19. září 2016 11:47

Hra o trůny vs. Zaklínač: 6 fantasy seriálů, na které nedáme dopustit

Letopisy rodu Shannara (1) - upoutávka

Někdy laciné, ale vždy skvělé!

V pondělí ve 20.15 na COOLu rozjedeme zcela novou fantasy sérii Letopisy rodu Shannara! Seriál na motivy klasické dobrodružné a středověkem říznuté fantasy je o záchraně elfího superstromu a připomíná, že nejsou seriálové questy úplně běžnou záležitostí. Proč tomu tak je, a jaké jsou výjimky z pravidla, si připomeneme v mírně nostalgickém přehledu našich šesti nejoblíbenějších fantasy seriálů.

6) Herkules

Řekli jsme nostalgie, a co asi tak může být nostalgičtější než Kevin Sorbo pobíhající po Novém Zélandu? Televizní Herkules byl pro mnoho z nás takovým můstkem do světa fantastiky a/nebo posilování, a co na tom, že jeho zápletky byly prosté jako manuál k dýchání a naivní jako absolvent mateřské školky? Dnešníma očima už seriál bohužel ani zdaleka není tím, čím kdysi býval, jeho sukces ovšem máme uchovaný hluboko v srdcích.

5) Xena

O něco lépe skončila superžena Xena – a nejenom pro element nostalgie. Zatímco Herkules si nebyl příliš vědom, že je koninou, Xena mnohem častěji používala sebeparodické prvky. Ostatně na díl, v němž Amazonky zaútočí na pláž Omaha, dodnes nemůžeme zapomenout. Pokud nás Herkules naočkoval nutností mít nějaké ty svaly, Xena naopak vše vyvážila skrze ústřední lesbické duo – pokud tedy nepočítáme skutečnost, že celkové bojové vybavení Xeny (čakram!) bylo samo o sobě také poněkud drsnější než u poloboha výše.

4) Zaklínač

Jasně, je to celé tak trochu humorně vypadající, s typicky východoevropsky lacinými kostýmy i efekty. Mluvíme teď samozřejmě o polském seriálu z roku 2002. Ten se navíc dočkal jenom nějakých 13 dílů, než byl zrušen (brzy má však přijít i filmová verze). Jenže na svou dobu a svůj region je Zaklínač setsakra odvážným pokusem, který se navíc nebál dávno před Hrou o trůny ukázat nějakou tu bradavku nebo krvavý výjev. Pro ty, kteří vyrostli na výše uvedených krasotinách, byl Zaklínač logickým krokem po evolučním žebříčku! A na tom nezmění ani tisíc a jeden sestřih jeho trapnějších okamžiků.

3) Galavant

Ti vtipnější nakonec svůj zájem mohli zakončit u předloňského Galavanta, který je de facto parodií na hrdinské pohádkové příběhy, jež se berou příliš vážně. Aby to však nebylo příliš snadné, Galavant je navíc muzikálem! Vážně – na osmnácti dílech odvypráví mírně trapnou, mírně chytrou, ale vždy po čertech zábavnou zápletku, která sice nesedne každému divákovi, fajnšmekry hladové po nových chutích však určitě ano!

2) Naruto

Zatímco hraných fantasy filmů je pomálu, těch animovaných existují celé kopy! Někdy se na ně snad podíváme detailněji, prozatím však reprezentativně zmíníme alespoň jediný – anime klasiku Naruto původem ze Země vycházejícího slunce. Za dobu své existence Naruto vyplodilo víc jak 200 dílů o talentovaném, ale rovněž vcelku nešikovném ústředním gerojovi zažívajícím klasický vývoj chlapce v hrdinu. Motivačka staví na archetypálních základech, ale díky kombinaci překvapivě dramatických momentů s přístupnějším humorem, je stále sázkou na jistotu!

1) Hra o trůny

Věděli jste, že tu bude – a určitě jste i tušili, na jakém místě! Možná má pár skeptičtějších z vás za to, že Hra o trůny je jenom takový fajn seroš, na který se koukáte s kamarády. Před pár lety to byli Ztracení, předtím možná Battlestar Galactica, za pár let to bude něco jiného. Faktem ale je, že je Hra o trůny bezprecedentním produktem, který infiltroval popkulturu tak, jako snad jenom Esmeralda, Přátelé a Dallas předtím. Jakkoliv vám může chybět to či ono z knih, jde doslova o splněný sen fantastů a geeků obecně a samotná skutečnost, že to nejenže není špatné, ale dokonce to získalo horentní popularitu, je jedním z mála důvodů, proč si ještě uchováváme naději v lidstvo!

Letopisy rodu Shannara začínají již v pondělí ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný