18. června 2018 13:21

4 důvody, proč bude Futurama navždycky super

Jsou seriály, které nestárnou!

Jsou seriály, které platí za artefakt své doby – zkuste si dnes třeba pustit první Star Trek! Ale pak jsou naopak seroše, které zrají jako dobré víno. Simpsonovi a Futurama mají ve druhé kolonce poněkud lepší pozici kvůli svému nestárnoucímu kreslenému stylu – partička z 31. století, která se na COOLu v pátek v 15.35 znovu rozjede od začátku, přesto nabízí alespoň čtyři důvody, proč ji nerdi možná budou sledovat i za dalších tisíc let!

04) Rezonuje s mladší generací

Troufáme si odhadnout, že většina diváků, která miluje Futuramu, má i velmi pozitivní vztah k Simpsonům. Jenže právě složením postav se oba seriály nápadně liší – zatímco Simpsonovi rezonují s malými dětmi a dospělými (protože jde o seroš o rodině), Futurama naopak cílí na ročníky mezi tím (protože nejde o seroš o rodině).

Už jen story mladého lůzra, který se živí jako poslíček s pizzou a hledá smysl svého bytí, tak nějak všeobecně rezonuje s řadou lidí mezi dvacítkou a třicítkou. A pokud se nestane něco divného, nejspíše bude podobné téma cloumat stejnými ročníky i za 10, 50 nebo 100 let! Popkulturní hlášky možná vyčpí, avšak celková atmosféra v Planet Express nejspíš ještě dlouho nikoliv.

03) Je romantická, ale i geekovská

Podobná mladická neukotvenost se projevuje i poměrně... turbulentními vztahy hlavních hrdinů. Není divné, že Fry spal s Amy, s níž dále pracuje, a přitom pak začne randit s Leelou? Inu, některým z nás podobné příběhy leccos připomínají! Ani tohle nedovedou Simpsonovi emulovat – alespoň ne bez toho, aby se Marge skutečně spustila s Flandersem. K tomu všemu navíc Futurama nabízí i upřímně romantické okamžiky.

Mohli bychom ke srovnání vyzvat Teorii velkého třesku, nicméně oproti ní má Futurama v rukávu jedno podstatné eso - může dovolit barvitější pocty různým žánrům (Sheldonova představitele Jima Parsonse prostě do anime stylu nenalíčíte). Futurama navíc řešila vztahovou stránku už od počátku skrze Fryovo odstřižení s 20. stoletím. Naproti tomu širší příchod vztahů do Teorie velkého třesku některé fanoušky dodnes popuzuje.

02) Kdykoliv může pokračovat

Zatímco Simpsonovi stále běží (jak dlouho ještě?), Futurama již skončila. Vlastně skončila několikrát – původní seriál na FOXu, televizní filmy i poslední série ale vždy končily na otevřené notě. Už jen skutečnost, že se Futurama dočkala několikanásobné resuscitace, bude nejspíš navždy smrdět šancí na další nové díly a dobrodružství!

Znamená to, že se jich dočkáme? To hergot nevíme, křišťálovou kouli jsme si ještě nepořídili. Chceme však říct, že i kdyby nikdo nenatočil příštích 1000 let žádný nový díl Futuramy, už jen existence šance na pokračování bude vlastně fajn. Tím se však dostáváme k našemu hlavnímu bodu...

01) Je optimistická k budoucnosti

Podobně jako Star Trek je i Futurama vzácným příkladem optimistické sci-fi. Nemá v názvu "hvězdy" ani "války", neukazuje New York jako radioaktivní pustinu (Los Angeles je ovšem jiná káva!), ale ani nezobrazuje svět zítřka v příliš pastelových barvách. Rok 3001 a další léta jsou prostě... odrazem naší dnešní reality. I když lidstvo disponuje hvězdolety, tubusovou dopravou nebo klonováním, budoucnost není ani horší ani výrazně lepší.

Futurama si dovolila vykreslit 31. století jako cosi důvěrně známého a sympatického. Nechceme samozřejmě kreslený seriál brát jako nějakou seriózní vizi, přesto je ale dobře, že existují tvůrci, kteří se na budoucnost nedívají jenom s obavami. Je to totiž inspirativní pro všechny diváky – a tak jde snad malinko o sebenaplňující se proroctví, které světu alespoň trochu pomáhá na cestě k lepším zítřkům!

Futurama na COOLu končí ve čtvrtek v 15.40... jen aby v pátek v 15.35 znovu začala první série!

Sledujte COOL na Instagramu a přidejte se do nových facebookových skupin COOL PROGRAM, COOL KINO a COOL VÝTLEM!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný