8. února 2023 17:00

Hra na oliheň čelí obřímu skandálu! Při natáčení panovaly nelidské podmínky

Když má realita až nebezpečně blízko ke své fiktivní a smrtonosné předloze...

Asi vám neunikla zpráva, že se natáčí skutečná reality show inspirovaná seriálem Hra na oliheň. Možná se k vám donesly také zkazky, že její natáčení neprobíhá úplně standardně, protože muselo několik lidí odstoupit kvůli zdravotním problémům. Je to sice stále lepší, než aby byli zabiti (jako ve fiktivní předloze), aktuální informace magazínu Variety ale způsobily slušné pozdvižení. Posuďte sami!

Věhlasný magazín získal prohlášení tří účastníků soutěže, jež se podařilo potvrdit i od několika dalších ze 456 soutěžících, kteří vstoupili do prvního kola. Tím byla stejně jako v předloze hra „Červená, zelená“, v Česku známá spíše jako „Cukr, káva, limonáda“.

Vše začalo standardně: precizním procesem přihlášení a podpisem smlouvy s úchvatným lákadlem na konci. Výherní částka pro rozdělení činí 4,56 milionu dolarů – to je v rámci žánru reality show rekordní suma! Personál byl milý, připraven odpovědět na všechny telefonické či on-line dotazy. Jenže hned první dny natáčení, jež se koná hlavně v obřích leteckých hangárech u britského Bedfordu, nabídly poněkud jiný obrázek...

Vstávání kolem půl čtvrté ráno a dvouhodinová cesta na natáčení sice není nic milého, ale jde o běžnou součást většiny obdobných produkcí. Soutěžící dostali termoprádlo, ohřívače rukou a nohou a mohli mít i teplé bundy, v hangáru totiž byly teploty pod bodem mrazu.

Jenže problém nastal při samotném natáčení, kdy musely teplé bundy dolů a mikina být rozepnuta, aby bylo vidět soutěžní číslo a kvůli sprškám umělé krve, kterými byli soutěžící zkrápěni. Natáčení jednoho kola mělo trvat dvě hodiny, ale protáhlo se na obludných sedm. Soutěžící museli během hry stát často stát nehybně na místě podle pravidel hry.

Kvůli nutnosti natočit různé záběry a taky posoudit, kdo vypadne a kdo bude pokračovat, nestáli soutěžící staticky v každém kroku hry plánované dvě minuty, ale často daleko déle, jednou údajně mučivých 15 minut.

Účastníci brzy začali odpadávat únavou, docházelo k četným zraněním, jedna z dívek spadla hlavou přímo na podlahu. Štáb však odmítal pauzu a vyhlásil ji až poté, co zdravotníci ošetřili jedenáctého zraněného. Nebyly povoleny ani pauzy na toaletu či konzumaci nápojů. Mučivý byl při vysoké námaze taky hlad.

Kvůli pozdnímu návratu na hotel účastníci minuli i večeři, byla jim prý alespoň doručena pizza. Bohužel se nedostalo na všechny a někteří se najedli až ráno ze snídaňového balíčku z McDonald's. A před nimi byl další náročný den... Podotýkáme, že soutěžící nedostávají za natáčení zaplaceno, hrají jen s vidinou postupu do pozdních fází hry a podílu na zmíněné rekordní výhře.

Za produkcí stojí společnosti Studio Lambert a The Garden, jež dle názoru soutěžících na podobný rozsah a náročnost natáčení nejsou připravené. Chybí jim prý zejména technické zajištění a podpůrní členové štábu.

Na kritiku produkční společnosti zareagovaly tak, že společně s Netflixem vydaly krátké prohlášení, v němž mimo jiné stojí: „Odmítáme nařčení, že je soutěž zmanipulovaná, nebo že během ní došlo k vážnému zranění soutěžících... Podnikli jsme předem všechna nutná bezpečnostní opatření, včetně následné péče o soutěžící. Na každou hru dohlíží nezávislý pozorovatel, aby bylo docíleno toho, že bude ke všem férová.“

Natáčení probíhá dál a s premiérou pořadu se počítá ještě v letošním roce... tedy pokud nevyplavou na povrch další závažné skutečnosti s možnými právními důsledky.

Co říkáte na drsné zkazky z natáčení skutečné obdoby Hry na oliheň?

Zdroj: Variety

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný