28. srpna 2018 14:11

Matt LeBlanc o nových dílech Top Gearu: Česko na seznamu určitě máme!

Hlavní tvář Top Gearu taky o tom, kde všude už řídil.

Jak vám jde moderování?

Docela dobře. Tak dobře, jak se dá. Samozřejmě se stále učím, ale cítím, že mi to opravdu jde. Snažím se přitom zapomenout, že jsem hlavní hvězdou celé show nebo takovým jejím středobodem. Jsme na to tři. Každý z nás má slabší a silnější stránky. A všichni tři dohromady jsme skvělí. Snažíme se točit pořad, který nebude čistě jenom o autech. Chceme, aby to byla vtipná a zábavná podívaná nejen o tahu motoru a tak podobně.

S Top Gearem hodně cestujete po světě. Jaké to je?

Navštívil jsem díky tomu spoustu překrásných míst, o kterých jsem předtím neměl ani tušení. Je to pro mne opravdu zásadní zkušenost. Vídám nádherná auta, různé exotické destinace a závodní okruhy, které jsou pro každého řidiče jako splněný sen. Byli jsme v Norsku, na Srí Lance, v Japonsku, Itálii, Kalifornii, Utahu… Je to vzrušující a zábavné. S námi se diváci dostanou na místa, kam by se jinak nepodívali.

Chystá se natáčení Top Gearu taky u nás v České republice?

Bohužel se nepodílím na rozhodování o tom, kam pojedeme a o čem budeme natáčet. Na to máme celý produkční tým, který pokaždé vymyslí nějaký nový koncept. Začíná se od aut a toho, jakým způsobem je využít a kam s nimi vyrazit. My už se od toho jenom odpíchneme. Českou republikou si nejsem jistý, ale mám dojem, že někde na seznamu ji určitě máme.

Když jste se stal moderátorem Top Gearu, hodně diváků to překvapilo. Měl jste rád auta už odmala?

Auta, motorky… Všechno, co má motor, bylo odjakživa moje velká vášeň. Dokud jsem se nepřidal k Top Gearu, neuvědomoval jsem si, že auta jsou důležitou součástí životního stylu naší společnosti. Možná jedině kromě pár výjimek, nezáleží na tom, kde zrovna jste. Auta jsou v různých podobách skoro všude – ať už je to tuktuk v Asii, Ferrari v Itálii nebo pick-up v Americe. Každý má nějaké vzpomínky spojené s autem. Třeba cestu z odlehlé vesnice do města nebo něco podobného, nejen autem, ale třeba i autobusem.

Víte, jakmile v Americe dostanete řidičák, otevře se vám celý svět. Najednou se dostanete mnohem dál. Místo chození pěšky a čekání na školní autobus to můžete sami odřídit. Auta jsou prostě důležitou součástí našeho světa. A dokud jsem nezačal moderovat Top Gear, nikdy jsem o tom takhle nepřemýšlel. Lidé mají hodně podobných zkušeností a mě strašně baví je objevovat.

V Americe jsou hodně rozšířené automaty. Umíte řídit auta s manuální převodovkou?

Ano, umím řídit s manuální převodovkou. V autě s manuální převodovkou jsem se naučil řídit. A kvůli Top Gearu jsem se samozřejmě naučil řídit vpravo, vlevo i uprostřed cesty. Dokonce i na zadním sedadle…

Je natáčení někdy nebezpečné?

Ano, Top Gear je občas nebezpečný. Vždy dodržujeme mnoho bezpečnostních opatření, jenže občas se stane, že se něco pokazí, a pak by si člověk mohl opravdu ošklivě ublížit. Ale zatím mi nechybí žádné prsty, takže…

Necháte se za volantem snadno vytočit?

Nikdy se na cestách nerozčiluji. Prostě nejsem ten typ. Když se zaseknu v nějaké zácpě, rozhlédnu se kolem sebe a hned vidím, že jsou na tom všichni stejně. Chlápek v autě vedle je na tom úplně stejně jako já. Takže tohle mi nikdy nelezlo na nervy. Snažím se dodržovat silniční pravidla, nikdy nepřekračuji povolenou rychlost a řídím hodně zodpovědně. Chci jít ostatním příkladem (smích). Závodění si naštěstí můžu užívat během natáčení Top Gearu, díky kterému se často dostaneme na nějaký závodní okruh. Takže když řídím do práce, už mě nic nežene.

Co byste chtěl v Top Gearu ještě vidět?

Velmi se mi líbí těžké stroje – buldozery, traktory a takové věci. Takže jsem chtěl po producentech, aby je zařadili do naší show. Musí to být pořádně velké a těžké stroje. Podle mě jsou prostě úžasné. Nejde u nich o rychlost, ale o tonáž. Kolik toho uzvednou, který z nich rychleji vykope díru a tak podobně. Hrát si s nimi je legrace – jako když jsme si jako malí hráli s plastovými náklaďáčky. Ale tentokrát je to ve skutečné velikosti. Toho bych chtěl vidět v Top Gearu víc. A možná taky trochu víc motorek.

Premiérová 25. série Top Gearu začíná na Prima COOL v úterý 4. září ve 20.15.

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný