2. listopadu 2018 17:12

6 nejstrašidelnějších dílů Hvězdné brány

Galaxie je temná a plná hrůz.

Paraziti kradoucí těla, kosmičtí upíři vysávající život, mechaničtí LEGO pavouci požírající celé civilizace – seriálové Hvězdné brány vždy uměly velmi dobře evokovat strach. Za jiné konstelace by se Hvězdná brána možná musela vysílat až po desáté hodině, procento hororu je tu totiž překvapivě vysoké. Vzpomněli jsme na šest dílů ze všech tří seriálů, které to dokazují nejlépe!

06) Ma'chellův odkaz (Hvězdná brána)

Každý výskyt mimozemských udělátek, které mají vliv na psychiku, je vždycky dobrým receptem správného hororu. V díle Ma'chellův odkaz z 3. řady je Daniel vystaven proti-goa'uldské zbrani, která mu do těla zanese několik parazitů likvidujících goa'uldské parazity – bohužel, Daniel žádné nemá a nikdo netuší, jak udělátko funguje. Začne tak postupně trpět přeludy, až je nakonec s podezřením na schizofrenii zavřen do blázince. Situace se samozřejmě nakonec vyřeší. Pro lidi, kteří trpí nějakým druhem psychické choroby (anebo se s ním přímo setkali), však epizoda i přesto brnká na poněkud citlivou strunu. Není zvykem, aby nás Hvězdná brána uvrhla do deprese. I takové okamžiky však v její desetileté historii nastaly!

05) Paralelní svět (Hvězdná brána)

Hned v 1. řadě se objevil také poněkud odlišný pokus o děsivý příběh – přesazení do alternativní reality, kde měl tým SG-1 daleko menší štěstí při válčení s Goa'uldy. Paralelní svět vykreslil Zemi čelící invazi nikoliv nepodobné té ze Dne nezávislosti. Města vybuchují jedno po druhém, SG-1 prakticky ani neexistuje a postavy umírají jako na běžícím páse. Nejzajímavější na podobných dílech není ani tak všeobecný zmar, ale skutečnost, že "ti hodní" tu zkrátka nevyhrají. Země bude zničena a okupována bez šance na záchranu, a to nejlepší, co se tu může stát, je útěk naší postavy do své "původní" reality. Právě tak učiní i Daniel, když sebou vezme adresu světa, odkud invazní útok přijde.

04) Noční směna (Hvězdná brána)

Noční směna kráčí ve stopách zápletky, kterou v nějaké variaci udělal skoro každý sci-fi seriál – malé městečko se tu ukáže být čím dál tím divnější, až je ve finále odhaleno, že je celá jeho populace infikována nedospělými goa'uldími larvami! Kvůli nim jeho obyvatelé přes den stále žijí běžným životem, v noci však jejich vůle během spánku klesá a Goa'uldy se dostanou dočasně k moci, snažíc se dorůst. Jde o tradiční zápletku sahající k Lovecraftovi a poté k Invazi lupičů těl – ačkoliv jsme ale podobnou story viděli už mnohokrát, na plíživé okupaci ufounů lidských bytostí je stále cosi nepopsatelně hrůzného!

03) Čas (Hvězdná brána: Hluboký vesmír)

Hluboký vesmír alias Stargate: Universe notně přitopil pod kotlem temnoty – co jiného ostatně očekávat od příběhu, který si sám dal za cíl ukázat méně heroické postavy světa Hvězdné brány. Epizoda první řady Čas však i přesto platí za unikum. Hlavní postavy se tu dostanou na mimozemský svět, z něhož mají problém uniknout. Co však čert nechtěl, z hloubi země tu začnou vylézat vražedné bestie, které celý tým zlikvidují! Naštěstí se o všem naši hrdinové dozvěděli včas a poslali zprávu časem nazpět. To však znamená, že ústřední skvadra vlastně položila život za záchranu svých odlišných já. A čím víc nad tím přemýšlíte, tím více se premisa dílu stává depresivnější...

02) Šepoty (Hvězdná brána: Atlantida)

Také Atlantida uměla nabídnout porci hororu. Podobně jako SG-1, také zde mají hlavní záporáci značnou příchuť děsu. Krom nich se však podstatná část zápletky celého seriálu motala i kolem genetických mutantů a experimentování na lidech i ufonech. Díl Šepoty na tom stavěl, když ukázal partu zrůd lačnících po krvi, na nichž experimentoval Wraith Michael. Také tentokrát při střetu, za nějž by se nestyděl typický béčkový biják, umíraly postavy – neméně však zaujal i design monster, které postrádaly oči. Jak věděl už H. R. Giger, pohled na podobnou příšeru v nás evokuje ty nejhlubší strachy!

01) Cesta, po níž jsme se nevydali (Hvězdná brána)

Na závěr si přece jenom dáme ještě jeden "političtější" díl. V epizodě 10. řady je Carterová přesunuta do alternativní reality, v níž je program Hvězdné brány znám veřejnosti a k tomu Země stále čelí riziku útoku Oriů. Situace na Zemi má však do Star Treku daleko – většina velmocí je znepřátelena s USA, v nichž panuje permanentní stanné právo a osobní svobody jsou ostrouhány na minimum. Navíc se zdá, že Carterová nemá šanci na návrat do původní reality. Na poměry patriotického tónu Hvězdné brány jde o mimořádně temné vykreslení toho, jak by mohl vypadat seriál, kdyby ho psal někdo preferující temnější zápletky. Nenajdeme tu žádná typická monstra – i přesto (či spíše proto) je ale zdejší atmosféra hutná jako maďarský guláš. O tom, že je situace skutečně zoufalá, mimochodem svědčí i skutečnost, že si tu alternativní Mitchell (upoutaný na vozíček) dokonce zapálí cigaretu!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný