, kdo je a není narkobaron. Jenže Pablo Escobar měl ve svém regionu příliš dobrou pověst a příliš mnoho zkorumpovaných poldů na své straně. Spíš než o brutální akci a maniakální přestřelky, byť i na to zde dojde, tak jde o hledání skutečných, neprůstřelných důkazů o napojení Escobara plné nedůvěry. A o nesnadná spojenectví (která se nejednou vymstí!) nebo všeobecné hlídání si zad.

Proč je usvědčení Escobara důležité? Protože Pablo nechce být drogový král navždy a zajímá se spíš o svět politiky. Kdyby byl zvoleným reprezentantem svého regionu, mohl by tím jen získat. Jednak by svému podnikání dodal na legitimitě, zároveň by si však vytvořil davy následovníků a politickou imunitu, která by mu zajistila beztrestnost. Velká část 1. série tak stopuje Pablovu politickou kampaň i snahu hlavních hrdinů ilustrovat, že jde jen o překupníka s drogami. Možná charismatického, možná bezskrupulózního, ale pořád jen o nejúspěšnějšího dealera, jaký kdy žil.

Escobar je tak nakonec skutečně zvolen do úřadu, což snad víte, protože se to stalo i v reálu! Záhy je z něj však po obvinění z distribuce drog i odejit,. což také není zrovna vycucané z prstu a lvím dílem za to mohli právě Murphy a Peña. V libovolném fiktivním příběhu by tím Escobarova dráha možná skončila. V Narcos však teprve začíná...

Tím, že je Pablo v průběhu 1. série nucen jít do otevřené ilegality, totiž ztrácí poslední bariéry v používání násilí. Nejen vraždy, ale i pumové útoky proti desítkám a posléze stovkám lidí se začínají dostávat do denního dění Kolumbie. Escobar chce jediné – dohodu s vládou. A ačkoliv Spojené státy něco podobného odmítají, vliv agentů DEA je v Kolumbii omezený. A politici ztrácejí body. S každým dalším mrtvým se tak zdá, že Escobar dostane, co chce – jistý druh imunity, která by mu dovolila zvětšit jeho aktivity. Leda že by hlavní hrdinové Narcos odhalili něco nového, co by mohlo Escobara zbavit spojenců...

Není velkým tajemstvím, že se Pablem zaobírají první dvě série Narcos, hlavní události si tak de facto můžete vyspoilerovat pětiminutovou návštěvou Wikipedie. U tak zamotaného příběhu, jaký se odehrál v Kolumbii 80. let, však o to víc platí, že je cesta ve skutečnosti cíl. Nejzajímavější pak vlastně není to, že Pablo Escobar přijde o své impérium, ale jak přijde o své impérium. Rozhodně totiž lze říct, že to hrdinové na straně zákona nebudou mít snadné!

Premiérová 1. série Narcos začíná na Prima COOL už 17. listopadu ve 22.15. Každou neděli budeme dávat dva díly za sebou!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný