16. února 2018 21:36

Tady se dozvíte všechno, co potřebujete vědět o Homerově nejslavnější hlášce

Kolikrát už zaznělo "D'oh"?

Je to neslavnější fráze Homera Simpsona, a to ačkoliv ji mnoho Čechů nikdy neslyšelo - hlášku "D'oh" totiž tuzemský dabing tradičně překládá jinak.

Citoslovce "d'oh", které Homer deklamuje v okamžiku ponížení a překvapení, má u nás sice občas podobu slov jako "Ou" či "Jau", mnohdy ale také normálnějších "Ne", "Sakra" nebo "Jé". Přesto by bylo chybou "d'oh" ignorovat - zhruba 3 roky nazpět bylo ostatně pro svou světovou popularitu zaneseno na stránky Oxfordského výkladového slovníku i slovníku Merriam-Webster.

Co však stojí za popularitou obskurní fráze? V první řadě pochopitelně Homer samotný. Merrian-Webster definuje "d'oh!" jako výraz "užívaný k vyjádření náhlého pochopení hloupé chyby nebo ironického obratu událostí", což vlastně zní jako definice Homera J. Simpsona. Ve druhé řadě se však "d'oh" dostalo lidem pod kůži i tím... že v seriálu jednoduše zaznělo OPRAVDU HODNĚKRÁT.

K příležitosti 29. řady (každé pondělí ve 20.50 na COOLu!) připravili lidé z tiskařské společnosti TonerGiant svéráznou infografiku, která vměstnala "d'oh" do chladnokrevné řeči čísel. Její celou (a dlouhou) podobu můžete najít zde (v angličtině), pár špeků ze statistik jsme však přeložili.

V době premiéry 29. řady zaznělo "d'oh" v seriálu celkem v 1130 případech - poprvé se hláška objevila v 1. řadě, kdy zazněla dvaadvacetkrát. Nejméně často se fráze objevila v 6. řadě, kdy zazněla jen dvakrát - nejčastěji paradoxně v 7. řadě, kdy ji Homer vypustil z úst v 63 případech. Scenáristé nejspíš kompenzovali své opomenutí o rok dřív.

Z celkem 13596 minut, které měli Simpsonovi v době premiéry 29. řady, zaznělo 1130 "d'ohů" v průměru každých 12 minut. Díl, v němž "d'oh" zaznělo nejvíckrát, je Veliká Marge ze 14. řady. "D'oh" se v ní objevilo celkem ve 34 případech.

Česko každopádně ve svém pouze částečném využívání "d'oh" není samotné - například Němci hlášku překládají jako tradiční "nein". Naopak Francouzi ji ponechali původní znění a říkají ji "t'oh".

Sečteno a podtrženo, na jednu frázi popisující vlastní stupiditu je "d'oh" setsakra populární záležitost - slov, jimiž bychom popsali vlastní bláhovost snadno a rychle, totiž zjevně nikdy není dost!

Premiérová 29. série Simpsonových běží na Prima COOL každé pondělí ve 20.50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný