22. prosince 2016 16:43

Hra o trůny vs. Hvězdná brána: 4 nejlepší seriálové postavy, které vstaly z mrtvých

Druhá šance (1) - upoutávka

Žiješ jenom dvakrát.

Jaké by bylo získat v životě druhou šanci? O tom se ve středu ve 20.15 přesvědčí šerif Jimmy Pritchard, hlavní hrdina nového cooláckého seroše Druhá šance . Tenhle starý pardál je sice v jeho úvodu zabit, jeho vědomí je však přeneseno do mladého těla, odkud může jako moderní Frankenstein dále pokračovat v distribuci své verze spravedlnosti. Jimmy není ve fikci ojedinělý případ - zmrtvýchvstání se už dočkala pěkná řádka seriálových borců.

4) Kieren

Seriál: In the Flesh

Většina seriálových navrátilců z onoho světa je na tom podobně - smrt pro ně byla sice traumatizující, ale obvykle se z ní oklepali překvapivě dobře, a především bez dlouhodobých následků. Kier z britské minisérie In the Flesh je na tom notně odlišně. Kier je totiž "vyléčená zombie". On, stejně jako řada lidí po celém světě, prožili zombie apokalypsu… na té druhé straně.

Ani nyní, když se svět oklepal z krize a podařilo se nám dokonce zombíky vyléčit, přitom Kier a jemu podobní nemají na růžích zrovna ustláno. Krom toho, že je trápí vzpomínky na jejich řádění z éry, kdy se nedokázali kontrolovat, je totiž šlape na paty i milice, jíž se vůbec nelíbí, že vyléčení zombíci kráčejí vedle normálních, slušných lidí...

3) Daniel Jackson

Seriál: Hvězdná brána

Snad největším přeborníkem v ladném znovuoživování je na seriálovém poli Daniel Jackson z týmu SG-1. Na jeho první resurekci došlo již v původním filmu. Od té doby Dannyboy prošel několikrát sarkofágem, nejrůznějšími dalšími ufounskými anti-smrťovými terapiemi (třeba u Noxů), jenom aby ho nakonec na konci 5. řady skolila radiace, jíž by ani tyhle udělátka nebyla s to vykurýrovat.

Smrt však pro Jacksona nebyla překážkou nikdy dříve a nemělo tomu tak být ani tentokrát. Namísto zaklepání bačkorami se raději povznesl na vyšší úroveň bytí, což mu mohlo zajistit pěkných pár dalších stamiliard let existence. I když si to nakonec rozmyslel a vrátil se mezi "smrtelníky", dále dokazoval, že tenhle pojem si za svůj rozhodně nebere. Celkově výčet jeho znovuoživení čítá pěkných 12 návratů (včetně alternativních časů a realit), a to je cifra, kterou mu s mlsným výrazem může závidět i Ježíš.

2) Jack Harkness

Seriál: Torchwood

Jasně, máte pravdu - kapitán Jack z Torchwoodu není co do umírání a znovuobživování tolik odlišný od samotného Doktora z Pána času… nebo Wolverina. Jacka střelíte do hlavy, jenom aby se mu rána o minutu později zahodila a on šel po vás. Jak ukázala třetí řada, nestačí ho ani vyhodit do luftu - jak někdo poskládá flaksy k sobě, Jack se složí jako tekutý Terminátor (doprovázeno však křikem a krví...). To vše v důsledku časové anomálie.

Jenže oproti Pánovi času Torchwood daleko více tématizuje smrt jako takovou a Harkness v tom všem hraje ústřední úlohu. Třeba celá první řada byla jedna velká depka o tom, že po smrti nic dalšího není. Půlku druhé řady se po Jackův bok postavil další znovuoživený člen týmu, jenž však neměl tep a neudravoval se - jen prostě "aktivně nežil". Bylo to naprd. A konečně ve 4. řadě získalo podobnou schopnost celé lidstvo. Podobné hrátky se smrtí nejsou v mainstreamovém seroši úplně typické, a Jack proto získává čestné druhé místo navrátilců - ovlivnil totiž svou schopností i celý svůj pořad!

1) Jon Snow

Seriál: Hra o trůny

Lhali bychom si do kapsy neříct, že až Jon Snow je nejslavnějším navrátilcem téhle televizní generace. Na to, jestli dojde na Jonovo znovuoživení či nikoliv, čekaly letos na jaře miliony lidí globálně - jediný umrlec, který tomu může v historii televize konkurovat, je Bobby z Dallasu. Na jeho zmrtvýchvstání však došlo už před třemi dekádami.

Faktem je, že oproti očekávání si sebou Jon z onoho světa nepřivlekl žádnou škaredou fantasy chorobu. Druhým faktem je ale skutečnost, že by většina diváků něco podobného asi ani nepřekousla. Jon je oblíben právě kvůli tomu, že ve světě zmaru a cyniků platí za ojedinělou kladnou postavu - zabít jeho identitu podobnými scenáristickými techtly mechtly by tak mohlo odradit řadu veledůležitých diváků.

Druhá šance začíná ve středu ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný