9. listopadu 2019 10:24

Lokační Narcos byl zastřelen, když chystal 4. sérii

Narcos patří mezi seriály, jejichž natáčení může být extrémně nebezpečné.

Už 17. listopadu se Prima COOL vrhne do drogového byznysu v seriálovém hitu Narcos. Budete v něm svědky toho, jak se protidrogoví agenti během 80. let naháněli s králem kolumbijského podsvětí Pablem Escobarem. Tenhle příběh samozřejmě není vycucaný z prstu, ale doopravdy se stal. A byť si jeho konec můžete přečíst i na Wikipedii, dozvuky války s producenty drog mají mnohdy stále své oběti – včetně jednoho člena štábu seriálu Narcos.

Asi všem bylo jasné, že bude natáčení seriálu Narcos obtížné. Nejenže se děj zabývá skutečnými drogovými kartely (a nevykresluje jejich hlavy zrovna jako lidumily), ale navíc se natáčelo přímo v Kolumbii. A ačkoliv tahle země nemusí být stejně nebezpečná, jako je seriálu – a jako byla v historii –, je to trochu jako vyrazit natáčet film Černý jestřáb sestřelen do skutečného Somálska.

V Kolumbii nakonec štáb Narcos o nikoho nepřišel. Po třech sériích se však produkce přesunula do jiného státu sužovaného drogovou kriminalitou – do Mexika. Na rozdíl od Kolumbie, kde se situace již v zásadě normalizovala, jsou však v dnešním Mexiku kartely stále velkým problémem.

V srpnu 2017 tato souhra okolností vedla k tragédii. Carlos Muñoz Portal, zkušený mexický lokační, jenž pracoval i na Spectre, Sicariu, Rychle a zběsile nebo Apokalyptu, byl totiž nalezen zastřelený ve svém autě v oblasti poblíž San Bartolo Actopan, jedné z mexických oblastí, která je nechvalně známá pro vysoký počet vražd.

Přesný důvod zločinu dodnes není objasněn a je dost možné, že byl Portal při obhlížení lokací jednoduše ve špatný čas na špatném místě, než aby byl cílem kvůli své práci. I tak je nicméně kuriózní, že se streamovací službě Netflix, která Narcos produkuje, v souvislosti s vraždou ozval sám bratr Pabla Escobara.

Roberto De Jesus Escobar Gaviria Netflixu nabídl, že budou štáb při natáčení chránit zkušení zaměstnanci jeho kartelu. "Neodmítnutelná nabídka" ale producenty nakonec nebyla přijata a natáčení Narcos pokračovalo (se zvýšenou bezpečností) podle původního plánu.

Je paradoxní, že honba za stále autentičtějšími seriály, které už nestačí natáčet za garáží v Los Angeles, ale létá se s nimi po celém světě, občas vede k podobně tragické události. I to je však součást drsného apelu, který činí z Narcos unikátní dílo – příběh o drogové kriminalitě má totiž tolik vrstev, že se čas od času bohužel přeleje i do reality.

Premiérová 1. série Narcos začíná na Prima COOL už 17. listopadu ve 22.15. Každou neděli budeme dávat dva díly za sebou!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný