13. července 2020 00:02

Holky za mřížemi na Prima COOL: Seriálový hit Orange Is the New Black začíná 19. července

Už v neděli 19. července vás Prima COOL seznámí s Holkami za mřížemi. Začneme totiž vysílat hitovku Orange Is the New Black.

Piper (Taylor Schillingová) je mladá, půvabná, vzdělaná, má chápavého snoubence Larryho (Jason Biggs). Na první pohled se zdá, že v jejím životě všechno klape jako na drátkách. Jenže Piper udělala chybu. Před deseti lety se pokusila převézt přes hranice kufr plný peněz.

Byly to špinavé peníze vydělané za ilegální prodej drog a Piper za to teď tvrdě zaplatí. Musí opustit snoubence a nastěhovat se do svého nového domova ve federálním ženském nápravném zařízení. Naštěstí je to věznice jen s minimální ostrahou a 15 měsíců se přece dá vydržet… Nebo ne?

Dozorci Samu Healymu (Michael Harney) je křehké Piper líto, a tak jí aspoň občas radí, jak v neznámém světě za mřížemi přežít. Piper se snaží porvat s nepsanými zákony, jak to ve vězení chodí, ale není to vůbec jednoduché. Čeká ji několik šokujících překvapení!

Holky za mřížemi jsou slavný komediálně-dramatický seriál nominovaný na několik cen Emmy, který vznikl podle knižní autobiografie skutečné Piper Kermanové. V příběhu, který je stejně humorný jako napínavý, se objevuje mnoho zajímavých a originálních postav – takových, jaké na televizní obrazovce většinou chybí.

Zajímavosti:

 • Americký komediálně-dramatický seriál Holky za mřížemi měl premiéru v červenci 2013. Postupně vzniklo sedm sérií a celkem 91 epizod.
 • První série má 13 epizod – stejný počet dílů mají i všechny následující série.
 • Seriál původně vznikl pro streamovací službu Netflix. Stal se jedním z původních pořadů, díky kterým se Netflix prosadil jako jedna z nejúspěšnějších streamovacích služeb po celém světě.
 • Původní anglický název Orange Is the New Black znamená v češtině „oranžová je nová černá“ a jde o ironickou narážku, která odkazuje na rčení vystihující nové módní trendy, a zároveň fakt, že americké vězenkyně musí nosit oblečení výrazné oranžové barvy.
 • Seriál vznikl podle autobiografické knížky Oranžová je nová černá, kterou napsala Piper Kermanová. Popisuje v ní, jak po usvědčení z pašování drog a praní špinavých peněz strávila rok zavřená za mřížemi ženské věznice.
 • Piper Kermanová se podílela na seriálu jako konzultantka a objevuje se v úvodní znělce na jedné z fotografií vězenkyň. Poznáte ji podle toho, že mrkne.
 • Hlavní tvůrčí osobností seriálu je producentka a scenáristka Jenji Kohanová, která předtím zabodovala s komediálně dramatickým seriálem Tráva o vdově, jež si přivydělává ilegálním prodejem marihuany.
 • Jen za první sérii byly Holky za mřížemi nominovány na 12 cen Emmy.
 • Producentka a scenáristka Jenji Kohanová se dozvěděla o knize Oranžová je nová černá díky tomu, že ji dostala jako dárek. Když si ji přečetla, domluvila si schůzku s její autorkou Piper Kermanovou, aby jí představila svou vizi seriálové adaptace a přesvědčila ji, aby prodala práva na televizní zpracování. Jenji Kohanová tvrdí, že to „zpackala“, protože se neustále vyptávala na zážitky z vězení, místo toho, aby vysvětlovala, jak si představuje, že bude seriál vypadat. Ale Piper Kermanová díky tomu pochopila, že se její kniha producentce opravdu líbila, a práva jí prodala.
 • Ještě před Jenji Kohanovou držel práva na adaptaci knihy producent Ryan Murphy (American Horror Story, American Crime Story, Zlá krev, Glee), ale podle svých slov nedokázal přijít na to, jak převést autobiografii do seriálové verze.
 • Jenji Kohanová popisuje hlavní hrdinku Piper jako „trojského koně“ seriálu, díky kterému se může zaměřit na takové postavy, jaké na televizní obrazovce kvůli svému původu obvykle nedostávají moc prostoru.
 • Producentka Jenji Kohanová původně chtěla obsadit do hlavní role Katie Holmesovou (Dawsonův svět), dokonce se kvůli tomu sešly, ale herečka nakonec odmítla kvůli jiným smluvním závazkům.
 • Taylor Schillingová, která hraje hlavní hrdinku Piper, se objevila ve všech epizodách seriálu kromě jediné – druhé epizody druhé série.
 • Jason Biggs, který hraje snoubence hlavní hrdinky, se proslavil v hlavní roli komediální filmové sérii Prci, prci, prcičky. Společně s ním se v ní objevila také Natasha Lyonne, která hraje jednu z vězenkyň jménem Nicky Nicholsová.
 • Laura Preponová, která hraje zkušenou vězenkyni Alex Vause, se původně ucházela o hlavní roli čerstvě uvězněné Piper. Ale producentka Jenji Kohanová měla pocit, že by se o ni nebála, když by ji viděla za mřížemi, protože z ní vyzařuje „drsnost a jistota, které se pro hlavní hrdinku nehodí“.
 • Laura Preponová původně nechtěla přistoupit na scény, ve kterých se objevuje nahá. Prozradila, že nahota pro ni představovala problém a byla jedním z důvodů, proč váhala roli vzít. Jenji Kohanová ji nakonec přesvědčila, že vězení je v podstatě stejné jako ženská šatna, ve které by se převlékala bez rozmyšlení. Navíc ji ujistila, že nahota před kamerou nikdy nebude bezdůvodná.
 • Yael Stone, která hraje sympatickou vězenkyni Lornu Morello, se původně ucházela o roli Alex, ale nebyla na to „dost drsná“.
 • Uzo Aduba, která hraje vězenkyni Suzanne „Crazyeyes“, se měla objevit jen ve dvou nebo třech prvních epizodách. Ale tvůrčí tým seriálu její roli výrazně rozšířil, když vyšlo najevo, jak moc je v ní tato herečka dobrá.
 • Seriál Holky za mřížemi je zřejmě první televizní pořad, ve kterém roli černé transgenderové ženy Sophie Bursetová hraje skutečná transgenderová herečka Laverne Coxová.
 • V září 2014 oznámila Lauren Morelli, která patřila do scenáristického týmu seriálu, že se pod dvou letech rozvádí s manželem, protože má vztah s herečkou Samirou Wileyovou. Producentka Jenji Kohanová později na toto téma vtipkovala, že vlastní kouzelnou hůlku, s jejíž pomocí udělala z Lauren Morelli lesbu, aby na seriálu pracovalo více zástupců menšin. A že stejně může udělat z jiných lidí Hispánce nebo černochy. Lauren Morelli a Samira Wileyová se v roce 2016 zasnoubily a o rok později vzaly.
 • Seriál se odehrává v prostředí fiktivního federálního vězení s minimální ostrahou, které má stát ve městě Litchfield v americkém státě New York. Litchfield je skutečné město na severu tohoto státu, ale žádné vězení tam nestojí.
 • Seriál se natáčel v prostorách Dětského psychiatrického centra v Rocklandu.
 • V úvodní znělce se objevují fotografie skutečných vězenkyň.
 • Holky za mřížemi jsou jediným pořadem v historii televizní obrazovky, který byl nominován na cenu Emmy zároveň jako Nejlepší komediální seriál (v roce 2014) a Nejlepší dramatický seriál (v roce 2015). Došlo k tomu kvůli změně v pravidlech udílení cen, podle kterých jsou pořady s epizodami delšími než 30 minut automaticky považovány za dramata. Seriál do té doby získával mnoho nominací na Emmy v „komediální“ kategorii navzdory tomu, že není vysloveně humorný. To vyvolalo rozporuplné reakce i kritiku, a právě proto došlo ke změně pravidel.
 • Uzo Aduba se díky změnám pravidel pro udílení cen Emmy stala třetím člověkem v historii, který získal Emmy zároveň v „komediální“ i „dramatické“ kategorii.
 • Ve třetí a čtvrté sérii se objevuje Ruby Rose, která později získala hlavní roli v seriálu Batwooman.

Postavy:

Piper Chapmanová (Taylor Schillingová) Mladá absolventka univerzity je odsouzena za zločin, který spáchala před deseti lety, k patnácti měsícům za mřížemi. Pochází z bohaté rodiny, a do vězení se vůbec nehodí.

Taylor Schillingová Americká herečka se narodila 27. července 1984 v Bostonu ve státě Massachusetts. Proslavila se rolí v seriálu Holky za mřížemi, za kterou byla nominována na cenu Emmy a Zlatý glóbus. Zahrála si v seriálu Nemocnice Mercy nebo ve filmech Phil, Argo a Talisman. Začala se věnovat herectví, protože byla od mládí fanouškem seriálů Pohotovost. Studovala herectví v soukromém vzdělávací centru užitých a mediálních umění Tisch School of the Arts v New Yorku, ale po druhém ročníku ze školy odešla. Než se prosadila jako herečka, živila se jako chůva a starala se o děti jedné rodiny z Manhattanu. Praktikuje transcendentální meditaci. O své sexualitě řekla, že se nedá zaškatulkovat a že zažila hodně lásky, a nezáleží na tom, kdo ji miloval.

Alex Vause (Laura Preponová) Vězenkyně. Je drsná a sebevědomá. Byla členkou drogového gangu a svedla Piper ke zločinu, když pašovala drogy a pracovala pro mezinárodní kartel. Je přímá a pragmatická.

Laura Preponová Americká herečka se narodila 7. března 1980 ve Watchungu v New Jersey. Proslavila se rolí v sitkomu Zlatá sedmdesátá. Zahrála si v seriálech Holky za mřížemi, October Road nebo ve filmech Dívka ve vlaku a Bestie Karla. Narodila se jako nejmladší z pěti dětí. Studovala herectví v Total Theatre Lab v New Yorku. Její pra-pra-pra-pradědeček byl Joseph Bradford Carr, generál Unie v americké občanské válce. Vyznává scientologii. Jejím bývalým přítelem je herec Scott Michael Foster. Jejím manželem je herec Ben Foster, se kterým má dceru a syna.

Sam Healy (Michael Harney) Přísný vězeňský dozorce se chová jako zapřisáhlý šovinista a vězenkyním jejich život za mřížemi příliš neusnadňuje. Křehké Piper je mu přesto líto.

Michael Harney Americký herec se narodil v newyorské čtvrti Bronx. Zahrál si v seriálech Holky za mřížemi, Tráva, Projekt Modrá kniha, Deadwood, Policie New York nebo For All Mankind. Vystudoval herectví a původně se věnoval především hraní na divadle.

Galina „Red“ Reznikovová (Kate Mulgrewová) Vězenkyně. Ve světě za mřížemi má velký vliv. Je přísná a nekompromisní. Vládne železnou pěstí celému vězeňskému bloku a ostatním nestrpí žádné výstřelky.

Kate Mulgrewová Americká herečka se narodila 29. dubna 1955 v městě Dubuque ve státě Iowa. Proslavila se rolí v seriálu Star Trek: Voyager. Zahrála si v seriálech Holky za mřížemi, Mr. Mercedes, NTSF:SD:SUV, Nemocnice Mercy, HeartBeat, Mrs. Columbo, ve kterém měla hlavní roli paní Columbové, nebo v soap opeře Ryan’s Hope. Když jí bylo 17 let, opustila rodinu a odstěhovala se do New Yorku. Byla přijata na Hereckou konzervatoř Stelly Adler působící pod newyorskou univerzitou. Po roce ze studií odešla. Během pobytu v New Yorku se živila jako servírka. Otěhotněla a dceru dala k adopci tři dny po narození. Později se ji snažila najít, ale nakonec si dcera v dospělosti našla ji. Je katolička a staví se proti potratům i trestům smrti. Je dvakrát rozvedená, z prvního manželství má dvě děti.

Larry Bloom (Jason Biggs) Snoubenec Piper je chápavý a slíbil, že počká, dokud se nedostane na svobodu.

Jason Biggs Americký herec a komik se narodil 12. května 1978 v Pompton Plains ve státě New Jersey. Proslavil se rolí v komediální filmové sérii Prci, prci, prcičky. Zahrál si v seriálu Holky za mřížemi nebo filmech Křupan, Táta na plný úvazek a Osm statečných. Poprvé se proslavil rolí v soap opeře As the World Turns. Herectví se věnuje už od pěti let. Přestože není židovského původu, často hraje takové role. Jeho manželkou je herečka Jenny Mollenová, se kterou má dva syny.

Suzanne „Crazy Eyes“ Warrenová (Uzo Aduba) Vězenkyně. Mívá sklony upnout se na lidi, a ostatní se jí proto raději vyhýbají. Snadno se rozčílí. Když si neví rady, bije se do hlavy a nadává si, že je hloupá.

Uzo Aduba Americká herečka se narodila 10. února 1981 v Bostonu ve státě Massachusetts. Zahrála si v seriálu Holky za mřížemi, za který získala dvě ceny Emmy. Objevila se také v mini sérii Mrs. America. Její rodné jméno je Uzoamaka Nwanneka Aduba, oba rodiče pocházejí z Nigérie. Studovala bostonskou univerzitu. Podporuje komunitu LGBT.

Tasha „Taystee“ Jeffersonová (Danielle Brooksová) Vězenkyně. Je velice inteligentní, ambiciózní a má velký smysl pro humor. Většinou se snaží zmírnit konflikty mezi ostatními. Tvrdí, že má radši život za mřížemi než venku.

Danielle Brooksová Americká herečka a zpěvačka se narodila 17. září 1989 v Augustě ve státě Georgia. Zahrála si v seriálech Holky za mřížemi, Girls a Mistr amatér. Získala prestižní cenu Tony za roli v divadelním muzikálu Purpurová barva uvedeném na Broadwayi. Vyrůstala v křesťansky založené rodině. Její otec působil jako diákon, matka jako ministrantka. Vystudovala drama na prestižní konzervatoři Juilliard v New Yorku. Je svobodná a má jednu dceru.

Nicky Nicholsová (Natasha Lyonne) Vězenkyně. Na první pohled je drsná a sarkastická, ale zároveň je chytrá a laskavá. Kvůli prořízlé puse a impulzivnímu chování se často dostává do problémů.

Natasha Lyonne Americká herečka, režisérka, scenáristka a producentka se narodila 4. dubna 1979 v New Yorku. Zahrála si ve filmové sérii Prci, prci, prcičky nebo seriálech Holky za mřížemi a Ruská panenka, za které byla nominována na cenu Emmy. Na Ruské panence se podílela také jako spoluautorka, producentka a scenáristka. Herectví se věnuje už od šesti let. Její rodiče pocházeli z ortodoxních židovských rodin, takže byla vychována v ortodoxní víře. Během dospívání byla vyloučena ze soukromé židovské školy za to, že prodávala spolužákům marihuanu. Střední školu nikdy nedokončila. Říká, že si není blízká s matkou ani otcem a že od 16 let žije v podstatě nezávisle na zbytku rodiny. V minulosti se léčila se závislostí na alkoholu a drogách, konkrétně heroinu. V roce 2012 podstoupila operaci srdce. Jejím partnerem je herec, komik a scenárista Fred Armisen.

Tiffany „Pennsatucky“ Doggettová (Taryn Manningová) Vězenkyně. Na jednu stranu se považuje za katoličku, která hlasitě potírá všechny možné údajné hříchy. Na druhou stranu často kleje a napadá „hříšnice“, mezi něž počítá i Piper nebo Alex.

Taryn Manningová Americká herečka a zpěvačka se narodila 6. listopadu 1978 ve Falls Churg ve Virginii. Zahrála si v seriálech Holky za mřížemi, Havaj 5-0, Zákon gangu nebo ve filmech 8. míle společně s Eminemem a Crossroads po boku Britney Spears. Její rodiče se rozvedli, když jí byly dva měsíce. Vyrůstala v obytném přívěsu v trailer parku. Říká, že její matka si nemohla dovolit koupit si nové boty, dokud se od ní neodstěhovala. Navzdory finančním problémům se v dětství věnovala karate, tanci a hereckému kroužku. Když jí bylo 14 let, otec spáchal sebevraždu. Během dospívání pracovala jako servírka. Vlastní malou nahrávací společnost Boomkat a oděvní značku Born Uniqorn. V roce 2012 a 2016 byla dvakrát obviněna, že napadla svého osobního asistenta. V roce 2015 obvinila svou tehdejší partnerku ze sexuálního obtěžování.

Lorna Morello (Yael Stone) Vězenkyně. Je milá, laskavá, čiperná a většinou optimistická. Ostatní vězenkyně ji mají rády. Nepřestává pečovat o své půvaby ani za mřížemi a umí si poradit i s omezenými prostředky.

Yael Stone Australská herečka se narodila 6. března 1985 v Sydney. Zahrála si v seriálech Holky za mřížemi, High Maintenance, Spirited nebo All Saints. Její otec se narodil v bývalém Československu rodičům, kteří přežili holokaust. Její matka konvertovala k judaismu. Její bratr Jake byl zpěvákem skupiny Bluejuice. Její sestra Elana je také muzikantkou. Yael vystudovala Národní institut dramatických umění v Kensingtonu. Podporuje ženská práva, především právo na potrat. V prosinci 2018 obvinila herce Geoffreyho Rushe ze sexuálního obtěžování. V lednu 2020, kdy zuřily katastrofální požáry po celé Austrálii, oznámila záměr vzdát se zelené karty, jež jí umožňuje žít a pracovat v USA, a vrátit se domů, kde chce bojovat za ochranu klimatu. Je rozvedená, jejím bývalým manželem je herec Dan Spielmann. Se svým současným partnerem má jednu dceru.

Premiérové díly Holek za mřížemi můžete na Prima COOL sledovat každou neděli večer. Po odvysílání jsou vždy k nalezení v našem webovém archivu.

redakce Prima Cool

redakce Prima Cool

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný