31. května 2017 16:20

Hannibal vs. Sweeney Todd: 6 nejděsivějších kanibalů z filmů a televize

Grimm VI (5) - upoutávka

Největší lidumilové!

V pondělí ve 20.15 tne Grimm na Prima COOL rovnou do živého – a to doslova! V aktuální zápletce totiž dojde na téma kanibalismu mezi weseny, což je doslova lahůdkový nápad! Filmoví a televizní kanibalové jsou totiž již po generace extrémně populárními antihrdiny – ilustrují totiž, že bychom si (čas od času) jejich boty chtěli obout snad všichni. Tady máte ty "nejlepší!"

06) Sweeney Todd

Nejslavnější holič světa možná sám o sobě takovou zálibu v lidském mase nemá. Jde mu hlavně o postupně gradující zabíjení, při němž se obětí zbavuje tím, že je naservíruje do nejrůznějších pokrmů Heleny Bonham Carter. Jenže, co je vlastně horší verzí kanibalismu – když maso pojídáte sám, anebo když jej servírujete nic netušícím nebožákům? Nám přijde skoro i děsivější ta druhá možnost, kterou jsme si pracovně pojmenovali "nepřímý kanibalismus". Todd má navíc celou řadu adaptací, které se od sebe mohly nápadně lišit – licenci na pravdu však nemá žádná.

05) Plukovník Ives

Žer nebo zemři, tak se jmenuje netradiční kříženec westernu, fantasy a upírského hororu, v němž nás Robert Carlyle jako plukovník Ives přesvědčoval, že pojídání lidského masa dodává na superschopnostech! Výsledkem bylo fenomenální pokoukání, které dávalo solidní smysl - celé generace našich (nejen) pravěkých předchůdců mělo pojídání lidí za totéž, jako absorbování jejich schopností. A kdyby to tak skutečně fungovalo, jsme si docela jistí, že by lidožroutství nebylo nelegální! Jenže s velkou schopností přichází i velký hlad, postupně šroubované pojídání lidí v Žer nebo zemři tak kulminuje do humoru tak černého, že by se i singularita v jádru galaxie začervenala!

04) Evan

Tentokrát bude příklad daleko obskurnějšího rázu, Evan je totiž toliko epizodní postavou dílu Countrycide ze seriálu Torchwood. Ten je sám levobočkem Pána času (Doctor Who). Do pomyslné nory televizní zábavy se tedy musíme provrtat s pořádným vrtákem! Ale výsledek bude stát za to – Countrycide je totiž dost možná nejzajímavějším dílem Torchwoodu a jedním z nejunikátnějších příkladů kanibalů v žánrové telce. Principem Torchwoodu je totiž tým, který potlačuje nejrůznější ufounské vlivy procházející dimenzionální trhlinou. Je proto vyslán i na venkov do části, kde mizí lidé. Jenže Evan a zbytek vesničanů z dílu – v ojedinělém příkladu z celého seroše – totiž nejsou ufouni ani monstra. Jejich záliba v lidském je tím děsivější, že i oni sami jsou obyčejní lidé, kterým zabíjení a papání kolemjdoucích "prostě dělá radost"!

03) Kevin

Svou radost ze života (cizího) má i Kevin, kultovní záporák z komiksového i filmového Sin City. Bastard s tváří Elijaha Wooda nejprve konzumoval náhodné prostitutky a díky svému vysokému společenskému postavení – být synem kardinála se vyplatí – musel eliminovat i všemožné další svědky, když se jeho kulinářské hobby profláklo. A to se mu i stalo osudným. Klidné, uvážlivé a mírumilovně působící monstrum nakonec skončilo v rukou gangstera Marva, který si Kevina vychutnal (tentokrát jen metaforicky) se vším všudy. A byl za to po zásluze potrestán!

02) Sylar

Je to trochu ironické, že zrovna Sylar skončil na druhém místě, i když – jak později seriál explicitně řekl – není kanibalem! "Sníst tvůj mozek? Claire, to je odporné!" řekl ve 3. řadě. Co tady náš milovník z Hrdinů vlastně dělá? Inu, než se seriál rozhodl Sylara polidštit, očividně počítal s tím, že lidské mozky skutečně jí! Krom nejrůznějších kulinářských narážek přímo sami scenáristé potvrdili, že Sylar měl být kanibal. Později si to však rozmysleli a dali mu normálnější schopnost "chápání věcí do základu". My, jelikož první řadu máme nejraději, však jako jednomu z nejzajímavějších skoro-kanibalů v poslední dekádě přesto udělujeme čestné druhé místo.

01) Hannibal Lecter

Kanibal Hannibal je však tím, kdo skutečně diktuje tempo moderních kanibalů. Ať už ve filmové verzi, kdy mu tvář půjčil Anthony Hopkins, či později s ksichtem Madse Mikkelsena v seriálovém provedení, Hannibal se stal typickým symbolem všech kanibalů na světě. Chladný, metodický a brilantní génius (kdo z vás má čas být prvotřídní doktor, foodbloger a k tomu i nedostižný sériový vrah?!) je sice záporák, po vzoru Dextera však má i některé světlejší okamžiky, když bojuje proti ještě horším zrůdám. Co na tom, že jsou skuteční kanibalové dle policejních zpráv většinou vyšinuté, chudé trosky, mezi jejichž nejvýznamnější medicínské úkony patří čištění vlastních zubů? Hannibal dodal lidožroutství na sexy fazóně, po které by kus člověčiny chtěl skoro ochutnat každý z nás...

Nový díl Grimma začíná v pondělí ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný