11. srpna 2016 17:33

Hvězdná brána se vrátí do kin! Kdo ji natočí a co o ní zatím víme?

Že by...?

Příští rok se na televizní obrazovky po dlouhé odluce vrací Star Trek, u jehož kormidla nebude stát nikdo menší než Bryan Fuller, tvůrce seriálového Hannibala. Jiná populární sci-fi značka je však mimo éter skoro stejně dlouhou dobu a chystá se na návrat, který mnoho fanoušků nepotěší. Řeč je samozřejmě o Hvězdné bráně, již plánuje rebootovat její původní režisér Roland Emmerich. Co vše je o jeho nápadu známé?

Dlouholetý sen

V první řadě nutno zmínit, že se Roland Emmerich svou nostalgii po prvotině z roku 1993 nikdy netajil. Spolu s Deanem Devlinem, producentem původního filmu, zamýšlel Hvězdnou bránu natočit jako první díl plánované trilogie. Jak víme ze vzniku seriálu, nikdy na ní nedošlo.

"V době, kdy jsme film udělali, mi každé studio v Hollywoodu říkalo, že sci-fi je mrtvá," říká Devlin. "Roland a já ale milujeme sci-fi, a to je i důvod, proč si myslím, že Hvězdná brána fungovala. Nebyl to jen cynický pokus tahat peníze z kapes masového diváka."

Vlivem skeptismu studia se plánovaná trilogie nikdy nenatočila, ačkoliv se fragmenty plánované story dočkaly uveřejnění v sérii knih navazujících na původní film – a převypravujících docela jiné pokračování, než jaké ukázal seriál.

Dlouho se zdálo, že tím vše také skončí – koneckonců seriály byly rozjeté jako parní lokomotiva a nemělo smysl jim konkurovat. Jenže poslední Stargate seriál skončil již před pěti lety, nástupce nemá, a Emmerich letos výrazně zatnul drápek nostalgie svým pokračování Dne nezávislosti.

Ve třech je všechno lepší

Jeho vize Hvězdné brány proto nejspíš konečně dostane zelenou! Nepůjde však o pokračování někdejšího příběhu, nýbrž o jeho remake. Důvod? Podle Devlina chce duo konečně dovyprávět někdejší film – nejde však o příběh, který (na rozdíl od Dne nezávislosti) může mít pokračování po dvou dekádách.

Navazující knihy sepsané dle původních plánů odhalují jako hypotetický druhý film příběh o návratu na Abydos, malinko podobný prvnímu dílu SG-1 – a to s dnešními představiteli původního filmu půjde jen stěží. Kurt Russell by to snad nějak v 65 letech zvládl, James Spader by však měl dnes už o trochu větší problém hrát rozhýřeného pouštního archeologa.

Oproti populární tezi, že Emmerich a Devlin nenávidí seriálovou verzi, jsou Devlinova nedávná slova o něco smířlivější. "Hvězdná brána nám byla odebrána, a vždy je složité koukat na to, jak vaše dítě vychovává někdo jiný, i když odvádí dobrou práci," říká, "Nejde nám o shození práce někoho jiného. Jde nám o dokončení našeho vlastního příběhu."

MGM by rádo překovalo potenciální rebootovanou Hvězdnou bránu nejen do trilogie, ale i do vlastního cinematického světa na způsob Marvelu. Nutno dodat, že to však s rebootovaným Spider-Manem plánovalo i Sony – nakonec však od vize muselo vlivem neúspěchu druhého filmu ustoupit. Je tak otázkou, nakolik dovede Emmerich v rebootu diváky okouzlit stejně, jako se mu to povedlo před 22 lety…

Seriálová Hvězdná brána se na COOLu otevírá každý všední den v 10.20 a 16.25!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný