7. listopadu 2022 10:40

Recenze 5. série Koruny jsou rozporuplné. Za co seriálový hit dostává naloženo?

Ambiciózní seriál sledující dekády vládnutí královny Alžběty II. na britském trůně brzy odstartuje pátou sezonu. Jak ji vnímají kritici?

Desetidílná pátá série Koruny si odbude streamovací premiéru už 9. listopadu. Bude se věnovat první polovině devadesátých let, kterou poznamenal především rozpad manželství následníka trůnu Charlese s princeznou Dianou. Seriálu tak více než kdy dříve hrozí, že se z něho stane vysokorozpočtová telenovela ze života slavných, což se bohužel podle některých kritiků stalo.

Většina nových herců v hlavních rolích přesto podle recenzí odvádí solidní výkony, což se týká jak Imeldy Stauton v roli Alžběty II., Dominica Westa jako prince Charlese, Elizabeth Debicki v roli Diany, Jonathana Pryce jako prince Philipa nebo Olivie Williams v roli Camilly Parker.

Podle Metacritic však jde o zatím suverénně nejslabší sezonu seriálu s průměrným skóre 64 z maximální možné stovky. Předchozí nasbíraly výrazně vyšší známky – první 81, druhá 87, třetí 84 a čtvrtá pak 86. Na Rotten Tomatoes má chystaná sezóna prozatím 64 % pozitivních recenzí s průměrným ratingem 6.3/10, opět citelně méně než ty předchozí.

„Svého času šlo o skvělé kostýmní drama s událostmi 20. století zabalenými do luxusní soap opery. Ale jak dějové linky směřují k současnosti, blíží se seriál nebezpečně blízko brakové telenovele,“ napsal britský Daily Telegraph. Nelíbí se mu, jak se stal seriál tězkopádným a doslovným, navíc se věnuje převážně věcem, které denodenně propíral bulvár. Všímá si taky, jak se mění perspektiva, kterou nahlíží na jednotlivé členy rodiny. Zrovna nedávno zemřelá královna podle něho nevyjde z páté série zrovna v nejlepším světle.

Podobně kritický je i Guardian: „Nové epizody nedrží moc pohromadě a často jsou prostě nudné. Tvůrce Peter Morgan se soustředí na některé postranní příběhy, jakoby se snažil zakrýt skutečnost, že všechno, co chtěl říct o Windsorech, už bylo řečeno.“ Nadšený není z hereckého obsazení odsouzeného k přeříkávání prázdných frází. Několik epizod by podle recenze mohlo být vystřiženo úplně, aniž by to uškodilo celku.

Prestižní Hollywood Reporter je převážně pozitivní a konstatuje, že si Koruna udržuje spolehlivou formu: „Jádrem seriálu zůstává odzbrojující soucit jeho tvůrce Petera Morgana pro duše uvnitř té navenek vznešené instituce... Neodsuzuje členy královské rodiny jako nepochopitelná monstra, ale nabízí vždy možnost vnímat je milostivě, tedy jako prosté lidské bytosti.“

„Camilla, Dodi, panorama... tvůrce Peter Morgan se ponoří do toho všeho. Čemu nevěnuje v páté sezoně příliš času, je samotná královna. Upřímně, pro celkový výsledek je to jen dobře,“ píše Time Magazine. „Počáteční tempo je sice rozkolísané a některé části vyprávění neohrabané (všechno s princem Williamem), ale herecké výkony zůstávají přesvědčivé. Pátá sezona si zachovává všechna melodramatická lákadla, díky kterým se k seriálu chceme vracet,“ shrnul The Playlist.

Zdroj: Rotten Tomatoes

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný