18. srpna 2016 20:24

Genocida brouků: 6 nejničivějších sci-fi válek z filmů a seriálů

Killjoys: Vesmírní lovci (7) - upoutávka

Epické vyvrcholení, jak se sluší a patří!

Killjoys: Vesmírní lovci razí v pondělí ve 20.15 na svou poslední misi - alespoň v 1. řadě seriálu. Závěr desetidílné sezóny (nebojte, už je natočené pokračování) patří riziku velké války v celé naší hlavní soustavě, jež by mohla budoucí story dosti zašmodrchat. Ať už to dopadne jakkoliv, vize konfliktu nám v hlavě přehrála vzpomínky na šestero jiných epických vojen z filmové i seriálové sci-fi.

Invaze "Martanů", Válka světů

Hned jedna z prvních sci-fáren si vzala na paškál vykreslení meziplanetárního konfliktu. Spisovatel H. G. Wells se inspiroval u britského kolonialismu v Africe, kdy vojáci vybavení "moderními" opakovačkami byli s to zmasakrovat tisíce domorodců, a princip otočil - co kdyby na Zemi přilétli vyspělejší dobyvatelé, a v roli panikařících divochů bychom byli my? Kniha z konce 19. století se dočkala několika filmových verzí a do značné míry z ní čerpal i původní Den nezávislosti, poslední z nich z roku 2005 pak přesadila zápletku do moderní éry a ukázala, že ani chytré bomby a celá americká armáda "Marťany" nezvládla ani polechtat. Nakonec nás naštěstí zachránila skutečnost, že ufouni nedodržovali základní hygienické návyky!

Galaktická občanská válka, Hvězdné války

Když se popkultura v roce 1977 rozhodla nakopnout sci-fi do první ligy, opět sáhla po válce. Hvězdné války rovněž čerpaly z historie - George Lucas vedle mnoha, mnoha inspirací především okopčil příběhy i "ušpiněný" retro vzhled techniky z druhé světové války, akorát přesazené do kosmického světa jedné předaleké galaxie. Oproti Válce světů se už můžeme bičovat i nějakými počty obětí celého konfliktu - fanoušci totiž spočítali dle známého počtu posádek kosmoletů a odhadů populace planet, že válka mohla vyjít až na stovky miliard mrtvých. Jenom na Hvězdě smrti ostatně sloužil skoro milion vojáků Impéria. Luke Skywalker se tak zapsal do dějin jako jeden z nejefektivnějších masových vrahů historie!

Válka o sjednocení, Firefly

Většina sci-fi válek dopadá pro hlavní hrdiny dobře, ale co pro jednou vítěze a poražené otočit? Momentek z války mezi Aliancí a hnědokabátníky jsme si sice v seriálu užili jenom několik skrze flashbacky, je však známo, že byl celý konflikt de facto rebelii kolonistů v soustavě složené z nějakých čtyř vzájemně obíhajících hvězd, které se jala potlačit flotila Aliance z vyvinutých světů. I tentokrát byla válka inspirována skutečnou historií - jmenovitě americkou občanskou válkou, v níž pro změnu prohrála Konfederace. Joss Whedon se však nechtěl ani tak zaobírat paralelami. Chtěl jen vykreslit psychiku poražené strany, která se po prohře snaží najít nový smysl života. A to se mu podařilo do poslední pointy.

Invaze Cylonů, Battlestar Galactica

Nemlich podobný případ z jiného ranku nese jméno Battlestar Galactica a také v něm hrdinové válku velmi rychle prohrají. Celá válka vlastně probíhala jenom několik hodin, během nichž robotičtí Cyloni díky zadním vrátkům do koloniálních (lidských) výpočetních systémů jednoduše deaktivovali většinu vyspělé obrany a naházeli na 12 lidských světů stovky atomovek. Výsledek byla naprostá eradikace většiny lidské civilizace s bratru 20 miliardami mrtvými. Díky tomu, že se ústřední zastaralé plavidlo Galactica válce vyhnulo, to však potom mohlo Cylonům solidně vrátit. Tentokrát ale fiktivní konflikt naštěstí nebyl inspirován realitou, paralely mezi hypotetickou jadernou válkou na Zemi však přesto notně bily do očí.

Válka s Dominionem, Star Trek: Hluboký vesmír 9

Pokud byste hledali jeden epický konflikt na mnoho seriálových řad, najdete ho u seriálu Star Trek: Hluboký vesmír 9. Válka s Dominionem stála alianci Federace, Klingonů a Romulanů nesčetný počet ztrát a okupaci několika klíčových světů. Když se na konci proti Dominionu vzbouřili i jejich vlastní spojenci, poslední epizody stály život i 800 milionů Cardassianů, které Dominion potrestal za jejich aktivní hnutí odporu. A opět tvůrci více méně okopírovali schéma druhé světové války s úvodním blitzkriegem Dominionu, esenciální bitvou, v níž byla válka otočena na druhou stranu, a nakonec vše skončilo příměřím podepsaným v Berlíně, chci říci na Cardassii Prime. Fanoušci se sice nikdy neshodli na počtu obětí, z jejich projekcí však lze vypíchnout, že Hvězdná flotila do boje vrhla až 10 tisíc lodí a dosáhla minimálně 10% ztrát celkového stavu. Příběhy ojedinělé lodi Enterprise už nyní nejsou tak významné, jak se doposud zdály.

Terransko-Arachnidská válka, Hvězdná pěchota

Chybí vám při veškeré drsnosti a cyničnosti války nějaká satira? Pak jsou tu závěrem přece vojáci Mobilní pěchoty! Hvězdná pěchota se v knize náramně lišila od filmu - zatímco v Heinleinově románu se rotyky účastnila ještě třetí strana vyspělých ufounů podobných Asgardům z Hvězdné brány, ve filmu byli vyškrtnuti a story se soustředila jenom na galaktický wrestlingový mač mezi Federací a brouky. Jasně, celé zasazení mnohdy nedává smysl - pěchota umírá po milionech a dlabe na většinu pokročilých udělátek jako tanky. Cílem režiséra Paula Verhoevena ale nebylo vykreslit uvěřitelný konflikt mezi rasami, jako spíše ukázat sadistickou ironii první světové války - avšak odehrávající se nikoliv mezi zákopy, ale naopak mezi planetami. Románové vykreslení na tom bylo o dost autentičtěji - na druhou stranu, lehce (hodně) rasistická knížečka se zase mnohdy utápěla v úvahách konfliktu mezi evolučně odlišně vyspělými supercivilizacemi brouků a lidí, u nichž je podle Heinleina genocida jediným možným řešením...

Killjoys: Vesmírní lovci finišují 1. řadu již v pondělí ve 22.00 na COOLu!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný