10. ledna 2022 00:01

Hvězdná brána málem dostala 11. sérii. Proč jsme se jí nedočkali a co by v ní bylo?

Proč se na nakonec nenatočila 11. série Hvězdné brány?

Už ve středu odpoledne si na Prima COOL můžete připomenout fináleposlední řady Hvězdné brány. Epizoda Bez konce, v níž SG-1 uvízne v bublině zpomaleného času a po padesát let řeší, jak se dostat ven, v sobě shrnuje to nejlepší z charakterů hlavních hrdinů, i jejich souboje s Ori. V létě 2006 to však vypadalo, že díl Bez konce úplně poslední nebude – odklepnutí následné 11. řady totiž bylo skoro na dosah! Proč na ni nedošlo?

Kdo si na roky 2006 a 2007 pamatuje, možná si vzpomene, jak velkým šokem zrušení Hvězdné brány bylo. Dvoustý díl v polovině srpna vyšel jako pocta uplynulým deseti letům seriálu a vypadalo to, že nic nebrání deseti letům dalším. Jen pár dní nato (21. srpna) však bylo oznámeno, že Hvězdná brána končí.

Situace byla tím překvapivější, že kanál SCI FI (dnes Syfy) v 9. řadě v podstatě provedl tzv. „jemný reboot“ celého seriálu. Tedy ne že by umazal posledních 8 let děje – do týmu však přibyl nový energický velitel Mitchell (od 9. řady pak jako pátá členka přibyla Vala), O'Neill odešel na zasloužený velitelský post (většinou) mimo obrazovku a vystřídal se jak velitel SGC, tak i situace v celé galaxii. Noví záporáci ve formě Ori působili rovněž svěže a řada epizod připomínala pro používání kosmických lodí/nepoužívání brány spíše Star Trek.

Když se to vezme kolem a kolem, v této podobě to vypadalo, že by tu Hvězdná brána mohla být klidně po řadu dalších let. SCI FI však seriál přesto desátou řadou zakončilo – oficiálně s tím, že se chce více věnovat spin-offu Atlantis (který byl zrušen 5. řadou o tři roky později). Již svého času se mluvilo o tom, že SCI FI nabídl značku k odprodeji jiným kanálům – něco podobného se ostatně v historii seriálu stalo, když seriál od stanice Showtime (kde se Hvězdná brána vysílala zcela původně) po 5. řadě odkoupilo SCI FI.

Víc jak 10 let se zdálo, že nabídka seriálu po 10. řadě byla spíše symbolická – nedávno se však ukázalo, že jeden další kanál na návrh od SCI FI ve skutečnosti kývl!

Oním „kanálem“ nebyl nikdo menší než společnost Apple, která v létě 2006 koketovala s možností produkovat Hvězdnou bránu pod iTunes formou, jak dnes fungují velké streamovací služby. Celou záležitost odhalil někdejší producent Hvězdné brány Joseph Mallozzi. „Byli jsme blízko natočení 11. řady Hvězdné brány,“řekl v rozhovoru pro StargateCommand.com. „Jeden z vysoce postavených lidí v Applu byl obrovským fanouškem seriálu. Mluvili jsme o tom, že by převzali SG-1 pro 11. a finální řadu. Bylo by to skvělé. Byl by to celý seriál produkovaný Applem.

Proč na to nakonec nedošlo? Uzavření smlouvy bránila paradoxní klauzule v prapůvodní smlouvě SCI FI (nejspíše pocházející ještě z éry, kdy seriál vysílal Showtime) s filmovou společností MGM, která držela práva na značku ještě z doby premiéry původního filmu Rolanda Emmericha. Smlouva MGM a SCI FI totiž zakazovala vysílání Hvězdné brány v jiné, čistě v americké televizi. A do toho bohužel spadalo i iTunes.

Krom Applu ostatně s možností převzetí seriálu koketovaly stanice SpikeTV (dnes Paramount Network, mj. pozdější producent Letopisů rodu Shannara) a G4, i jejich zájem však zhasl kvůli klauzuli MGM. Ničemu nepomohlo, že se MGM touto dobou již topilo v dluzích (o 4 roky později firma vyhlásila bankrot, což potopilo Stargate Universe), a jelikož ve značce nevidělo vyšší užitek, jednoduše ji v krizovém období uložilo k ledu. Zároveň však netoužilo po jejím úplném odprodeji, tak ji (ano, hádáte správně...) vlastní dodnes.

O tom, co by se dělo v 11. řadě, můžeme jen spekulovat. Je možné, že by se rozpočet Hvězdné brány na iTunes snížil – stejně tak je možné, že by seriál stále točil identický štáb za stejnou (či vyšší) sumu. Na každý pád by se zápletka nejspíše zaobírala tím, co řešil pozdější film Archa pravdy. Tedy hledáním stejnojmenného artefaktu, s nímž by SG-1 putovala po domovské galaxii Oriů a nakonec ukončila invazi jejích fanatických uctívačů.

Při rozložení na 20 dílů(namísto necelých dvou hodin) by zápletka pravděpodobně letěla kupředu mnohem pomalejším (a tím pádem i „podrobnějším“) tempem. Inu, dnes už o tomhle pokračování můžeme jen snít...

Poslední díl Hvězdné brány začíná na Prima COOL ve středu v 16:15 ale nebojte se, od čtvrtka zase jedeme od začátku!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný