11. března 2019 19:25

Hvězdná brána málem pokračovala: O čem měl být třetí televizní film?

Bylo by libo film o O'Neillovi?

Je symbolické, že seriál Hvězdná brána, na jehož počátku stál stejnojmenný film Rolanda Emmericha, sám skončil filmovou story. Po konci 10. řady totiž na úspěch seriálu navázaly dva televizní filmy – Archa pravdy a Návrat (Continuum). Původně však producenti plánovali natočit filmy tři! Na vznik Stargate: Revolution, jak se měl třetí biják jmenovat, sice nikdy nedošlo, můžeme však na základě pár informací snít o tom, jak mohl vypadat.

Jack O'Neill byl metaforicky i doslovně postavou, se kterou zejména původní řady seriálové Hvězdné brány stály a padaly. I pokud jste si více oblíbili jiné postavy, z hlediska producentů byl Richard Dean Anderson hlavním tahákem, který k Hvězdné bráně přitáhl masy diváků. Hypotetický třetí film, který měl největší šanci na vznik v roce 2009, se proto měl zaměřit právě na Jacka – měl být zejména jeho příběhem a prohloubením jeho postavy.

Co víme dále? Ve filmu se neměla vyskytovat Vala a dost možná ani známé kulisy. V době, kdy měla začít produkce, tedy někdy v roce 2009, už byly totiž rozebrány placy jak původní Hvězdné brány, tak i Stargate Atlantis. Producenti sice doufali, že by kulisy mohly být postaveny znovu. Nahradit je však mohla i základna na Měsíci, která byla zmíněna v Návratu. Fanoušky by také nejspíš potěšila skutečnost, že měli být Jack a Sam explicitně zmíněni jako partneři.

Většina zápletky se nicméně měla odehrávat mimo Zemi, přitom však scenáristé také naznačovali, že měl film učinit zásadní změnu v celém univerzu Hvězdné brány. Konečně totiž měl být odhalen program Hvězdné brány pozemské veřejnosti! Právě proto se měl snímek jmenovat "Revoluce".

To vše je ale jen dávnou minulostí. Poté, co strávil Revolution víc jak dva roky v limbu, oznámil Brad Wright 17. dubna 2011 jeho zrušení. Bylo sděleno, že společnost MGM nebude produkovat tento ani žádný jiný film na motivy Hvězdné brány. Dílem za to mohly tehdejší finanční problémy MGM, dílem však i celkové vyčerpání látky. Ani Richard Dean Anderson bohužel nemládne a žádný z celkem tří pokusů o pokračování (9. řada Hvězdné brány, Stargate Atlantis, Stargate Universe) neuspěly v dlouhodobém nakopnutí série vstříc trvalému životu, jenž si užívají třeba Star Wars a Star Trek.

Pokud nás však dějiny televize a popkultury něčemu učí, pak skutečnosti, že žádná úspěšná značka není mrtvá navždy. Před 15 lety byl Marvel na hranici bankrotu a dnes točí největší hollywoodské hity! Ještě v roce 2002 byl seriál Battlestar Galactica jen pozapomenutou béčkovou scifárnou ze 70. let – o pár let později jeho vážnější a drsnější remake sbíral jednu cenu za druhou.

Čas pro návrat Hvězdné brány proto dříve či později určitě přijde. Je samozřejmě otázkou, co na něj budou říkat veteráni, kteří na vyrostli na Jacku O'Neillovi. O tom se však už budeme muset přesvědčit sami. Nezbývá než doufat, že nás producenti nenechají čekat dalších deset nebo dvacet let!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný