16. května 2017 13:58

Jack Bauer vs. Chuck: 6 nejlepších seriálových špiónů

Námořní vyšetřovací služba L.A. VI (13) - upoutávka

Agenti, co zahanbí i Jamese Bonda.

Agenti z Námořní vyšetřovací služby L. A. na Prima COOL (už tradičně) v pátek ve 20.15 znovu vyrážejí do akce. Špionů mezi seriálovými tajnými přibývá, a to nejen v L.A., ale po celém světě. Vzpomenete si na ty nejvýznamnější z poslední dekády? Třeba vám paměť oživí náš seznam.

6) John Reese

Seriál: Lovci zločinců

Sympatický Mexikánec John Reese je bývalým agentem CIA, jehož praxe se za časů oficiální práce musela rovnat i agentovi 007. V Lovcích zločinců se však dá na skoro superhrdinskou dráhu, když zachraňuje lidi, které geniální umělá inteligence označí za možné oběti zločinu. Časem se pak sci-fi element Lovců zločinců upřímně rozroste za hranice původního epizodního seriálu a Reese se stane ještě významnějším hrdinou, než byl na počátku!

5) Sydney Bristow

Seriál: Alias

Ojedinělá ženština v přehledu Sydney Bristow sice nemá takové svaly jako většina špionů, za to má však čáry – alespoň v podobě drsných i roztomilých převleků, které jí pomůžou dostat se nepřátelům na kobylku. Solidně jí to jde i se zbraněmi. Bohužel má tu velkou smůlu, že se omylem nechá najmout teroristickou organizací vydávající se za tajnou službu, a pak musí celou svou dráhu pendlovat mezi ní a skutečnou tajnou službou jako dvojitá agentka.

4) Jack Bauer

Seriál: 24 hodin

Jackův význam byl svého času stejný, ne-li větší než samotného Jamese Bonda! 24 hodin mělo geniální premisu a především produkční kvality, jimž se žádný jiný seriál tehdy nevyrovnal. Jasně, intelektuálně to byla taková americká Kobra 11 – ale to je pochvala, ne urážka! Navíc došla v éře, kdy byly teroristické útoky "ohromně populární" nejenom v seriálech. Škoda jen, že po letech Jack už trochu vyčpěl a jeho praktiky zestárly. Takový je však už možná úděl každého velkého hitu.

3) Manželé "Jenningsovi"

Seriál: Takoví normální Američané

Máte chuť se na to celé mrknout spíše v opačném pohledu? Pak lze doporučit Takové normální Američany. Ačkoliv třeba Homeland rovněž ukazuje cosi-jako-teroristu a jeho kočkovanou s agentkou, která mu jde po krku, Takoví normální Američané získávají bodíky za své zasazení do 80. let a za hlavní hrdiny, kterými jsou spící agenti KGB žijící v Americe. Uznejte, že prospekt jaderné války mezi velmocemi je přece jenom o fous hrozivější než riziko osamoceného teroristického útoku – a to pumpuje i drama Američanů!

2) Michael Westen

Seriál: Status: Nežádoucí

Jen těžko by se na seriálovém poli hledal tak agresivně nenáročný seriál jako Status: Nežádoucí. Jeho Michael Westen je minimálně tak schopný jako Jack Bauer, ale navíc netrpí žádnými Jackovými traumaty a mučení vězňů se oddává jenom výjimečně! Status: Nežádoucí je dokonalým televizním ekvivalentem starých bondovek ruku v ruce s příběhy MacGyvera – díl co díl padnoucí oblek, zápletka k rozlousknutí a sympatický happy ending! Není to věc, která by sbírala ceny, ale práce reálných špionů… holt už taková bývá!

1) Chuck Bartowski

Seriál: Chuck

Snad jenom o fous výše si stojí náhodný prodavač a geek Chuck Bartowski, kterému v hlavě skončila celá databáze amerických tajných služeb a on je tak shodou náhod do nich naverbován. Vtipná parodie se srdcem na pravém místě každou svou sezonu čelila zrušení – ale fanoušci ji zas a znovu masivními letákovými kampaněmi pomohli přivést nazpět k životu! Už jen kvůli tomu, že Chuck byl nejenom špion, ale i jeden z nás, mu tak musíme přenechat sedadlo na trůnu seriálových špehů.

Námořní vyšetřovací služba: Los Angeles začíná v pátek ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný