7. srpna 2018 13:10

12 ukrytých filmových odkazů ve Futuramě: Našli jste Star Wars nebo Matrix?

Postřehli jste je všechny?

Každý díl Futuramy je narvaný nejrůznějšími narážkami na slavné filmy, hry i seriály. Některá pomrknutí jsou však "ukrytější" či pozoruhodnější než jiná! Vzpomněli jsme na dvanáct takových, jež nás nejvíce překvapily nebo nám vyloudily na rtech největší úsměv. Poznali jste jejich původ i vy?

12) Matrix

Jedna z nejvíce obskurních narážek nadejde v díle druhé řady To je on, můj klon. Když Planet Express uniká z důchodcovské Hvězdy smrti, kde senioři žijí v Matrixu, "kamera" kolem ní zarotuje stejně jako kolem Trinity v úvodní scéně Matrixu. Objezd dokonce trvá stejně dlouho, takže ačkoliv scéna neobsahuje kopanec ani ženštinu, není pochyb, koho cituje!

11) Duch

Další narážka z archaického věku cituje jednu z nejslavnějších a zároveň nejdivnějších erotických scén filmové historie – totiž legendární sochařskou hlínu z bijáku Duch. Futurama tak přitom činí způsobem, z něhož se erotická mazlavost jaksi vytratila, takže leckomu tahle pointa nejspíše uteče!

10) Stroj času

Výprava vstříc zítřku plná zrychleného sledování růstu i pádu měst není vlastní jenom Fryově úvodní scéně, ale i Stroji času – třebas ve filmové verzi z roku 1960!

09) Ztracený víkend

Klasická noirovka Ztracený víkend o alkoholickém spisovateli a jeho boji se závislostí inspirovala i Benderovu procházku hrůzy.

08) Star Wars

Mezi mnoha, mnoha narážkami na Star Wars (již v pilotu se objevily světelné pendreky) zaujme výrazněji třeba scéna letu X-Wingů vstříc Hvězdě smrti ve srovnání s útokem vedeným Planet Express!

07) Návrat do budoucnosti

Naopak v tomto případě všem divákům inspirační zdroj nejspíš došel – variace na Návrat do budoucnosti, kdy Fry odhodí svého (pravděpodobného) dědu do železného šrotu, aby ho "zachránil" před džípem, který potom zahne, je však jeden z nejgeniálnějších gagů mezi aluzemi vůbec!

06) Osvícení

Když se Bender rozhodne prodat své tělo, je to příběh skoro stejně hororový jako Dannyho projížďka v Osvícení!

05) Vetřelci

Nemlich celý díl o tom, kde leží původ "sodovky" Slurm, byl samozřejmě masivní narážkou na Karlíka a továrnu na čokoládu, ale závěrečný záběr na principy produkce vše zvrátit kreativní kopií odhalení vetřelčí královny z Vetřelců!

04) Patton

Epizoda, v níž se Fry zapíše do armády a dostane se do války s inteligentními balóny, si hodně půjčuje z M.A.S.H.e i Hvězdné pěchoty. Tím více však zaujme záběr přímo okopčený z válečného opusu Patton.

03) Pretty Woman

Když si Leela vymůže operaci, která jí dodá druhé oko, zažije si na ulici prakticky stejnou scénu jako Julia Roberts v Pretty Woman!

02) Den nezávislosti

Lehce překvapivá byla i narážka na Den nezávislosti v díle, kdy Zoidberg ztroskotá v Roswellu – ačkoliv je pravda, že si scéna krom Dne nezávislosti bere hodně i z obou prvních Vetřelců...

01) O patro výš

Legendární hodinový kousek Harolda Lloyda (citovaného skrze Harolda "Zoida" v jiném díle) se ve 31. století dočkal zopakování v poněkud nepříjemné digitální podobě!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný