20. dubna 2016 15:54

HRA O TRŮNY: Jon Snow nezemře! Neomylný superpočítač předpověděl, s kým se v seriálu rozloučíme

Pro všechny, kdo by nás chtěli brát za slovo - titulek je samozřejmě nadsázka. Ale na každém vědeckém šprochu, pravdy je trochu...

Hra o trůny je krutá a bezcitná. Podlehlo jí už 61 postav a oplakávat jsme museli třeba Neda Starka, Oberyna Martella, těhotnou Talisu Stark (Maegyr) a samozřejmě taky Jona Sněha. Jenže právě osud Jona Sněha stále visí ve vzduchu a tentokrát se na něj i další hlavní postavy série zaměřili vědci.

Na Technické univerzitě v Mnichově, která je nejprestižnější německou univerzitou v oboru a jejíž absolventi získali úctyhodných 17 Nobelových cen, udělali zajímavý pokus. Na počítači vytvořili pokročilý algoritmus, který se sám učí ze zadaných dat a nachází nové souvislosti. Zadali do něho celkovou charakteristiku a vývoj všech hlavních postav a hlavně jejich vztahy v rámci seriálového univerza. Chtěli zjistit jediné - jaká je pravděpodobnost, že v následujících deseti dílech šesté série postava zemře. A co jim vyšlo?

Připravit bychom se měli na konec Tommena Baratheona - podle počítače je jeho šance na smrt 97 procent. Hned v závěsu za ním jsou další žhaví kandidáti na smrt - Stannis Baratheon (spekuluje se, že stále žije), Daenerys Targaryen a Davos Mořský.

Naopak ze smrtelného lóže by měl vstát Jon Sníh. Jeho šance na smrt je totiž podle analýzy jenom 11 procent.

Pokud jste k suché počítačové analýze skeptičtí, pak byste měli vědět, že stejný algoritmus použili jeho tvůrci i pro předpověď děje páté sezóny. Když předpověď porovnali s tím, jak skutečně sezóna dopadla, trefil se počítač v solidních 74 procentech. Zjistěte kompletní výsledky na webu projektu A Song of Ice and Data.

Tak co, už se v duchu připravujete na smrt Daenerys?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný