18. března 2022 16:30

Nejmladší členka Avengers: Kdo je Ms. Marvel a proč bude mít v hrané verzi jiné superschopnosti

Marvel rozšiřuje své portfolio hrdinů a brzy přidá do hraného Marvel Cinematic Universe i poloviční pákistánskou hrdinku Ms. Marvel. Co je vlastně zač?

Marvel rozšiřuje svou základnu hrdinů a tentokrát společensky zamířil až do Pákistánu. I když jen napůl, protože hrdinka Ms. Marvel je také poloviční Američankou.

Kdo to je?

Dosud nejmladší marvelovská hrdinka se jmenuje Kamala Khan a dříve, než získala své schopnosti, byste si jí asi ani nevšimli. Jedná se totiž o ukázkového geeka, který nadevše miluje nejen Avengers, ale hlavně hrdinku Carol Danvers alias Captain Marvel. Právě po ní Kamala podědí své jméno. Zajímavostí přitom je, že označení Ms. Marvel nesla jeden čas i samotná Carol.

Vůbec první marvelácká superhrdinka, která má blízkovýchodní víru a kořeny, se narodila s geny Inhumans, geneticky vylepšených lidí, které můžete znát třeba ze seriálu Agenti S.H.I.E.L.D. nebo přímo ze seriálu Inhumans, který se ale vůbec nepovedl.

Kamala Khan je také jednou z nejnovějších superhrdinek Marvelu z hlediska data publikace – poprvé se v komiksu objevila v roce 2013 a dočkala se velmi pozitivního přijetí. V roce 2015 dokonce komiks Ms. Marvel Volume 1: No Normal vyhrál prestižní cenu Hugo za nejlepší komiksový příběh roku.

Co umí?

Díky svým genům od Inhumans disponuje Kamala schopností nadlidské elasticity (vzpomeňte na Mr. Fantastica z Fantastické čtyřky), ale i možností měnit svůj celkový tvar. Kromě toho disponuje i schopností rychlé regenerace. V duchu seriálové Jessicy Jones nebo klasických příběhů Spider-Mana se však Kamala zpočátku nepere s hrozbami pro celou planetu, ale spíše protivníky z ulice, kteří maximálně ohrožují celé město. V jejím případě je pod ochranou pákistánské hrdinky město New Jersey, což je v zásadě takové „Brno Ameriky“. Žádné velké kejkle od ní tedy minimálně v počátcích čekat nelze.

Kamala je zároveň teprve teenagerkou, a to v muslimské rodině. Takže kromě superhrdinských příběhů musí rovněž čelit problémům ve škole i doma. Její bratr je konzervativní muslim, její matka se bojí, že Kamala otěhotní, jakmile se podívá na cizího kluka, a její otec ji naopak tlačí, aby se stala doktorkou. Pro čtenáře je tudíž Kamala velmi snadno ztotožnitelná, řeší totiž obyčejné lidské problémy a občas u toho někoho zachrání. Později se ale i komiksová Ms. Marvel zapojí do větších rvaček o osud vesmíru, což nepochybně čeká i hranou Kamalu.

Kdy se objeví?

Seriálová Ms. Marvel s tváří Iman Vellani se poprvé vydala do akce ve svém seriálu v červnu 2022. Kamala získala schopnosti podobné zmíněné Captain Marvel, s níž se v červenci 2023 sejde ve snímku The Marvels. Vcelku jasné je tak i budoucí zapojení do nové verze Avengers, kterou musí logicky tvořit například i Kate Bishop jako nový Hawkeye nebo Black Widow Yelena Belova.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný