13. července 2020 00:16

4 důvody, proč byste měli vidět Holky za mřížemi

Seriálová pecka Orange Is the New Black konečně míří na Prima COOL!

Každou neděli teď na Prima COOL premiérově běží Holky za mřížemi (odvysíláné díly můžete dohánět v našem archivu). Mladá fiflena Piper v nich skončí za mřížemi ženské věznice, což je výchozí bod k tomu, aby vás tenhle hit seznámil se strastmi i slastmi (spíše ale těmi strastmi) tamních poměrů. Mohli bychom zmínit, že si Holky za mřížemi (v originále Orange Is The New Black) za sedm sérií vysloužily kultovní oblibu i přízeň kritiků. Možná ale bude lepší, když si jejich nej shrneme čtyřmi jinými argumenty.

04) Nejlepší cesta do chládku

Existují seriály, v jejichž zasazení by většina z nás chtěla jistě žít. Hvězdná brána, Star Trek, ale i Teorie velkého třesku patří mezi taková dílka, u nichž by nám asi nevadilo existovat v jejich zasazení na furt. Pokud ale nemáte nějaký specifický typ úchylky, asi jenom málokdo touží po životě za mřížemi.

Unikátní náhled na poměry z Holek za mřížemi je proto skvělou koštovačkou toho, jaké příběhy se tam odehrávají. Černý trh, nenávist i lásky, tragické vyústění nej(h)různějších životů – to vše obsahuje svět za katrem. Tenhle generátor napínavých i vtipných příběhů je zkrátka dokonalým námětem pro zručného scenáristu. Zároveň ale nezbývá než doufat, že se na tyhle příběhy podíváme jen skrze televizní obrazovku.

03) Slavné tváře

Holky za mřížemi jsou do značné míry tím, čemu se říká „ensemble show“, čili seriálem s velkou plejádou herců, v němž nejde zcela vypíchnout jednoho hrdinu či hrdinku. Taylor Schilling, jejíž bohatýrka Piper vykopne první díl, je paradoxně nejméně známá. Její postava je co nejvíce nekonfliktní, aby se s ní ztotožnilo maximum diváků. Víc než cokoliv jiného je Piper tak jakýmsi avatarem pro nepolíbené světem vězení.

Další postavy už ale jsou daleko barvitější! Významnou roli má třeba ruská drsňačka s tváří Kate Mulgrew – tedy herečkou, která si střihla kapitánku Janewayovou ve startrekovském Voyageru! Dál je tu Jason Biggs alias Jim z Prciček, nebo Laura Prepon alias Donna ze Zlatých sedmdesátých. Holky za mřížemi zkrátka nabízejí plejádu starých známých v nových, strhujících rolích.

02) Ověnčený cenami

Na „dobré“ nebo „špatné“ seriály má každý trochu jiný názor – ocenění a divácká popularita jsou ale všeobjímající. Holky za mřížemi se po šesté sérii staly nejsledovanějším seriálem na Netflixu vůbec, po sedmé řadě byly (kupodivu) i rozumně ukončeny. Jen za první řadu přitom seroš nasbíral 12 nominací na ceny Emmy!

Kdyby byl tenhle seriál stejně úspěšným filmem, v podstatě by šlo o událost roku. Ale takhle… šlo o událost rovnou sedmi let! Kritici si přitom unikátním stylem Holek na mřížemi mnohdy vůbec nebyli jisti – málokdy se stane, že seriál v průběhu děje změní žánr. Kvůli pravidlům Emmy si tvůrci Holek za mřížemi museli v roce 2015 vybrat, jestli jsou komedií anebo dramatem – a zvolili to druhé, ačkoliv je kolonky zjevně považovaly za to první. Své si tu zkrátka najde fakticky kdokoliv!

01) Ženské hrdinky pro každého

Vzhledem k zasazení do ženského vězení je asi nasnadě, že jsou většinou postav v Holkách za mřížemi… holky. A nejen za mřížemi. Asi vás nepřekvapí, že si seriál oblíbila řada divaček i kritici, kteří volali po zajímavějších ženských postavách. Pokud jste ale divák mužského pohlaví zvyklý na testosteronové hrdiny, nemusíte vůbec házet flintu do žita!

V první řadě jsou postavy jednoduše tak dobré, že zaujmou opravdu kohokoliv. Ve druhé řadě se pak čas od času objeví menší zpestření v podobě... příjemné scény ve sprchách. Ne, Holky za mřížemi opravdu nejsou "lesbické péčko", v němž by se hrdinky neustále jen svlékaly. Podobně jako ve Hře o trůny je tu však budování postav spjato i s jejich něžnější stránkou (trčí koneckonců v base!), což ostatně může potěšit nejen pány, ale klidně i dámy.

Premiérové díly Holek za mřížemi můžete na Prima COOL sledovat každou neděli večer. Po odvysílání jsou vždy k nalezení v našem webovém archivu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný