14. prosince 2017 12:44

James Bond vs. Jason Bourne: 5 nejlepších adaptací špionážních románů

Rudý orel (2) - upoutávka

Proč mají všichni dobří agenti knižní kořeny?

Připravte se na pravé špionážní drama! Již v sobotu ve 22.10 se na Prima COOL představí druhý díl Rudého orla – pozapomenuté, ale o to působivější špionážní kultovky z 90. let, jíž stál modelem stejnojmenný román. A to by již mělo znalcům napovědět – skoro vždy, když je totiž nějaký špionážní biják inspirován literaturou, je zaděláno na klasiku. Třeba jako tady...

05) The 39 Steps

Začneme od konce – podobně jako Rudý orel, i thriller The 39 Steps z roku 1935 je dnešní kulturou v podstatě zapomenut. Svého času však šlo o jeden z klasických filmů jistého Alfreda Hitchcocka. Adaptace stejnojmenného románu z roku 1915 byla dokonce vybrána organizací The British Film Institute jako čtvrtý (!) nejlepší britský film 20. století! Příběh obyčejného civila, který se vlivem náhod (oblíbené Hitchcockovo téma) dostane do pracek špionážní organizace, je do značné míry předlohou pozdější naháněčce Na sever severozápadní linkou – a ta již stála modelem první bondovce Dr. No!

04) Jeden musí z kola ven

Svět špionáže umí být komplikovaný a chaotický – dokonce tak moc, že biják Jeden musí z kola patří mezi nejobtížněji pochopitelné filmy posledních let! Nakonec se ale není čemu divit - film na motivy knihy Johna le Carré pojednává o snaze najít uvnitř MI6 dvojitého agenta alias "krtka". Výsledná paranoidně schizofrenní atmosféra už tak nějak koresponduje se zdejší zápletkou, a ani přítomnost nejvíce sexy britských herců příliš neprospívá koncentraci diváka.

03) Jasné nebezpečí

Špionážní klasiky vznikají nejen v britském světě. Tom Clancy se v posledních třech desetiletích dovedl stát legendou moderního technothrilleru – a Jasné nebezpečné je dost možná nejlepším špionážním filmem na motivy jeho knih. Na rozdíl od známějšího Honu na ponorku tu totiž jde skutečně o špionáž v její krystalické podobě, a za záporáky dokonce ani neplatí Rusové nebo náckové. Mnohem přízemnější oponenti z řad drogových kartelů parádně ladí s Harrisonem Fordem v hlavní roli. Z Jasného nebezpečí si na zadek člověk nesedne – tím autentičtěji se mu ale film dostane pod kůži.

02) Agent bez minulosti

Netřeba asi připomínat, že na románové předloze vyrostl i nejúspěšnější agent poslední dekády – a to ačkoliv je Jason Bourne spíše ex-agentem. Špionážní story o útěku před všemocnou CIA ovlivnila svou rozhrkanou kamerou moderní pojetí akčních scén a nikoliv nadarmo jde možná o vlivnější akčňák, než jaký byl Matrix. Jasně, režijní styl není dán knižní předlohou – pramení však z krapet příjemnějšího pojetí špionážní fikce, která se snažila vyhranit proti jinému populárnímu literárnímu agentovi…

01) Casino Royale

Jeho jméno znáte zřejmě velmi dobře – sám jej ostatně rád nahlas zmiňuje. A to hned dvakrát. Zatímco většina pozdějších filmů s agentem 007 musela přesedlat na nové zápletky, restart ságy v roce 2007 dal filmařům šanci znovu navštívit klasické dějiště první knihy Iana Fleminga, tvůrce Jamese Bonda. V součtu jim to dalo šanci nejen ukázat čerstvou paletu akčních scén a zbrusu nové podání agenta 007… ale celé to pojmout i s osudovostí vlastní jenom dobře vystavěné story. A tu umí nabídnout jenom perfektně napsané romány!

Druhý díl Rudého orla začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný