21. března 2018 12:51

Kdysi padouši, dnes hrdinové: Koho filmy a seriály razantně napravily?

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Každou neděli na Prima COOL pokračují ve svém tažení Vikingové! Možná jste si sami všimli, že je cháska kdysi považovaná za krvelačné padouchy v tomto seriálu vykreslena v mnohem pozitivnějším světle. Zatímco ještě pár dekád nazpět platilo, že jsou kontroverzní postavy televizi zapovězené, dnes je tomu zcela jinak – a Vikingové se tak stejně jako další někdejší padouši často dostávají do pozice hrdinů. Koho tedy seriály "napravily"?

04) Vikingové

Pokud byste ve středověkém křesťanském světě vyslovili tehdejší ekvivalent slova „Viking“, nejspíše by se vaši posluchači vydatně pokřižovali. Vikingové, to hodně dlouho znamenalo „pleniči“, „nájezdníci“ a „vrazi“. Za poslední půlstoletí se sice z Vikingů občas udělali kladní filmoví a románoví hrdinové, mnohdy se však objevovali i v záporných rolích. Naposledy je jen desetiletí nazpět vykreslila Cesta bojovníka v podstatě hůře než Skřety v Pánovi prstenů.

Proto je aktuální vlna nadšení ve svobodomyslné, maskulinní (i u žen) a rovnost pohlaví uznávající Vikingy dost možná nejpozitivnějším přednesem Vikingů v jejich mediální historii. V lecčems se shoduje s reálnými objevy (Vikingové zřejmě opravdu měli ženské válečnice, ačkoliv ne jako polovinu své útočné síly), a navíc jde ruku v ruce s tím, že dějiny středověké Evropy zapisovali především křesťanští kronikáři. A ti logicky neměli Vikingy zrovna v lásce.

03) Piráti

Prakticky po celou moderní historii byli piráti symbolem záporáků. Vždyť mají hergot ve znaku lebku a kosti! Skutečnost, že byla realita poněkud komplikovanější, přitom nikoho netížila – karibští piráti, jak je známe z fikce, existovali po velmi omezenou dobu, a většina pirátů jako takových byli spíše korzáři, kteří bojovali za jeden stát pro jinému.

Chleba se však začal poměrně nedávno lámat. Třeba filmoví Piráti z Karibiku sice stále operovali s piráty (navíc nemrtvými!) jako zloduchy… ale Jack Sparrow byl už přijatelný hrdina. A v rámci celé trilogie pak byli piráti nakonec hlavní hrdinové sami o sobě! Seriály jako Black Sails nebo hry jako Assassin’s Creed: Black Flag pak definitivně změnily pohled na piráty z hrdlořezů na svobodomyslné floutky… vlastně nikoliv nepodobné Vikingům.

02) Pašeráci

Pašeráci měli vždycky poněkud morálně ambivalentní pozici – pro mnoho lidí v nouzi byli občas jedinou šanci právě oni, pro státní orgány však šlo o zločince. S tím se občas pojily i další zločiny pro krytí vlastních zájmů. Není proto náhoda, že byla značná část mafie ve 30. letech složena právě z pašeráků – ostatně i narkomafie má pašování jako významný komponent.

Ve fikci jsou pašeráci ovšem povážlivě sympatičtějšími postavami. Vzpomeňte na Hana Sola! Anebo na posádku z Firefly! A spolu s tím, jak se pašeráci měnili v kladné hrdiny (jakkoliv stojící "nad" zákonem), objevují se jejich kopie a následovníci i v dalších hrách a seriálech.

01) Lovci lidí

Reno Raines je možná dětský hrdina mnoha z nás, nic to však nemění na tom, že „lovci lidí“ byli ještě nedávno považováni za něco o fous lepšího než „nájemní vrazi“. Mohli jsme mít kladné hrdiny, ale ti byli často spíše pozitivní výjimkou než standardem. I tady se však, zdá se, schyluje ke změně.

Vzpomeňte na Killjoys: Lovce odměn. Zdejší hrdinové nejsou v rámci RAC nijak výjimeční – naopak známe i další jejich kolegy, kteří v zásadě roli plní Jediů v rámci své hvězdné soustavy. Kam to směřuje, zatím nevíme. Drsná soukromá policie zkrátka dostává mnohem pozitivnější vykreslení, než tomu bylo donedávna!

Seriáloví Vikingové běží na Prima COOL každou neděli po desáté večer.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný